مدارس کانادا
کانادا

سخن اول

تحصیل در مدارس کانادا به عنوان یک کشور پیشرفته، طرفداران بسیار زیادی دارد. امروزه بیشتر خانواده ها تمایل به تحصیل فرزندانشان در مدارس کشورهای پیشرفته مانند کانادا دارند. استفاده از مزایا و امکانات آموزشی این مدارس، یکی از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی وجود نظام یکپارچه آموزشی، سطح بالای آموزش، مدارس شبانه‌روزی، محیط چند فرهنگی، امکانات به‌روز آموزشی و امکان ادامه تحصیل مستقیم در کالج یا دانشگاه از جمله ویژگی‌های مراکز آموزشی کانادا برشمرده می‌شود. کشور کانادا به منظور تحصیل مهاجران، شرایط ویژه‌ای را فراهم کرده‌است. به همین دلیل بسیاری از افراد قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند را دارند.

این کشور از یک سیستم دولتی آموزش عمومی برخوردار است که توسط دولت فدرال، مقامات استانی و محلی اداره می‌شود. صلاحیت نظام آموزشی و برنامه‌های درسی این کشور، در هر استان به صورت جداگانه تدوین می‌شود. در نتیجه؛ می‌توان انتظار داشت که در سیستم‌های آموزشی هر استان، شاهد تغییراتی جزئی باشیم.

البته شباهت‌های این سیستم در استان‌های مختلف هم کم نیست. مثلاً تحصیل تا سن 16 سالگی، در همه استان‌های کانادا، به جز انتاریو (Ontario)، نیوبرانزویک (New Brunswick) و مانیتوبا (Manitoba)، اجباری است. بنابراین اگر به فکر اپلای مدارس کانادا هستید؛ باید شرایط هر استان و مؤسسه را به صورت جداگانه بررسی کنید که در ادامه، مفصل‌تر به این موضوعات می‌پردازیم.

مزایای تحصیل در کانادا

 • کیفیت زندگی کانادا در ردیف بهترین کشورهای جهان رتبه‌بندی می‌شود. چه در شهرهای کوچک و چه در شهرهای بزرگ، این کشور یکی از امن‌‌ترین کشورهای جهان برای مهاجرت دانش‌آموزان است.
 • کیفیت تحصیل در کانادا از استانداردهای آموزشی باکیفیتی برخوردار است. معلمان و استادان مؤسسه‌های این کشور آموزش‌دیده هستند و نقش کلیدی‌ای در ارتقاء سطح علمی دانشجویان دارند.
 • مزایای محیطی : کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که شرایط آب و هوایی گوناگونی را پوشش می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی با مهاجرت به کانادا، فرهنگ و شیوه زندگی منحصربه‌فردی را تجربه خواهند کرد. امکان دسترسی به طیف وسیع مکان‌های دیدنی و تفریحی، از دیگر مزایای جذاب زندگی در این کشور است.
 • جامعه چند فرهنگی : جامعه کانادا، ترکیبی از مردمان اروپایی – فرانسوی، انگلیسی‌زبان، بومی و مهاجران از سراسر جهان است. زبان‌های رسمی این کشور، انگلیسی و فرانسوی هستند. پس از پذیرش و ورود تعداد زیادی از دانشجویان و مهاجران به کانادا، این کشور به جامعه‌ای چند زبانه یا مذهب‌ها و فرهنگ‌های مختلف تبدیل شده است.استقبال کانادا از این تنوع فرهنگ و سنت‌ها، ارزش و منزلت هر قوم را نیز حفظ می‌کند.
 • دسترسی به فناوری مدرن : کانادا یکی از کشورهایی است که بودجه زیادی به سرانه آموزش خود اختصاص می‌دهد. فرآیند تحصیل و یادگیری دانشجویان، توسط فناوری‌های نوین دنیا پشتیبانی می‌شود. رویکرد متعهدانه و آموزش‌محور مدارس کانادا، به تجربه یادگیری مثبت، متناسب با نیازهای خاص دانش‌آموز کمک می‌کند.

انواع مدارس در کانادا

به‌طور کلی مدارس کانادا به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس شبانه روزی. هر یک از این مدارس که محصلین مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را پذیرا خواهند بود، ویژگی‌های مختص به خود را دارند که در ادامه درباره آن‌ها به تفصیل شرح خواهیم داد.

مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی در کانادا با بودجه فدرال و بر اساس قوانین استانی اداره می‌شوند. تحصیل در این مدارس برای فرزندان شهروندان کانادایی و یا دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان است اما دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید شهریه پرداخت کنند. هر مدرسه دولتی بسته به امکانات خود، شرایط ویژه‌ای برای تحصیل در مدارس کانادا ارائه می‌دهد و بر همین اساس رتبه بندی شکل می‌گیرد. در خصوص اهمیت مدارس دولتی در کانادا همین نکته بس که گرانقیمت‌ترین محله‌ها در ایالت‌های مختلف کانادا، محله‌هایی هستند که مدارس معتبر و مشهور دولتی دارند.

نظارت بر این مدارس از طریق انجمن‌های استانی صورت می‌گیرد و انجمن اولیا و مربیان موسوم به (PAC) مسئولیت جمع‌آوری اعتبار برای خرید تجهیزات آموزشی همچون کامپیوتر, سیستم‌های امنیتی، تابلوهای هشدار دهنده و تجهیزات سرگرمی را بر عهده دارند.

البته لازم به ذکر است که مدارس دولتی در کانادا به صورت منطقه‌ای و شهری، به کودکان واجد شرایط در همان محدوده پذیرش تحصیلی داده و آنها را ثبت‌نام می‌کنند. بد نیست این موضوع را نیز خاطرنشان کنیم که عموما کلاس‌های مدارس دولتی در کانادا شلوغ و پرجمعیت بوده و پروسه اخذ پذیرش دانش‌آموز از آن‌ها به نسبت زمان بیشتری نیاز دارد و البته برای دانش‌آموزان بین‌المللی که شهروند کانادایی محسوب نمی‌شوند شامل هزینه می‌گردد.

اولویت‌بندی و انتخاب مدرسه دولتی کانادا با فرد و شخص خاصی نبوده و تصمیم‌گیری نهایی پذیرش و ثبت‌نام دانش آموز بین‌المللی در هر یک از مدارس دولتی کانادا با آموزش و پرورش کانادا است.

لیست برخی از مدارس دولتی کانادا:

5 مورد از برترین مدارس دولتی کانادا برای دانش‌آموزان بین‌المللی، عبارتند از:

 • مدرسه دولتی کالینگوود (Collingwood Public School)
 • مدرسه دولتی بییر کریک (Bear Creek Public School)
 • مدرسه دولتی ایست ویو ( Eastview Public School)
 • مدرسه دولتی اینیسدل (Innisdale Public School)
 • مدرسه دولتی برادفورد  (Bradford Public School )

مدارس خصوصی در کانادا

مدارس خصوصی در کانادا نوع دیگری از مدارس روزانه در این کشور محسوب می‌شوند که چه از نظر ساختار و چه از نظر سیستم آموزش با مدارس دولتی تفاوت‌های بنیادین دارند. مهم‌ترین تفاوت مدارس خصوصی در کانادا با مدارس دولتی، میزان شهریه و فعالیت‌های فوق‌برنامه آن‌هاست. تفاوتی نمی‌کند شهروند کانادایی باشید و یا کارت اقامت دائم این کشور را داشته باشد. برای تحصیل فرزندانتان در مدارس خصوصی و یا غیرانتفاعی کانادا باید شهریه پرداخت کنید.

مدارس خصوصی در کانادا هر یک بسته به استان و امکانات خود فلسفه آموزشی مختص به خود دارند و برای مثال برخی از آنها بر هنر و موسیقی متمرکزند و برخی دیگر بر تقویت مهارت‌های هوش اجتماعی تاکید دارند.

لیست برخی از مدارس خصوصی کانادا

5 مورد از بهترین مدارس خصوصی کانادا، عبارتند از:

 • کالج ریدلی در اونتاریو (Ridley College)
 • کالج سنت اندرو در تورنتو (St. Andrew's College)
 • مدرسه خصوصی بروکس وستشور (Brookes Westshore Private School)
 • کالج بین المللی کلمبیا (Columbia International College)
 • کالج روسو لیک (Rosseau Lake College)

مدارس شبانه روزی در کانادا

مدارس شبانه روزی در کانادا، مدارسی هستند که محصلین کل سال تحصیلی را در داخل مدرسه اقامت دارند. دانش‌آموزان مدارس شبانه روزی در کانادا عموما تنها آخر هفته‌ها و یا در تعطیلات آخر سال به خانه بازمی‌گردند. دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی در کانادا طول روز را در سر کلاس و شب‌ها در خوابگاه زندگی می‌کنند که البته این خوابگاه‌ها از استانداردهای بسیار بالایی نیز برخوردار است.

بیشتر مدارس خصوصی کانادا از نوع شبانه روزی هستند که امکانات و شرایط ویژه‌ای را برای دانش آموزان فراهم می‌کنند و از آنجایی که مربیان و معلمان نیز بعد از پایان ساعات درس در کنار دانش آموزان می‌مانند محصل را در تمام طول سال تحت نظارت و برنامه‌ای مشخص حفظ می‌کنند.

آن‌چه مهمترین مزیت مدارس شبانه‌روزی در کانادا محسوب می‌شود، بی‌تردید تقویت روحیه زندگی گروهی و بالا بردن سطح سازگاری و زندگی اجتماعی است. دانش آموزان در اینگونه مدارس برای زندگی در اجتماع آماده می‌شوند و زندگی گروهی با تمام الزامات و محدودیت‌هایش را می‌آموزند. یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا، فراگیری و تقویت سریع زبان انگلیسی و فرانسه است. همان‌طور که می‌دانید کانادا کشوری با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسه است و تحصیل در مدارس کانادا، فرصتی مناسب برای تقویت این دو زبان خواهد بود.

البته تمامی مدارس خصوصی شبانه‌روزی دو زبانه نیستند. در برخی از این مدارس تنها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و انواع گران‌تر آن‌ها تا چهار زبان بین‌المللی را به دانش آموزان آموزش می‌دهند. لازم به ذکر است که عموم مدارس خصوصی شبانه‌روزی از امکاناتی نظیر فعالیت‌های فوق برنامه و ورزشی، غذای گرم و امکانات متعدد دیگری نظیر خوابگاه و بیمه دانش‌آموزی برای دانش‌آموزان بین‌المللی برخوردار هستند.

لیست برخی از مدارس شبانه‌روزی کانادا

 • کالج لیک فیلد در انتاریو (Lakefield College School)
 • کالج دریاچه روسو در انتاریو (Rosseau Lake College)
 • کالج آلبرت در انتاریو (Albert College)
 • مدرسه کالج بیشاپ در کبک (Bishop's College School)

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا از سن ۵ سالگی آغاز و تا ۱۷ سالگی ادامه خواهد داشت و مجموعا ۱۲ پایه تحصیلی را در بر می‌گیرد. برای مثال کودکان ۶ ساله، محصل پایه دوم نامیده می‌شوند و دانش آموزان ۱۱ ساله، محصل پایه ششم و دانش آموز ۱۷ ساله، محصل پایه دوازدهم. گروه بندی مقاطع تحصیلی در کانادا به شرح زیر است.

 • ابتدایی (پایه ۱ تا ۶ از ۶ تا ۱۱ سال)
 • راهنمایی یا در اصطلاح کانادایی Junior Secondary (پایه ۷ تا ۹ از ۱۲ تا ۱۴ سال)
 • دبیرستان یا اصطلاحا Senior Secondary (پایه ۱۰ تا ۱۲ از ۱۵ الی ۱۷ سال)تحصیل در مدارس کانادا به صورت اجباری از ۶ سالگی آغاز و در ۱۷ سالگی و پایان مقطع دبیرستان به پایان می‌رسد که در اصطلاح به آن مقاطع تحصیلی پایه گفته می‌شود.  فارغ التحصیلان مقاطع پایه از ۱۸ سالگی تحصیل در کالج و یا دانشگاه‌های کانادا را آغاز می‌کنند.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزان بین المللی باید شهریه سالانه مدارس ابتدایی و دبیرستان در کانادا را پرداخت کنند. در انواع مدارس هزینه های متفاوتی وجود دارد. مثلا:

 • مدارس دولتی می توانند از 9500 تا 17000 دلار در سال متغیر باشند.
 • مدارس روزانه خصوصی می توانند از 15000 تا 30000 دلار در سال متغیر باشند.
 • مدارس شبانه روزی خصوصی می توانند از 63000 دلار تا 83000 دلار در سال متغیر باشند.

مراحل و مدارک اخذ پذیرش از مدارس کانادا

مراحلی که باید برای اخذ پذیرش از مدارس کانادا طی کنید؛ عموماً به شرح زیر است:

 • مرحله اول: آماده سازی  الزامات برای اپلای مدارس کانادا، باید شرایط مختلف مدرسه‌ها و دوره‌هایی را که ارائه می‌کنند، بررسی کنید. در حالت ایده‌آل، شما باید دست کم از یک سال قبل، برنامه‌ریزی برای کسب مجوز تحصیل کانادا را شروع کنید. الزامات هر مدرسه برای پذیرش دانشجوهای بین‌المللی، بین هر استان متفاوت است؛ بنابراین باید برای این مرحله، به اندازه کافی وقت بگذارید.
 • مرحله دوم: انتخاب موسسه آموزشیهنگام اپلای برای تحصیل در کانادا، باید یک مؤسسه را به عنوان DLI تعیین کنید.
 • مرحله سوم: شرکت در آزمون‌های مهارت‌های زبان، زبان خود را تقویت و آن را اثبات کنید. دانشجویان بین‌المللی، باید نمره لازم را در آزمون‌های مربوط به زبان انگلیسی یا فرانسوی، کسب کنند. آزمون‌های مورد قبول برای زبان انگلیسی:آیلتس (Ielts)؛ TOFEL؛ Cambridge English: Advanced آزمون‌های مورد قبول برای زبان فرانسوی:DALF؛ DELF؛ TCF؛ TEF
 • مرحله چهارم: اپلای مدارس کانادا اکنون زمان آن است که با مؤسسه های مورد نظر خود تماس بگیرید. متوجه شوید که برای انجام این فرآیند، به چه پیش‌نیازهایی احتیاج دارید و باید چه مدارکی را ارسال کنید. اپلای برای حداقل 12 مدرسه، می‌تواند قدم سودمندی باشد؛ اما این نکته را در نظر بگیرید که هزینه اپلای از 100 تا 250 دلار کانادا متغیر است، بر یک برنامه مشخص استوار بمانید؛ لیست مدارس کانادا را بررسی و هوشمندانه انتخاب کنید.
 • مرحله پنجم: اپلای مجوز تحصیلی (Study Permit)اگر نامه پذیرش‌تان را از مؤسسه مورد نظر دریافت کردید؛ باید برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا اقدام کنید. برای انجام این فرآیند، لازم است به صورت آنلاین در وب‌سایت رسمی دولت کانادا، درخواست و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید.

مدارک لازم برای درخواست مجوز تحصیلی

مدارکی که برای درخواست مجوز تحصیلی نیاز دارید؛ به شرح زیر است:

شرح خدمات امور پذیرش مدارس کانادا

 • ارائه مشاوره تخصصی و دقیق متناسب با شرایط متقاضی
 • ارسال چک لیست تمام مدارک مورد نیاز برای پذیرش
 • ارسال لیست رشته متناسب با شرایط هر متقاضی
 • نگارش رزومه تحصیلی 
 • نگارش توصیه نامه تخصصی دانش آموزی
 • آمادگی برای مصاحبه مدرسه
 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • معرفی دفتر ترجمه امین و مطمئن برای ارائه خدمات ترجمه 
 • اخذ پذیرش تحصیلی
 • پرداخت شهریه مدرسه
 • ثبت نام در مدرسه

شرح خدمات امور ویزا دانش آموزی

 • ارسال چک لیست مدارک برای صدور ویزا
 • رزرو خوابگاه
 • نگارش study plan حرفه ای
 • تایید CAQ
 • پر کردن فرم ویزای اقامت تحصیلی
 • رزرو قرار ملاقات
 • رزرو بلیط ھواپیما به مقصد کشور کانادا
 • فروش اسکناس نقد یورویی برای سفر
 • پیکاپ ویزا