فرمانیه، برج پارامیس، واحد ۹۰۳ info@tourhub.travel

۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰

اقامت کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری
کانادا

اقامت کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری

اگر به دنبال گرفتن اقامت دائم کانادا هستید، حتما اصطلاح اکسپرس اینتری کانادا را شنیده‌اید؛ سیستمی که روش‌های مهاجرتی کانادا را متحول کرد.
اکسپرس اینتری کانادا (  Express Entry) بر خلاف باور بسیاری از افراد، یک برنامه و روش مهاجرتی نیست، بلکه سیستمی که سه برنامه مهاجرتی اصلی دارد و آن‌ها را مدیریت می‌کند و برای سرعت بخشیدن روند مهاجرت به کانادا از طریق انواع برنامه های مهاجرت کاری کانادا است

اکسپرس اینتری کانادا

در این مطلب ابتدا توضیح می‌دهیم که اکسپرس اینتری کانادا چیست ، سپس به بیان شرایط و مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا ، مراحل ثبت نام در اکسپرس اینتری ، امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا، بررسی نحوه امتیازبندی سیستم اکسپرس اینتری یا CRS ، حداقل امتیاز اکسپرس اینتری برای دریافت ITA کانادا ، توضیح لیست ناک (NOC) یا شغل های موردنیاز اکسپرس اینتری کانادا و هزینه های اکسپرس اینتری کانادا خواهیم پرداخت. در انتها نیز آمار پذیرش اکسپرس انتری در سال های گذشته و آخرین امتیاز پذیرش شده در اکسپرس اینتری را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و به سوالات متداول در زمینه اکسپرس اینتری پاسخ خواهیم داد.

موسسه تورهاب متخصص اموری همچون مشاوره و ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا ، اخذ انواع ویزای کانادا، اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا و، اخذ اقامت دائم کانادا دارد. در صورت نیاز به مشاوره‌های اختصاصی و دریافت کمک می‌توانید به وسیله شماره ۲۶۸۷۶۴۳۶-۰۲۱ با کارشناسان موسسه تورهاب تماس حاصل فرمایید.

همه چیز در مورد اکسپرس اینتری کانادا ( Express Entry )

سیستم اکسپرس اینتری کانادا ( Express Entry ) از ابتدای سال 2015 برای آسان تر کردن و سرعت بخشیدن به روند مهاجرت کاری به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا راه اندازی شد. همانطور که گفتیم خود اکسپرس انتری یک برنامه مهاجرتی محسوب نمی‌شود. اکسپرس اینتری در واقع یک سیستم است که اطلاعات افراد متقاضی مهاجرت کاری به کانادا را در یک استخر انتظار یا Pool جمع آوری می‌کند.

کارفرمایان یا دولت کانادا در یک بازه زمانی معین (معمولا هر دو هفته یکبار) مشخصات افرادی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را تکمیل کرده‌اند، بررسی می‌کند و در هر دوره انتخاب یا draw به تعدادی از متقاضیان، ITA یا همان دعوتنامه می‌دهد که برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. مدت زمانی که از زمان دریافت دعوتنامه تا اخذ اقامت دائم کانادا به طول می‌انجامد حداکثر شش ماه به طول می‌انجامد، به همین دلیل است که به این سیستم، اکسپرس انتری یا سیستم ورود سریع به کانادا می‌گویند.

متقاضیانی که اطلاعات خود را در استخر انتظار اکسپرس اینتری ثبت می‌کنند، از طریق یک سیستم امتیازبندی که CRS نام دارد، امتیازدهی می‌شوند. امتیاز CRS نقش مهمی در انتخاب شدن متقاضی دارد، معمولا در هر دوره انتخاب یا Draw اکسپرس اینتری کانادا، افرادی از استخر انتظار انتخاب می‌شوند که دارای امتیاز CRS بالا باشند. البته این موضوع به آن معنا نیست که شانسی برای متقاضیان دارای امتیاز پایین وجود ندارد و امکان انتخاب آن‌ها نیز همواره وجود خواهد داشت.

برنامه‌های اکسپرس انتری

 • برنامه تجربه کار کانادایی یا CEC ) Canadian Experience Class )این برنامه بیشتر برای افرادی است که برای مدت زمانی اقامت موقت کانادا را داشته و سابقه کار و زندگی در کانادا را دارند. در این صورت گفته می‌شود که این افراد تجربه کار کانادایی دارند و می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی یا همان CEC به منظور اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. این برنامه بسیار مناسب دانشجویانی است که برای تحصیل به کانادا آمده اند و می‌توانند به این روش اقامت موقت خود در کانادا را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند. استفاده از این برنامه نیاز به داشتن تجربه زندگی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه و همچنین داشتن سابقه کار در کانادا دارد.
 • نیروی کار متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا یا  (Federal Skilled Worker Program (FSWPهدف دولت کانادا از اجرای این برنامه، جذب افراد متخصص و با تحصیلات آکادمیک بالاست که برای اقتصاد و پیشرفت کانادا سودمند هستند. دولت فدرال کانادا به این ترتیب شغل ها و تخصص های مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. لیست شغل های مورد نیاز در کشور کانادا به صورت پیوسته در لیستی به نام ناک (NOC) به روزرسانی و بر اساس اهمیت رتبه بندی می‌شود. در ادامه بیشتر درباره درباره لیست ناک توضیح خواهیم داد.
 • نیروهای فنی متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا (FSTP)  ( Federal Skilled Trade Program )کانادا علاوه بر نیروی کار با تحصیلات آکادمیک، به نیروهای فنی متخصص هم نیاز دارد. به همین منظور دولت فدرال کانادا برنامه ای برای جذب نیروی فنی متخصص مورد نیاز ترتیب داده است که لیست شغل های فنی مورد نیاز هم به صورت پیوسته در لیست ناک کانادا به روز رسانی می‌شود.علاوه بر موارد فوق، ایالت های مختلف کانادا نیز می توانند از طریق PNP) Provincial Nominee Program)   نیز اقدام به جذب نیرو کنند.
 • برنامه گزینش استانی کانادا یا PNP) Provincial Nominee Program) ایالت های کانادا توافق نامه‌ هایی با دولت کانادا دارند و می‌توانند به صورت مستقل برای جذب نیروی کار مورد نیاز خود اقدام نمایند. چنانچه شما بتوانید با ثبت نام اطلاعات خود در بانک شغلی ایالت های مختلف کانادا پذیرش شغلی دریافت کنید، می‌توانید از طریق برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. توجه داشته باشید که هر ایالت کانادا نیروها خاصی را نیاز دارد و به همین دلیل پس از پذیرش کاری در یکی از استان های کانادا شاید قادر به تغییر استان محل کار خود نباشید. نکته: شرط اصلی برنامه این برنامه داشتن شرایط مورد نیاز یکی از سه برنامه بالا و شرایط استان مربوطه است و قابلیت انطباق پذیری با سه برنامه بالا دارد که بعد از Nominated شدن قابل انجام است. اکسپرس انتری سیستم مهاجرت به کانادا را کاملا تغییر داد و برنامه های مهاجرت شغلی به کانادا را سازماندهی کرد. پیش از راه اندازی این سیستم، بسیاری از مهاجران واجد شرایط مدت زیادی در انتظار بررسی و تایید پرونده خود می‌ماندند و روند ورود آن‌ها به کانادا بسیار کند پیش می‌رفت؛ اما در حال حاضر و با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری متقاضیانی که تخصص آن‌ها مورد نیاز کانادا باشد، به سرعت و آسانی هرچه تمام‌تر گزینش می‌شوند و در سریع‌ترین زمان پس از دریافت دعوتنامه می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند.

شرایط و مدارک لازم اکسپرس اینتری کانادا

همانطور که گفتیم متقاضیانی که در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام می‌کنند، به وسیله سیستم امتیازدهی CRS رتبه بندی شده و رتبه های بالا شانس بیشتری برای دریافت دعوت نامه دارند. حداقل امتیاز لازم برای Nominated در سیستم اکسپرس اینتری ، ۶۷ امتیاز است. بنابراین برای داشتن حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

 • داشتن مدرک زبان معتبر : شما باید مدرک معتبر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی داشته باشید. آزمون‌هایی همچون تافل، آیلتس، CLB و TEF در کانادا مورد قبول و دارای اعتبار هستند.
 • داشتن سابقه کار : چنانچه شما متقاضی شغلی در کانادا هستید، باید برای آن شغل سابقه کار معتبر ارائه دهید. چنانچه سابقه کار شما در کانادا باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود.
 • داشتن تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا : چنانچه بتوانید از سیستم اکسپرس اینتری دعوت نامه بگیرید، باید تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا را نیز داشته باشید، در ادامه مقاله درباره میزان این تمکن مالی توضیح خواهیم داد.
 • داشتن تحصیلات کافی : شما باید تحصیلات کافی در زمینه تخصص کاری خود باشید و یا مدرک فنی معتبر داشته باشید.
 • داشتن سن مناسب : شما باید در سن مناسب کار باشید، معمولا افراد با سن زیر ۳۴ سال شانس بیشتری برای پذیرش دارند. 

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا (CRS)

متقاضیان اکسپرس اینتری، از طریق یک چارچوب امتیازدهی به نام Comprehensive Ranking System یا به اختصار CRS امتیاز دریافت کرده و رتبه بندی می‌شوند. سقف امتیازات CRS 1200 است که از این 1200 امتیاز 500 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی تعلق می گیرد. اگر متقاضی اکسپرس اینتری کانادا متاهل باشد 460 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی و 40 امتیاز به فاکتورهای فردی همسر او تعلق می‌گیرد.

عوامل مهم در این امتیازدهی شامل موارد زیر است :

 • سن
 • نمره آزمون های معتبر زبان
 • میزان سابقه کاری در کانادا یا خارج از کانادا
 • داشتن پذیرش کاری از ایالت های کانادا
 • داشتن خواهر یا برادر مقیم در کانادا

امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا

گفتنی است که میزان امتیاز لازم برای انتخاب شدن در اکسپرس انتری کانادا یا بهتر است بگویم امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا، در هر دوره انتخاب متفاوت است و در هر دوره انتخاب حداقل امتیاز اکسپرس اینتری متفاوت است. بنابراین نمی‌توان امتیاز ثابتی را برای حداقل امتیاز اکسپرس اینتری معرفی کرد و مبنای دقیقی برای امتیاز لازم برای اکسپرس انتری کانادا تعیین کرد. در جدول زیر می‌توانید اطلاعات دقیقی از دوره های انتخاب (Draw) اخیر اکسپرس اینتری مشاهده کنید. همانطور که می‌بینید علاوه بر اینکه حداقل امتیاز اکسپرس اینتری در هر دوره متفاوت است، حتی ممکن است نوع برنامه مهاجرتی در نظر گرفته شده در یک دوره انتخاب با دیگری متفاوت باشد. به طور مثال در یک دوره انتخاب فقط بین متقاضیان PNP انجام شود و در دوره دیگر انتخاب بین متقاضیان برنامه مهاجرتی CEC صورت گیرد.

جدول نحوه امتیاز دهی CRS در سیستم اکسپرس اینتری

در جدول های زیر نحوه امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا برای متقاضیان مجرد و متاهل به تفکیک مشخصه های مهم امتیازبندی، لیست شده است و در زیر هر جدول نیز اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی امتیاز دادن به هر فاکتور نیز بیان شده است.

نحوه امتیاز به فاکتورهای سرمایه انسانی در اکسپرس اینتری

نحوه امتیازدهی به سن در اکسپرس اینتری

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، حداکثر میزان امتیاز  CRS برای سن 110 امتیاز است. چنانچه سن شما زیر 17 سال و یا بالای 49 سال باشد، هیچ امتیازی از مشخصه سن دریافت نخواهید کرد و در مشخصه سن امتیاز صفر برای شما در نظر گرفته می‌شود. بیشترین میزان امتیاز سنی اکسپرس انتری به متقاضیانی داده می‌شود که سنشان در بازه بین 20 تا 29 سال است.

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات در اکسپرس اینتری

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، حداکثر میزان امتیاز CRS برای سطح تحصیلات 150 امتیاز است. جزییات امتیازدهی اکسپرس انتری به سطح تحصیلات نیز به شیوه زیر است :

 • تحصیلات کمتر از دوره متوسطه : امتیازی تعلق نمی‌گیرد. ( 0 امتیاز )
 • تحصیلات معادل اتمام دوره متوسطه : 30 امتیاز
 • داشتن گواهینامه یک سال تحصیل پس از دبیرستان : 90 امتیاز
 • داشتن گواهینامه دو سال تحصیل پس از دبیرستان (فوق دیپلم) : 98
 • داشتن گواهینامه سه سال تحصیل یا بیشتر پس از دبیرستان (لیسانس) : 120
 • داشتن دو یا چند گواهینامه تحصیل پس از دبیرستان که یکی از آن‌ها بیشتر از سه سال باشد : 128 امتیاز.
 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا مدرک مهارت کاری معادل آن : 135 امتیاز.
 • مدرک تحصیلی دکترا : 150 امتیاز

نحوه امتیازدهی به مدرک زبان در اکسپرس اینتری

آزمون های معتبر ، مهارت های زبانی متقاضی را در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن مورد ارزیابی قرار می‌دهند. چنانچه در هر بخش از این آزمون ها نمره کامل کسب کرده باشید، 34 امتیاز به ازای هر بخش به شما اختصاص می‌یابد، که با داشتن تسلط کامل بر همه بخش ها می‌توانید 136 امتیاز کسب کنید.

چنانچه به زبان دوم کانادایی ها (یعنی فرانسه) نیز تسلط داشته باشید، به ازای نمره کامل هر بخش از مهارت های زبان دوم، 6 امتیاز دریافت خواهید کرد و با داشتن نمره کامل در همه بخش های مهارتی زبان دوم، می‌توانید 24 امتیاز نیز به این شکل دریافت کنید. بنابراین با تسلط بر زبان انگلیسی و زبان فرانسه می‌توانید حداکثر 160 امتیاز CRS کسب کنید.

نحوه امتیازدهی به تجربه کار کانادا در اکسپرس اینتری

داشتن سابقه کار در کشور کانادا هم در امتیازدهی CRS تاثیر دارد و می‌تواند حداکثر تا 80 امتیاز به متقاضی اضافه کند. جزییات امتیازدهی اکسپرس انتری به سابقه کار در کانادا به شیوه زیر است :

 • سابقه کار کمتر از یکسال: هیچ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. (0 امتیاز)
 • یکسال سابقه کار در کانادا : 40 امتیاز.
 • 2 سال سابقه کار در کانادا : 53 امتیاز.
 • 3 سال سابقه کار در کانادا : 64 امتیاز.
 • 4 سال سابقه کار در کانادا : 72 امتیاز.
 • 5 سال سابقه کار در کانادا : 80 امتیاز.

نحوه امتیاز به فاکتورهای همسر در اکسپرس اینتری ( برای افراد متاهل )

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات همسر در اکسپرس اینتری

چنانچه متاهل باشید، در هنگام امتیازدهی CRS به فاکتورهای نیروی انسانی همسرتان نیز امتیازاتی تعلق می‌گیرد، مجموع این امتیازات حداکثر 40 امتیاز است. گفتنی است که به این ترتیب امتیازات مربوط به فاکتورهای نیروی انسانی متقاضی متاهل، بیشتر از متقاضی مجرد نخواهد شد و هر دو جمعا می‌توانند حداکثر  500 امتیاز از بخش فاکتورهای نیروی انسانی دریافت کنند.

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات همسر در اکسپرس اینتری به شرح زیر است :

با توجه به سطح تحصیلات همسر شما، امتیازی از 0 تا 10 به او تعلق  می‌گیرد. چنانچه همسر شما داری مدرک فوق لیسانس یا دکترا باشد، امتیاز 10 را کسب می‌کند و چنانچه مدرک او پایین تر باشد، امتیاز کمتری به او تعلق می‌گیرد.

نحوه امتیازدهی به تسلط همسر بر زبان در اکسپرس اینتری

در امتیازدهی CRS برای تسلط همسر شما بر زبان های رسمی کانادا حداکثر 20 امتیاز در نظر گرفته می‌شود. به ازای نمره هر مهارت زبانی همسرتان ( خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن ) پنج امتیاز به او تعلق می‌گیرد و اگر همسر شما بر همه این مهارت ها مسلط باشد، می‌تواند 20 امتیاز در نظر گرفته شده را کسب کند.

نحوه امتیازدهی به سابقه کار کانادای همسر در اکسپرس اینتری

حداکثر امتیاز CRS که به سابقه کار همسر شما در کانادا داده می‌شود، 10 امتیاز است. که به شکل زیر اختصاص داده می‌شود

 • سابقه کار کمتر از یکسال همسر : هیچ امتیازی تعلق نمی‌گیرد (0 امتیاز)
 • یکسال سابقه کار همسر در کانادا : 5 امتیاز
 • 2 سال سابقه کار همسر در کانادا : 7 امتیاز
 • 3 سال سابقه کار همسر در کانادا : 8 امتیاز
 • 4 سال سابقه کار همسر در کانادا : 9 امتیاز
 • 5 سال سابقه کار همسر در کانادا : 10 امتیاز

نحوه امتیاز به توانایی های انتقال مهارت در اکسپرس اینتری

نحوه دریافت امتیاز اضافه در اکسپرس اینتری

در قوانین جدید اکسپرس اینتری ، امتیازی نیز برای داشتن خواهر یا بردار مقیم در کانادا در نظر گرفته شد و کسانی که این ویژگی را داشته باشند، 15 امتیاز اضافه دریافت می‌کنند. گفتنی است که تعداد خواهر و برادر مقیم در کانادا اهمیتی ندارد. یکی دیگر از امتیازات که در قوانین جدید اکسپرس اینتری اضافه شد، ارزش گذاشتن به دانشجویان خارجی بود که در کانادا تحصیل کرده اند و برای آن‌ها 30 امتیاز اضافه در نظر گرفته شد.

مهم‌ترین امتیاز اضافه ای که برای متقاضیان اکسپرس انتری وجود دارد، امتیاز داشتن پذیرش کاری از برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP است. چنانچه شخصی بتواند از یکی از استان های کانادا دعوت نامه کاری دریافت کند، 600 امتیاز CRS در سامانه اکسپرس انتری به او تعلق می‌گیرد. این امتیاز اضافه به اندازه ای زیاد است که شانس انتخاب فرد در اکسپرس اینتری و دریافت ITA را به نزدیک صد در صد می‌رساند. چرا که همانطور که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد، میانگین امتیاز کسانی که در Draw های اخیر اکسپرس اینتری انتخاب شده‌اند، حدود 480 امتیار است.