چین

درباره چین

چین، کشوری با تاریخ و فرهنگ عریض، در شرق آسیا واقع شده است. این کشور دارای جمعیت بسیار زیادی است و با تاریخی هزاره‌ها قبل از میلاد تا به امروز، نقش مهمی در تاریخ و جهان‌شناسی داشته است.
چین با داشتن تمدنی بسیار باستانی، تاثیرگذاری فرهنگ، هنر، معماری و فلسفه بر کشورهای مختلف را در طول تاریخ نشان داده است. همچنین، این کشور به عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ جهان و مرکز تولید و تجارت جهانی شناخته می‌شود.
چین دارای مناظر طبیعی متنوعی است، از کوهستان‌ها و دره‌های سرسبز تا سواحل زیبا و بزرگراه‌های ابری که به عنوان یکی از عجایب معماری مدرن شناخته می‌شوند. همچنین، فرهنگ غذایی چین با غذاهای مختلف، معتبر و خوشمزه نیز شناخته می‌شود.

کشور چین ملقب به هیولای زرد یکی از قدیمی ترین تمدن های بشری است که امروزه توانسته در عرصه های اقتصادی و سیاسی در دنیا به عنوان یکی از قدرت های بزرگ مطرح شود . چین هنر، فرهنگ، زبان و اقتصاد مختص به خود را دارد به عبارتی کشور بی هویتی که فرهنگی اقتباسی داشته باشد نیست.

تاریخ چین تاریخ پر پیشینه ای است ، پیشینه این تمدن به بیش از هفت هزار سال پیش می‌رسد. تمدن چین یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های موجود و ادامه‌دار تاریخ بشریت است.

نخستین تمدن‌های چین در حاشیهٔ رودهای یانگ تسه و رود زرد شکل گرفت، یافته‌های مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد، نشان می‌دهد که انسان‌هایی در دره “یانگ تسه” ساکن شده و به کشاورزی پرداخته‌اند.

آنها آبادی‌هایی را پدید آورده و برنج کاری را توسعه دادند، اما در دره رود زرد “خوانگ خه” ارزن کاشته می‌شد، زیرا هوای شمال چین برای کشت برنج بسیار سرد بود.

در این منطقه، فرهنگی سر بر آورد که آن را به افتخار روستایی از استان خی نن، فرهنگ یانگ شائو نامیده‌اند، زیرا در سال ۱۹۲۱ میلادی، بقایای سکونت انسان‌ها در این منطقه به دست آمد، دوران اوج و شکوفایی این فرهنگ بین سالهای ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد بود.

در اواسط قرن بیستم، باستان‌شناسان روستای ۶۰۰۰ ساله بانپو را از زیر خاک بیرون آوردند، در این منطقه، پایه‌های تعداد زیادی ساختمان، محل‌های روشن کردن آتش، انبارهای مواد غذایی، ظروف سفالی و چندین گور حاوی اسکلت شناسایی شد.

وجود ساختمان عمومی مدوری که خانه‌های مسکونی در اطراف آن قرار داشتند نیز حاکی از آن بود که زندگی گروهی-اجتماعی سازمان‌یافته‌ای در این منطقه وجود داشته است، طغیان‌های عظیم دو رود یانگ تسه و خوانگ خه، تمدن‌های باستانی چین را از بین برد.

نژاد مردم چین

پنج نژاد در چین زندگی می‌کنند ، هن که نژاد اصلی چین است ،من که نژاد منچوری است، مُون نژاد مغولی است،جان نژاد تبتی است و خُواری که شامل ترکهایی است  که مسلمان هستند.

زبان و خط چینی

خطی است در ابتداء تصویری، یعنی در حد نقش و نقاشی و در حال حاضر خط اندیشه نگاری است که از نظر شکل لغات با خطوط تصویری تفاوتی ندارد و این خط الفبا نداشته و به صورت کلمه‌های ساده و یک آوایی و از ترکیب کلمات ساده کلمات دیگر بوجود می‌آید.

با همان قلمی که خط نوشته می‌شود نقاشی هم کشیده می‌شود ، بنابراین خط چینی یک نوع نقاشی است ، صحبت کردن به زبان چینی از لحاظ لغات و دستور بسیار ساده است ، چون یک کلمه هم می‌تواند فعل باشد و هم اسم ،صفت ، قیود زمان و مکان جملات را به گذشته ، حال و آینده می‌رساند ولی از نظر نوشتن چون بیش از پنج هزار کلمه باید آموخت ، نوشتن مشکل است.

از حفاری در سراسر چین مدت زمان زیادی نمی‌گذرد در طی سال‌های اخیر به اکتشافات زیادی دست زده‌اند که یکی از این کشفیات مربوط به انسان‌های پکن است که در محل” جو-گو-تین” در ۶۰ کیلومتری پکن پیدا کردند ، نظرات باستان شناسان در مورد قدمت این انسان ۵۰۰ هزار سال پیش است،  این انسان از نظر شکل و قیافه گویای همان نژاد زرد است.

در سال ۱۹۱۴ در حوزه رودخانه زرد در شمال چین در یک تپه‌ای نمونه‌های زیادی از پستانداران فسیل شده کشف شد که چینی‌ها به آن تپه به علت عدم آگاهی تپه استخوان اژدها می‌خواندند و در سال ۱۹۲۲ یک هیات سوئدی به سرپرستی آندرسون در مسافت ۶۰ کیلومتری پکن به کاوش پرداخت و با یک متخصص دیرینه شناسی آمریکایی به چند دندان برخورد کرد که محل کشف آنها جوگوتین است و در سال ۱۹۲۸ میلادی بقایای یک جسد فسیل شده در اطراف پکن کشف شد.

در انتهای یک غار که به علت فشار مواد رسوبی خراب شده بود ، جمجمه یک انسان را کشف کردند و با دندان‌هایی که قبلاً پیدا کرده بودند به هم متصل کرده و نام انسان پکن را به آن دادند ، البته در این محل جوگوتین فسیل گوزن‌ها و کفتار ، خرس و انواع پستانداران کوچک نیز یافت شده و در سال ۱۹۳۱ بر اثر کاوش‌ها چند قطعه کوارتز تراشیده شده در کنار جمجمه پیدا کردند و دیگر تردیدها برطرف شد که انسان پکن از نوع انسان است نه بنا بر اعتقاداتی از میمون،  زیرا یکی از نشانه‌های انسان‌های اولیه استفاده از ابزار و آتش است.

ویژگی‌های انسان پکن

 •  درون غار زندگی می‌کرده و از آتش برای گرم کردن و پختن گوشت و دور کردن حیوانات وحشی استفاده می‌کرده
 • از کوارتز و یک نوع سنگ آتش زنه ابزار می‌ساخته 
 • استخوان‌های خرس ، شتر ، کرگدن ، فیل و گوزن در غار زیاد کشف شده و بیشترین مربوط به گوزن بوده است.
 • از گیاهان نیز استفاده می‌کرده چون آثاری نباتی در آنجا بدست آمده
 • گفته شده که انسان پکن احتمالاً آدم‌خوار هم بوده چون غالب جمجمه‌های یافت شده در اثر ضربات شدید خورد شده که مغز آنها مورد استفاده قرار گرفته و این آدم خواری ممکن است به علت عدم دسترسی به غذا باشد که امکان شکار نبوده یا امکان دارد یک محل مذهبی بوده و یا احتمالاً افراد خورده شده به عنوان اسیر جنگی بوده اند.

 تمدن‌های دوره نوسنگی

 بعد از انسان پکن تا دوران نوسنگی اطلاع زیادی از تمدن‌های چین نداریم و این ممکن است به علت عدم پژوهش و کاوش‌ها در چین باشد و یا ممکن است به علت تغییرات آب و هوا تمدن یا فرهنگی بعد از انسان پکن در چین بوجود نیامده باشد ولی از نظر دوران کشاورزی یا نوسنگی ما به چند تمدن مهم برمی‌خوریم.

 ۱- تمدن” خه- مو- دو” مربوط به ۷ هزار سال پیش در این تمدن آثاری از وسایل استخوانی و سنگی و همچنین ظروف سفالین پیدا شده اغلب سفال‌ها منقوش و دست سازند.

 خانه‌ها چوبی بوده و قدیمی‌ترین چیزی که از این تمدن به دست آمده پاروی چوبی است که سالم مانده ،از مکان‌های کشف شده دانه‌های گیاهی ،برنج و هسته گیاهان کشف شده است .

 ۲- تمدن” یانگ شائو” که مربوط به هزاره سوم ق. م در ناحیه “شن سی” تشکیل شده و رنگ ظروف سفالی قرمز و منقوش به طرح‌های هندسی است این سفال‌ها از گل رس نرم ساخته شده و سطح آنها بعد از رفتن به کوره منقوش شده است.

 بطور کلی در دوره نوسنگی در چین خانه‌ها ابتداء از چوب و بعداً از چینه و سپس از گل و چوب بوده است.

 تمدن ده‌نشینی دوران باستان

 در حدود ۱۵۰۰ ق.م، شاهان سلسله شانگ با هم متحد شدند و دستور تشکیل تمدن‌های دوره تاریخی چین را دادند، البته قبل از دوره شانگ به سلسله‌ی دیگری به اسم” شیا” اشاره می‌کنند ولی ظاهراً این دوره را افسانه‌ای می‌دانند و به هر حال در دوره شانگ ساخت وسایل مفرغی در ابتدا جنبه آئینی داشته و ظروف کشف شده از مقابر شانگ نشانه تکامل ساخت این نوع ظروف است.

 مصارف این ظروف در ابعاد بزرگ و کوچک بدین شرح است:

 ۱- ظروف غذاپزی، که غالباً به صورت مستطیلی و چهار پایه هستند و در محل دسته آنها سوراخ‌هایی جهت حمل ظرف در نظر گرفته‌اند

۲- ظروف مفرغی جهت نگهداری آذوقه و مواد اولیه غذایی
۳- ظروف مفرغی پایه‌دار جهت گرم کردن مواد الکلی و همچنین ظروفی جهت نگهداری مشروبات الکلی
4- از زنگ‌های بسیار بزرگ به جهت دور کردن ارواح خبیثه از آن استفاده می‌کردند.

 5- جام‌های مفرغی ، که به صورت‌های مختلف ساخته می‌شده ، این نوع ظروف به اشکال مختلف ساخته می‌شد.

 6- سلاح و ابزارهای جنگی، این ظرف‌ها غالباً دارای نوشته است و چون پیدایش خط از زمان سلسله شانگ بوده این نوشته‌ها غالباً نام هنرمند و پادشاه زمان و سلسله را در برمی‌گیرد و همچنین نوشته‌هایی است که درباره رسوم کشور داری پادشاهان شانگ اطلاعات سودمندی به ما می‌دهد.

 چینی‌ها قبل از اینکه بر روی ظروف مفرغین بنویسند از مغز استخوان و لاک، لاک پشت استفاده می‌کردند و نوشتن روی استخوان‌ها غالباً جنبه فال و پیشگویی داشته در مقابر پادشاهان شانگ آثار زیادی از سفال‌های صیقلی ممتاز که از اجداد اصلی چینی‌های بدوی هستند یافت شده است ، در دوره شانگ قربانی انسان هم مورد نظر بوده و مردم خانه‌های گلی داشتند و مرد و زن خودشان را در لباس‌های کامل می‌پوشاندند.

 در آغاز این سلسله ، کرم ابریشم از جنوب چین وارد شد و این کار در تخصص زنان بوده، مردم شانگ اعتقاد به زندگی بعد از مرگ داشتند چون در قبور شاهان علاوه بر وسایل یاد شده خدمتگزاران خاص و زنان را می‌کشتند و همراه جسد امپراطور به خاک می‌سپردند از نظر مذهبی اعتقاد به جادوگری داشتند و آئین‌های مخصوص انجام می‌دادند که عواید این مراسم و نذورات بین شاه و حاکم هر منطقه تقسیم می‌شد.

 ارواح کوه ، دریا ، نهرها، ارواح محلی ، خدایان زمینی و آسمانی را ستایش می‌کردند، پرستش ارواح نیاکان از این زمان در چین رایج شد و تا به امروز ادامه دارد و همینطور پرستش قهرمانان افسانه‌ای، یعنی جنگجویان قدیمی که تبدیل به خدایان می‌شدند و جنبه تقدس پیدا می‌کردند.

 اصل خلقت جهان از نظر چینی‌ها جنبه فلسفی داشته که ابتدا نه آسمان وجود داشته و نه زمین و جهان بصورت یک خلاء بی‌شکل نمایش داده می‌شد و در این ویژگی خاص دو روح به اسامی یانگ و سین وجود داشته که یانگ بر آسمان و سین بر زمین حکومت می‌کرده و نیروی یانگ نیروی مثبت روشنایی فعال و مذکر شناخته شده بوده و نیروی سین ماده تاریکی غیر‌فعال و منفی بوده است.

 اتحاد این دو نیرو باعث گردش جهان شده در حالی‌ که این دو نیرو متضاد و مخالف همدیگرند ، مکمل یکدیگر نیز هستند نیروی یانگ و سین در طبیعت در کل موجودات خلقت وجود دارد و سستی هر کدام باعث اختلال در جهان می‌شود، این دو نیرو را به صورت یک دایره نشان می‌دهند که به دو قسمت تقسیم شده که یک قسمت سیاه و قسمت دیگر سفید است و در قسمت سیاه یک نقطه سفید وجود دارد و در قسمت سفید دارای یک نقطه سیاه است که هر کدام حاوی یک نکته عرفانی است که احتمال تبدیل شدن سیاه به سفید و سفید به سیاه بر اثر عدم انجام وظایف دارد.

بعد از سلسله شانگ ، سلسله جو از (۱۰۲۸-۲۵۷ ق .م) به روی کار آمد و ساخت دیوار چین از این زمان شروع شده و “دوفیلسوف” مشهور چین مربوط به این دوره هستند، لائوتسه و کنفوسیوس و تاسیس مدارس همراه با تشویق مردم برای درس خواندن مربوط به این دوره است.

“جو-یو-اَن” یکی از شعرای مشهور این دوره  و مربوط به (قرن چهارم ق. م) است که به علت فسادی که در اواخر سلسله جُو بوجود آمده بود مبارزه می‌کرد و چون به گفته‌های او توجه نمی‌کردند ، او خود را در رودخانه غرق می‌کند (برنامه‌ای که همه ساله در چین به عنوان مسابقات قایقرانی با قایق‌های اژدهایی شکل در چین است مربوط به یادبود این شاعر است )مردم در این زمان خانه‌ها ، معابد چوبی و گلی داشته‌اند که اثری از آنها در دست نیست.

بزرگ‌ترین پادشاه این سلسله شخصی بود به اسم” چین- شی- خوانگ- دی “، که در زمان این پادشاه دیوار چین که به صورت مجزا از هم بود به صورت پیوستگی و امتداد به دیوارها به کار رفت ، سنگ و آجر و ملات مربوط به این پادشاه است .

دیوار چین که برای جلوگیری از هجوم اقوام بربری کشیده شده بود، تقریباً شمال چین را اشغال کرده ، ارتفاع و عرض دیوار بین ۵/۷تا ۸ متر است و عرض دیوار به حدی است که ۶ سوار در کنار هم به آسانی حرکت می‌کنند و به فاصله هر ۱۰۰ متر برج دیدبانی قرار دارد و مامورین در طول زمان‌های مختلف به دیده‌بانی می‌پرداختند و اخبار در موقع حمله دشمن بوسیله روشن شدن مشعل‌ها مخابره می‌شد .

دیوار در جهتی که رو به دشمن قرار گرفته دارای بریدگی‌هایی است که برای تیراندازی استفاده می‌شد ، چهار دروازه بزرگ و معتبر در طول دیوار وجود داشته که در تمام مدت نگهبانان از آنها مراقبت می‌کردند و این دیوارها از پستی و بلندیها و دره‌ها با ارتفاع مشخص ادامه پیدا می‌کرده است ،(فضا‌نوردان اولین آثاری که در روی کره زمین مشاهده کردن دیوار بزرگ چین بوده است)در چند دهه قبل باستان‌شناسان چین مقبره چین شی خوانگ دی را کشف کردند که شامل ارتش کاملی از سفال بود که حدود شش هزار سرباز سفالین داشت گفته شده که این مقبره عظیم ۱۰ سال ساختش طول کشیده است .

“چین شی هوان گدی”، نخستین امپراتور سلسله کین(چین)، کسی بود که ایالات مختلف کشور چین را متحد کرد و در سال ۲۲۱ پیش از میلاد، امپراتوری چین را رسماً پایه‌گذاری کرد.

آرامگاه امپراتور کین در شهر شیان واقع در استان شانشی به همراه جنگجویان سفالی مشهوری که در سال ۱۹۷۴ در این آرامگاه کشف شدند، از سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

سلسله هَن : ۲۰۶ ق .م تا ۲۱۱ میلادی این سلسله با اشکانیان همزمان بوده و پادشاهان این سلسله راه ابریشم را گسترش داده‌اند و سفیرانی به ایران و اروپا فرستاده‌اند، در این دوره امتحانات ورودی برای انتخاب کادر مامورین است که تا قبل از حکومت جمهوری در چین برقرار بود و به خانواده و طبقه نیز کاری نداشته است.

کاغذ در ” ۱۰۵ میلادی” اختراع شد که از چین به سمرقند ، ایران و سپس به بغداد و اروپا رفت.

سلسله تانگ : ۶۱۸ تا ۹۰۶ میلادی ورود ادیان مختلف از جمله زردتشت – مانوی – اسلام و نیز اختراع صنعت چاپ در این دوره است و نیز چینی‌سازی در این سلسله جای خود را باز می‌کند و از اهمیت ظروف فلزی کاسته می‌شود.

در مورد بناهای قدیمی پیش از تاریخ چین جزء دیواره‌های چینه‌ای و خانه‌های چوبی به طور ویران شده‌ای اثر دیگری بدست نیامده است احتمالاً بناهای پیش از تاریخ چین به علت اوضاع جغرافیایی چین چوبی بوده و به علت احتمال آتش‌سوزی و پوسیدگی از آنها نشانه‌ای بدست نیامده است . در حدود ۱۵۰۰ ق.م، شاهان سلسله شانگ با هم متحد شدند و دستور تشکیل تمدن‌های دوره تاریخی چین را دادند، البته قبل از دوره شانگ به سلسله‌ی دیگری به اسم” شیا” اشاره می‌کنند ولی ظاهراً این دوره را افسانه‌ای می‌دانند و به هر حال در دوره شانگ ساخت وسایل مفرغی در ابتدا جنبه آئینی داشته و ظروف کشف شده از مقابر شانگ نشانه تکامل ساخت این نوع ظروف است.

 مصارف این ظروف در ابعاد بزرگ و کوچک بدین شرح است:

 ۱- ظروف غذاپزی، که غالباً به صورت مستطیلی و چهار پایه هستند و در محل دسته آنها سوراخ‌هایی جهت حمل ظرف در نظر گرفته‌اند

۲- ظروف مفرغی جهت نگهداری آذوقه و مواد اولیه غذایی
۳- ظروف مفرغی پایه‌دار جهت گرم کردن مواد الکلی و همچنین ظروفی جهت نگهداری مشروبات الکلی
4- از زنگ‌های بسیار بزرگ به جهت دور کردن ارواح خبیثه از آن استفاده می‌کردند.

 5- جام‌های مفرغی ، که به صورت‌های مختلف ساخته می‌شده ، این نوع ظروف به اشکال مختلف ساخته می‌شد.

 6- سلاح و ابزارهای جنگی، این ظرف‌ها غالباً دارای نوشته است و چون پیدایش خط از زمان سلسله شانگ بوده این نوشته‌ها غالباً نام هنرمند و پادشاه زمان و سلسله را در برمی‌گیرد و همچنین نوشته‌هایی است که درباره رسوم کشور داری پادشاهان شانگ اطلاعات سودمندی به ما می‌دهد.

 چینی‌ها قبل از اینکه بر روی ظروف مفرغین بنویسند از مغز استخوان و لاک، لاک پشت استفاده می‌کردند و نوشتن روی استخوان‌ها غالباً جنبه فال و پیشگویی داشته در مقابر پادشاهان شانگ آثار زیادی از سفال‌های صیقلی ممتاز که از اجداد اصلی چینی‌های بدوی هستند یافت شده است ، در دوره شانگ قربانی انسان هم مورد نظر بوده و مردم خانه‌های گلی داشتند و مرد و زن خودشان را در لباس‌های کامل می‌پوشاندند.

 در آغاز این سلسله ، کرم ابریشم از جنوب چین وارد شد و این کار در تخصص زنان بوده، مردم شانگ اعتقاد به زندگی بعد از مرگ داشتند چون در قبور شاهان علاوه بر وسایل یاد شده خدمتگزاران خاص و زنان را می‌کشتند و همراه جسد امپراطور به خاک می‌سپردند از نظر مذهبی اعتقاد به جادوگری داشتند و آئین‌های مخصوص انجام می‌دادند که عواید این مراسم و نذورات بین شاه و حاکم هر منطقه تقسیم می‌شد.

 ارواح کوه ، دریا ، نهرها، ارواح محلی ، خدایان زمینی و آسمانی را ستایش می‌کردند، پرستش ارواح نیاکان از این زمان در چین رایج شد و تا به امروز ادامه دارد و همینطور پرستش قهرمانان افسانه‌ای، یعنی جنگجویان قدیمی که تبدیل به خدایان می‌شدند و جنبه تقدس پیدا می‌کردند.

 اصل خلقت جهان از نظر چینی‌ها جنبه فلسفی داشته که ابتدا نه آسمان وجود داشته و نه زمین و جهان بصورت یک خلاء بی‌شکل نمایش داده می‌شد و در این ویژگی خاص دو روح به اسامی یانگ و سین وجود داشته که یانگ بر آسمان و سین بر زمین حکومت می‌کرده و نیروی یانگ نیروی مثبت روشنایی فعال و مذکر شناخته شده بوده و نیروی سین ماده تاریکی غیر‌فعال و منفی بوده است.

 اتحاد این دو نیرو باعث گردش جهان شده در حالی‌ که این دو نیرو متضاد و مخالف همدیگرند ، مکمل یکدیگر نیز هستند نیروی یانگ و سین در طبیعت در کل موجودات خلقت وجود دارد و سستی هر کدام باعث اختلال در جهان می‌شود، این دو نیرو را به صورت یک دایره نشان می‌دهند که به دو قسمت تقسیم شده که یک قسمت سیاه و قسمت دیگر سفید است و در قسمت سیاه یک نقطه سفید وجود دارد و در قسمت سفید دارای یک نقطه سیاه است که هر کدام حاوی یک نکته عرفانی است که احتمال تبدیل شدن سیاه به سفید و سفید به سیاه بر اثر عدم انجام وظایف دارد.

بعد از سلسله شانگ ، سلسله جو از (۱۰۲۸-۲۵۷ ق .م) به روی کار آمد و ساخت دیوار چین از این زمان شروع شده و “دوفیلسوف” مشهور چین مربوط به این دوره هستند، لائوتسه و کنفوسیوس و تاسیس مدارس همراه با تشویق مردم برای درس خواندن مربوط به این دوره است.

“جو-یو-اَن” یکی از شعرای مشهور این دوره  و مربوط به (قرن چهارم ق. م) است که به علت فسادی که در اواخر سلسله جُو بوجود آمده بود مبارزه می‌کرد و چون به گفته‌های او توجه نمی‌کردند ، او خود را در رودخانه غرق می‌کند (برنامه‌ای که همه ساله در چین به عنوان مسابقات قایقرانی با قایق‌های اژدهایی شکل در چین است مربوط به یادبود این شاعر است )مردم در این زمان خانه‌ها ، معابد چوبی و گلی داشته‌اند که اثری از آنها در دست نیست.

بزرگ‌ترین پادشاه این سلسله شخصی بود به اسم” چین- شی- خوانگ- دی “، که در زمان این پادشاه دیوار چین که به صورت مجزا از هم بود به صورت پیوستگی و امتداد به دیوارها به کار رفت ، سنگ و آجر و ملات مربوط به این پادشاه است .

دیوار چین که برای جلوگیری از هجوم اقوام بربری کشیده شده بود، تقریباً شمال چین را اشغال کرده ، ارتفاع و عرض دیوار بین ۵/۷تا ۸ متر است و عرض دیوار به حدی است که ۶ سوار در کنار هم به آسانی حرکت می‌کنند و به فاصله هر ۱۰۰ متر برج دیدبانی قرار دارد و مامورین در طول زمان‌های مختلف به دیده‌بانی می‌پرداختند و اخبار در موقع حمله دشمن بوسیله روشن شدن مشعل‌ها مخابره می‌شد .

دیوار در جهتی که رو به دشمن قرار گرفته دارای بریدگی‌هایی است که برای تیراندازی استفاده می‌شد ، چهار دروازه بزرگ و معتبر در طول دیوار وجود داشته که در تمام مدت نگهبانان از آنها مراقبت می‌کردند و این دیوارها از پستی و بلندیها و دره‌ها با ارتفاع مشخص ادامه پیدا می‌کرده است ،(فضا‌نوردان اولین آثاری که در روی کره زمین مشاهده کردن دیوار بزرگ چین بوده است)در چند دهه قبل باستان‌شناسان چین مقبره چین شی خوانگ دی را کشف کردند که شامل ارتش کاملی از سفال بود که حدود شش هزار سرباز سفالین داشت گفته شده که این مقبره عظیم ۱۰ سال ساختش طول کشیده است .

“چین شی هوان گدی”، نخستین امپراتور سلسله کین(چین)، کسی بود که ایالات مختلف کشور چین را متحد کرد و در سال ۲۲۱ پیش از میلاد، امپراتوری چین را رسماً پایه‌گذاری کرد.

آرامگاه امپراتور کین در شهر شیان واقع در استان شانشی به همراه جنگجویان سفالی مشهوری که در سال ۱۹۷۴ در این آرامگاه کشف شدند، از سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

سلسله هَن : ۲۰۶ ق .م تا ۲۱۱ میلادی این سلسله با اشکانیان همزمان بوده و پادشاهان این سلسله راه ابریشم را گسترش داده‌اند و سفیرانی به ایران و اروپا فرستاده‌اند، در این دوره امتحانات ورودی برای انتخاب کادر مامورین است که تا قبل از حکومت جمهوری در چین برقرار بود و به خانواده و طبقه نیز کاری نداشته است.

کاغذ در ” ۱۰۵ میلادی” اختراع شد که از چین به سمرقند ، ایران و سپس به بغداد و اروپا رفت.

سلسله تانگ : ۶۱۸ تا ۹۰۶ میلادی ورود ادیان مختلف از جمله زردتشت – مانوی – اسلام و نیز اختراع صنعت چاپ در این دوره است و نیز چینی‌سازی در این سلسله جای خود را باز می‌کند و از اهمیت ظروف فلزی کاسته می‌شود.

در مورد بناهای قدیمی پیش از تاریخ چین جزء دیواره‌های چینه‌ای و خانه‌های چوبی به طور ویران شده‌ای اثر دیگری بدست نیامده است احتمالاً بناهای پیش از تاریخ چین به علت اوضاع جغرافیایی چین چوبی بوده و به علت احتمال آتش‌سوزی و پوسیدگی از آنها نشانه‌ای بدست نیامده است .

معابد

۱- معابد بودایی: پلان این معابد معمولاً مربع یا مستطیلی شکل است، معبد در حیاط مربع یا مستطیلی شکلی محصور شده که در اطراف دارای حجره‌هایی است که مربوط به راهبان بودایی و طلاب می‌باشد، این حیاط‌ها دارای درهای بسیار بزرگی هستند که در اطراف آنها مجسمه هایی مربوط به نگهبانان مخصوص بودا وجود دارد .

چهره این مجسمه‌ها غالباً وحشتناک و همراه با سلاح است که کارشان از نظر اسطوره چینی دور کردن ارواح خبیث و شیاطین است جلو معبد اصلی که محصور در حیات بزرگی است عود سوزها و میزهای نذورات قرار دارد و مرکز اصلی بنا را معبد تشکیل می‌دهد که شامل یک تالار اصلی و فضاهای بزرگ مربع و مستطیل شکل اطراف است.

مصالح اصلی معابد قدیم کلاً چوبی بوده که از بین رفته و معابد بعدی از سنگ و چوب ساخته شده است ، سقف بنا کلاً چوبی است منتهی با تزئینات بسیار زیاد و رنگ‌های مختلف و نقاشی‌های گوناگون و بطور کلی کارهای هنری برجسته کاری، چوبکاری و ستون‌هایی که در معابد بکار رفته به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: ۱- پایه‌ها معمولاً ساده و بدنه‌ها غالباً استوانه‌ای شکل و جنس ستون از چوب یا سنگ است و سرستونها از نظر فرم ساده ولی از نظر تزئینات غنی هستند.

مهم‌ترین کار روی ستون‌های سنگی نقش‌های برجسته یا مشیک اژدها و سیمرغ است ، در تالار اصلی معابد مجسمه‌های مختلف از بودا و تجلّیات مختلف او بصورت بودای خندان و غیره دیده می‌شود، در کنار بودا در دو طرف مجسمه‌های بودا ساتوها و نگهبانان بودا قرار دارند در جلو این مجسمه‌ها میزهای کنده کاری شده که در روی آنها وسایل موسیقی سنتی چین ، گلدان ، شمعدانها و نذورات قرار می‌گیرد مراسم داخل معبد و دعای راهبان بودایی هنگام طلوع آفتاب و ظهر و غروب انجام می‌شود.

۲- عود سوزها:معمولاً ظروف فلزی سه پایه یا چهار پایه هستند که در بالای آنها پوشش چتری شکل است هر بودایی هنگام ورود به معبد عود و مواد خوش بو را در آتش می ریزد . عمل زانو زدن در خارج از معبد اصلی و عمل تطهیر نیز صورت می‌گیرد.

۳- پول سوزها : بناهای کوچکی هستند که در معابد ساخته می شوند این بناها دارای بام چتری یا شیروانی شکل هستند که محل خروج دود در سقف آنها تعبیه شده ، بدنه پول سوزها تو خالی است و زائرین کاغذهای مخصوص نذورات را از غرفه‌ها خریداری می‌کنند و به یاد اموات و یا نذر خود در پول سوزها می‌سوزانند.

مهم‌ترین عنصر معماری و تزئین در معابد مربوط به بام معابد است یا سقف معابد که شیروانی شکل هستند و معمولاً چند طبقه که با تکه‌های سفال یا چوب محافظت می‌شوند، در بیشتر معابد در بالای بام کشتی چوبی به چشم می‌خورد که از سمبل‌های هنر بودا است به معنی اینکه مردگان بوسیله این کشتی‌ها به ساحل نجات می‌رسند.

نقوش تزئینی اژدها و سیمرغ ، پیروان بودا و بعضی از حیوانات در بام معابد بطرز چشم‌گیری خودنمایی می‌کند و غالب این تزئینات را از شیشه‌های رنگی ساخته‌اند.

۴- دروازه‌ها: بناهای چوبی یا سنگی بسیار زیبایی هستند که معمولاً در جلو معابد تعبیه می‌شوند همان مشخصاتی که در بالای بام معابد گفته شد،  بطور مختصرتر در بالای دروازه‌ها دیده می‌شوند و این دروازها به دلایل زیر مورد توجه است.

۱- تسلط و دید فضای داخلی معبد از خارج و از خود معبد تماشای مناظر خارج از معبد ۲- دور کردن ارواح خبیث و ممانعت از ورود آنها به داخل معبد

دیدنی های پکن

شهر ممنوعه چین (Forbidden City)

مجموعه معماری های باستانی درخشان و سحرآمیز چین در مرکز بجینگ (پکن) پایتخت این کشور قرار دارد.
شهر ممنوعه چین در جهان دارای شهرتی فراوان است. شهر ممنوعه چین در معماری های خاندان باستانی چین یک مروارید است و در جهان پردامنه ترین و کامل ترین مجموعه معماری های چوبی باستانی به شمار می رود.یونسکو در سال ۱۹۸۷ شهر ممنوعه بیجینگ را در فهرست میراث جهانی به ثبت رساند. اثر تاریخی شهر ممنوعه چین در سال ۱۴۰۶ میلادی به دستور جو دی؛ دومین امپراتور سلسله مینگ به مدت ۱۴ سال ساخته شد.
تا سال ۱۹۱۱ میلادی که سلسله چینگ از بین رفت به مدت ۵۰۰ سال ۲۴ امپراتور در شهر ممنوعه اقامت داشتند و امور کشور را سر و سامان می دادند.مساحت شهر ممنوعه بیجینگ ۷۲۰ هزار متر مربع، طول آن از جنوب تا شمال یک هزار متر و عرض آن از شرق تا غرب ۸۰۰ متر است.طراحی شهر ممنوعه از نمای کلی تا ریزترین جزییاتش طوری انجام شده که بازتابی از مقاصد فلسفی و مذهبی و نمادی از عظمت و قدرت امپراطور باشد. مانند رنگ زرد: رنگ امپراطور است که تقریبا در تمامی سقف ها از آن استفاده شده است. شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه کاخ باقیمانده در جهان است.
شهر ممنوعه چین طوری ساخته شده که مرکز آن محصور به دیوار پکن باشد و در داخل مجموعه دیوارکشیده بزرگتری به نام شهر امپراطوری قرار داشت. در اطراف دیوار ۱۰ متری و در خارج از شهر رود حفاظتی به عرض ۵۰ متر دیده می شود. شهر ممنوعه به طور جدی طبق نظام تشریفاتی سلسله های فئودالی و استاندارد سیاسی و روحیه اصول اخلاقی ساخته شده است. طرح کلی ، دامنه ، شیوه معماری ، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیازات خاندان و درجه بندی است. ۳ قصر این ممنوعه یعنی قصر تای حه ، قصر جون حه و قصر بایوحه که توجه گردشگران را بیشتر جلب می کند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و بر پایی مراسم پرشکوه است.
قصر تای حه، مرکز تمامی شهر ممنوعه و تخت سلطنت طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می شود. این قصر نیز دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است.در شمال میدان به مساحت ۳۰ هزار متر مربع، این قصر در سکوی مرمری سفید رنگ به بلندای ۸ متر ساخته شده است. ارتفاع آن ۴۰ متر است که به لحاظ ارتفاع، بلندترین بنای شهر ممنوعه چین است. در فرهنگ چین، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور پسر آسمانی اژدهای حقیقی نامیده می شود. در درون قصر تای حه در بالا و پایین حدود ۱۳ هزار شکل اژدها تزیین شده است.تعداد قصرها و اتاق ها در شهر ممنوعه بسیار زیاد است.
به اعتقاد پیشینیان، اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای ۱۰ هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می شدند نباید تعداد اتاق هایشان از شمار اتاق های امپراتور آسمانی تجاوز کند.مجموعه معماری های شهر ممنوعه چین تمرکز تبلور درایت مردم چین است. از ساختار مجموعه معماری ها تا تزیینات هر اتاق و هر دیوار سرشار از اندیشه های عجیب و غریب است. مثلا سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را مجلل تر کرده است.
در تاسیسات زهکشی در این سکو از مجسمه سازی سر نوعی اژدها استفاده شده است. به گونه ای که در ۳ طبقه این سکو جمعا بیش از یک هزار مجسمه سر این نوع حیوان استفاده شده است وهنگام زهکشی در بارش باران همانند فواره آب از دهان اژدها خارج می شود.
در میان حیاط این شهر جمعا ۳۰۸ ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب وجود دارد که برای پیشگیری از آتش سوزی مورد استفاده قرار می گرفتند و در زمستان افراد مخصوصی زیر این ظرف ها آتش روشن می کردند تا آب داخل آن یخ نبندد.در دوره سلسله مینگ ۱۰۰ هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این شهر عظیم به خدمت گمارده شدند تا بزرگترین و کامل ترین مجموعه معماری های جهان را بسازند. مصالح ساختمانی از سراسرکشور حتی استان یونن که در فاصله چند هزار کیلومتری قرار داشت به این محل انتقال داده شد.
اشیا و کشفیات باارزش در شهر ممنوعه حفظ شده و شمار آنها به حدود یک میلیون قطعه می رسد که یک ششم کل کشفیات چین را شامل می شود. مجموعه معماری های شهر ممنوعه چین سمبل فرهنگ درخشان چین است. به عقیده معماران چینی و خارجی؛ طراحی و معماری شهر ممنوعه آثار برجسته و بی همتایی است که نشان دهنده فرهنگ و سنت دیرینه این کشور و دست آوردهای برجسته صنعتگران در زمینه معماری در ۵۰۰ سال گذشته است. در سال های اخیر شمار گردشگران شهر ممنوعه چین چند برابر افزایش یافته است به طوری که از مرز ۱۰ میلیون نفر در سال نیز فراتر رفته است.

قصر تابستانی پکن چین

 کاخ تابستانی پکن در شمال غرب مرکز پکن، چین قرار دارد و از اغلب بخش‌هایی این شهر به راحتی در دسترس است. ارتفاع این کاخ ۶۰ متر است و توسط دریاچه کونمینگ احاطه شده‌است. و نوع معماری این کاخ از نوع کلاسیک است. قصر تابستانی پکن  مکانی بسیار دیدنی و جذاب همانطور که اسم قصر روی آن است به زیبایی آن نیز میباشد و این قصر محلی بوده برای استراحت امپراطوران چین در تابستان این قصر که در سال 1750 میلادی ساخته شده است، شاهکاری در طراحی باغ‌های چینی است. در این محوطه چشم‌انداز طبیعی تپه‌ها و آب‌ها با سرسراها ، معابد ، پل‌ها و قصرهای ساخته دست بشر ترکیب شده است و مجموعه‌ای هماهنگ که واجد ارزش‌های زیباشناختی والایی است را به وجود می‌آورد. مجموعه باستانی قصر تابستانی پکن از دیدنی های چین است که در سال 1998در آخر قرن بیستم در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این قصر یکی از مشهورترین باغ های بزرگ و سلطنتی دنیا است.
تپه لانگویتی که به تپه عمر طولانی شهرت دارد و دریاچه کونمینگ قصر تابستانی پکن را همچون نگیمی در آغوش گرفته است. این قصر با متعلقاتش با مساحت 2.9 کیلومتر مربع یکی از قصرهای دیدنی چین است. این قصر در حومه شهر پکن در قسمت غرب قرار گرفته است
مجموعه قصر تابستانی در حومه ناحیه هایدیان و در 15 کیلومتری مرکز پکن واقع شده است. هسته اولیه این مجموعه در زمان حکومت سلسله جین (1234 ـ 1115) ساخته شد و طی دوران حکومت امپراتوران فئودال این سلسله گسترش یافت. اما در دوره حکومت سلسله کینگ (1911 ـ 1644) بود که این مجموعه به شکل فعلی خود درآمد و به یک باغ مجلل سلطنتی تبدیل شد که اسباب سرگرمی خانواده‌های سلطنتی را فراهم می‌آورد.قصر تابستانی و باغ سلطنتی پکن در قرن نوزدهم میلادی در هجوم نیروهای خارجی از جمله انگلیسی ها و فرانسوی ها ویران شد. بخش هایی از این کاخ در این هجوم آتش گرفت اما در سال 1888 میلادی امپراتریس دواگر سیکسی از محل بودجه نیروی دریایی چین به مرمت مجدد این مجموعه اقدام کرد. اما این قصر در سال 1900 میلادی در هجوم نیروهای متحد که شامل هشت کشور بوده است مجدداً آسیب دید. تا اینکه در اوایل قرن بیستم میلادی مجدداً ترمیم شد. 
مجموعه قصر تابستانی پکن بیش از سه هزار کاخ کوچک و بزرگ پل و تالار و بسیاری چیزهای دیگر ساخته شده است.
مجموعه قصر تابستانی که از دیدنی های چین پکن مانند بسیاری دیگر از مجموعه باغ‌های سلطنتی چین از سه تپه و پنج باغ (تپه عمر طولانی ، تپه چشمه یشم و تپه معطر ؛ باغ خیزاب‌های زلال ، باغ بهار جاودان ، باغ کمال و تابندگی ، باغ آرامش و تابندگی و باغ آرامش و لذت) تشکیل شده است. صنعت‌گران و هنرمندانی که در ساخت این مجموعه شرکت داشتند با سرمشق قرار دادن طبیعت، مناظری بدیع و عمارت‌هایی خلق کردند که نمونه‌ای از اوج معماری و هنر چین در آن زمان است.

مراسم چای در چین

چین محل اصلی تولید چای محسوب می‌شود و قبل از کشورهای دیگر جهان منابع درخت چای را کشف و از آن استفاده کرده است. اگر به چین سفر کنید، به غیر از دید و بازدید کوه‌ها و منظره‌های معروف چین، سفر به محل تولید چای چین نیز نوعی انتخاب عاقلانه محسوب می‌شود. در آنجا می‌توانید شخصا متوجه شوید که چای چطور تولید می‌شود و می‌توانید چگونگی چای را بنوشید و مزه کنید.
به دلیل آنکه کوه " مون شان " تمام سال از مه پوشیده می‌شود و آب و هوای آنجا مرطوب است، برای کشت درخت چای بسیار مناسب است. چینیان چای را بسیار دوست دارند و این نوع عادت هزار سال ادامه یافته و حتی به بخشی واجب و لازم از زندگی چینیان تبدیل شده است. در سال های اخیر، نقش چای مورد شناسایی مردم کشورها قرار گرفته و در سراسر جهان، تب " نوشیدن چای " به وجود آمده و این امر نیز به پیشرفت صنعت چای چین مساعدت کرده است.
به منظور آنکه مسافران با دانش بیشتر چای آشنا شوند، کوه " مون شان " با استفاده از منابع محلی فعالیت‌های ذی ربط چای را برگزار کردند. مثلا تولید چای، بسیار مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد. آنان می‌توانند با چگونگی تولید چای آشنا شوند و در تولید چای شرکت کنند و از آن لذت ببرند.
اینکه فرهنگ چای و مراسم چای خوری چقدر در جامعه ی چین رخنه کرده است نشانگر اهمیت این نوشیدنی فوق العاده است . در ابتدا چای به عنوان یک داروی گیاهی و بیشتر درون معابد کشت می شد. بعد از آن راهب ها از چای به دلیل خواص آرامش بخشی که داشت استفاده کردند و البته از نظر آنها ، استفاده از چای نشانگر احترام به طبیعت بود.
مراسم چای با ورود مهمان به اتاقی شروع می شود که سرویس چای خوری در آن قرار دارد و با آماده کردن و پذیرایی از مهمان باچای و شیرینی های مخصوص ادامه پیدا می کند. این مراسم به صورت هنرمندانه ای سرگرم کننده و کاملاً برنامه ریزی شده است. اگر چه اکنون تمایل بر این است که مراسم در اتاقی که به همین منظور در مهمانخانه طراحی شده، صورت بگیرد. در گذشته این مراسم می بایست در اتاق کوچک مخصوصی در خارج از ساختمان و مشرف به باغ برپا می شد. تلاش می شود دکور اتاق کاملاً ساده باشد تا ذن بودیسم و فلسفه ذن را به ذهن متبادر کند. به عنوان مثال ممکن است توماری از خطاطی یا یک نقاشی به دیوار آویزان شده باشد یا گلدانی با گل های به دقت چیده شده در آن بگذارند. معمولاً در وسط اتاق اجاق کوچکی هست که برای درست کردن آب جوش و آماده کردن چای از آن استفاده می شود.چای ژاپنی از پودر چای سبز و آب داغ تهیه می شود. معمولاً رقیق و آبکی است و تعداد زیادی حباب های کوچک در آن دیده می شوند. با این حال ممکن است خیلی هم غلیظ تهیه شود. 
یکی از مراسم مشهور چای خوری چینی ، گنگفو یا کنگفو نام دارد که برای مردم کشورهای اروپا هم بسیار جالب است به طوریکه به چین با تور چین سفر می کنند تا این رسم را از نزدیک لمس کنند و ببینند.
مراسم چای خوری گنگفو به شدت در سال های اخیر برای جذب توریست ها مرسوم شده است . گنگفو چا که به معنای درست کردن چای با تلاش است ، همان مراسم آماده کردن و سرو چای الونگ به نشانه ی احترام به مهمانان است . امروزه مغازه های چای در تایوان و چین که مراسم چای خوری بسیار شبیهی به هم دارند ، این مراسم سنتی را برای برای جذب توریست هایی که با تور چین راهی آنجا شده اند انجام می دهند .

تاریخ چای در چین

طبق افسانه‌ها چای اولین بار توسط یک امپراطور چینی به نام شنونگ حدود 2000 سال پیش از میلاد کشف شد. زمانی که در یک تابستان این امپراطور با همراهان خود به سفری دور از منطقه خود رفته بود، در حالیکه خدمتکارانش در حال جوشاندن آب برای او بودند چند برگ از بوته چای درون آب جوش شنونگ افتاد و او طعم چای را برای اولین بار چشید. امروزه چای به عنوان یکی از 7 ضرورت اصلی در کشور چین نام برده می‌شود. در سال‌های دور چای در این کشور بیشتر مصرف دارویی داشت اما امروزه علاوه بر انواع درمان های دارویی برای استفاده روزانه و رفع تشنگی هم به کار برده می‌شود. چای سبز و برخی چای‌های مخصوص چینی از جمله oolong  پرمصرف‌ترین انواع چای در چین هستند.
مراسم چای چینی به عنوان یک مراسم آیینی سنتی در باب احترام به طبیعت و جست و جوی صلح برگزار می‌شود و آیین های بودیسم، تائوییسم و کنفوسیوس را باهم دربردارد. نام این مراسم سنتی در چین متشکل است از  "he" به معنای صلح، “jing” به معنای ساکت و آرام، “yi” به معنای لذت بردن و “zhen” به معنای حقیقت است.
یکی دیگر از این مراسم‌ های مرتبط با چای “Gung fu” نام دارد که در مناطق خاصی مثل Fujian برگزار می شود. این مراسم در سال‌های اخیر برای گردشگران تبلیغ شده و افراد زیادی برای دیدن این مراسم به چین سفر کرده اند. Gung fu در اصل به معنی « تلاش برای درست کردن چای » است و در این مراسم تشریفات آماده‌سازی و پذیرایی چای oolong به عنوان نشانه‌ای برای احترام به میهمانانی که چای برای آنها آماده می‌شود، به نمایش گذاشته می‌شود. امروزه برخی فروشگاه‌های مخصوص چای این مراسم ها را برای جذب گردشگران، برقراری تعامل و ارتباط با یکدیگر و احترام به سنت‌ها برگزار می‌کنند.
چای در دوران سلسله تانگ به اوج رواج رسید و در همین محدوده زمانی به خارج از چین صادر شد. نخست به ژاپن و کره رفت و سپس به خاورمیانه رسید. چای تا قرن ۱۶ میلادی وارد اروپا نشد. یعنی حدود ۸۰۰ سال بعد ولی از آن به بعد معمولاً به عنوان بهترین سوغات شرق به غرب برده می شد. اکنون در قرن ۲۱ چای در کشورهای زیادی پرورش داده می شود و به کشورهای بیشتری هم صادر می شود. اکنون چای یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در جهان است و مردم در سراسر جهان آن را یک نیاز روزانه می دانند.
هنگامی که چین شروع به صادرات چای کرد، لهجه کانتونی برای آن «چا» بود که در بسیاری کشورها وام گرفته شد. پرتغالی ها که در ماکائو تجارت می کردند، لغت «چا» را به کار بردند. روس ها آن را «چایی» و ژاپنی ها، هندوها و ایرانی ها «چای» تلفظ کردند. عرب ها «شایی» را به کار بردند و ترک ها هم آن را «چای» نامیدند.با اینکه چینی ها زبان نوشتاری مشترکی دارند، اما ملتی بسیار بزرگ با گویش های بسیار متفاوتی هستند. فاکین استان بزرگی از ایالت کانتون است و بندری بین المللی به نام جیامن دارد که از آنجا چای به قسمت های مختلف اروپا صادر می شود. لغت چای در گویش فاکین «Te» گفته می شود و بازرگانان خارجی وقتی چای را به سرزمین خود بردند، همین تلفظ را به کار بردند. از این رو کلمه انگلیسی برای آن «Tea» است، هلندی ها و آلمانی ها «Tee» را به کار می برند. کلمه فرانسوی «The&#۰۳۹;» است و همه ایتالیایی ها، اسپانیایی ها، نروژی ها و سوئدی ها به آن «Te» می گویند.

کارخانه مروارید در پکن

زمانی که وارد کارخانه پرورش مروارید می شویم کارکنان آنجا باخوشرویی با ما برخورد میکنند کاملا مشخص است که در چین در ارتباط با موضوع توریست مسائل علمی رعایت شده و سرمایه گذاری وسیعی نیز در این زمینه چه از ناحیه دولت و یا بخش خصوصی به عمل آمده و نتیجه اش نیز در عمل قابل مشاهده است. در آنجا یکی از کارکنان برای ما توضیحاتی راجب صدف ها و مروارید های تولیدیشان می دهد. صدفها انواع مختلفی دارند و از دریاها و اقیانوسهای مختلفی که آبشان شور است آورده میشوند و بیشتر مروارید آنها، به رنگ طلایی بوده و کمیاب اند ولی آبهای شیرین یا همان رودخانه ها صدفهایشان ارزانتر است. خطهای روی صدف سن آن را نشان میدهد ( مانند درختان ). سپس صدفی را باز می کند که داخل آن بیش از 20  مروارید وجود دارد  در آنجا متوجه می شویم که بدلیل وجود املاح و مواد معدنی در آبها  مرواریدها به رنگهای سفید ، صورتی ، سیاه ، و طلایی پرورش می یابند که با ارزشترین آن رنگ طلایی است. ضمن اینکه برای تشخیص مروارید اصل باید آنها را به هم سایید و در اثر سایش پودری تولید می شود  که با پاک کردن آن نبایستی هیچ گونه اثری از سایش در رویش باشد در این صورت آن مروارید اصل است.  جالب است بدانید که از همین پودر نیز در محصولات آرایشی استفاده می شود و برای پوست مفید است.
هرچه قدر که عمر صدف ها بیشتر می شود به  قطر مروارید ها نیز افزوده می شود. تنوع رنگ آنها واقعا شگفت انگیز است. با اضافه نمودن مواد معدنی در پرورش این صدفها موجب رنگی شدن مروارید داخل آنها می شوند چرا که هر ماده ای یک رنگ خاصی را ایجاد می کند. همان طور که میدانید مروارید نتیجه ترشحات داخلی صدف هست لذا ماده ای را داخل دهان صدف قرار میدهند که با ترشح بزاق آن و جمع شدنش دور آن جسم مروارد شکل میگیرد. چیزی که بیشتر از همه مرا متاسف میکند قبضه کردن بازار های جهانی با این اجناس بدلی چینی است که نمونه اش همین مروارید های پرورشی آنهاست که در مقابل در های غلتان و طبیعی و خدادادی خلیج فارس شن و ماسه ای بیش نیستند واقعا کی ما به ارزش نعماتی که خدا به ماعنایت فرموده پی می بریم ...
در محل ،نمایشگاه و فروشگاه زیبائی از محصولاتشان ترتیب داد ه اند. آنقدر به موضوع marketing یا همان بازار یابی بهاء داده اند که حتی اگر قصدی نداشتید خریدی کنید، مجبور می شوید به هر قیمتی که شده از مروارید های رنگیشان بخریید و نوع آن را مشخص می کنید  و همان جا برایتان به شکل گردنبند در اندازه ای که سفارش می دهید می بندند.

کارخانه یشم در پکن

یکی از گشت هایی که همه تور های پکن حتما" اجراش می کنند کارخانه یشم هست. هنر مجسمه سازی از سنگ یشم در این کارخانه انجام می شود که بسیار خیره کننده و زیبا هستند و برای این مجسمه ها از 100 هزار تومان خودمان تا به 150 میلیون و شاید بیشتر قیمت گذاشته شده و بسته به اندازه و کاری که روی این سنگ ها انجام می شود متغییر است. در این مدل ها مجسمه ای به شکل توپ کنده کاری ، زیبا و خاص توجه ما رو جلب می کند به اسم هپی بال که پس از پرس و جو مشخص می شود این مجسمه نمادی از خانواده خوشبخت است و با افزایش خانواده ای که در انها است حلقه های آن افزایش می دهند .
 مجسمه های  شیربعنوان سمبل چینی ها بوده و در بیشتر اماکن و کاخ ها و پارک های مهم آنها دیده میشود. در دهان این شیر ها یک گوی سنگی صاف و زیبائی قرار داده اند که در فرهنگ آنها دست کشیدن به آن خوش یمن بوده و شانس می آورد. نوع مجسمه ها و نیز طریقه نشستن این شیر ها منحصر بفرد بوده و مختص چین می باشد. جالب است بدانید حالت این شیرها کاملا غیر تهاجمی بوده و همانند دیوار بزرگ نشان دهنده خلق و خوی آرام و تدافعی چینی هاست که در طول تاریخ همواره مورد تهاجم واقع شده اند. در کل مردم چین مردمی آرام و خوش مشربی هستند.
یشم یک سنگ قیمتی است که چینیان به آن علاقه زیادی دارند و از قدیم الایام خوش یمن دانسته شده است که دارای قوه سحرآمیز برای رفع شرارت و پیشگیری از پیش آمدهای نحس می باشد. یشم سبز یکی از نفیس ترین و گرانبهاترین انواع سنگ های یشمی محسوب می شود. زینت آلات ، تولیدات صنایع ، هنرهای دستی و جواهرات زینتی گوناگون که امروز با یشم سبز درست می شود ، مورد علاقه بسیاری از جمع آورندگان آثار هنری و مصرف کنندگان چینی است. با این حال بدلیل ورود یشم سبز جعلی به بازار، تعداد ارگان های تشخیص و ارزیابی این سنگ در سالهای اخیر در چین به طور مستمر بیشتر شده است. این ارگان ها به مردم در این زمینه خدمات تشخیص حرفه ای می دهند.

کار تشخیص و ارزیابی سنگ های یشمی بسیار مشکل است. حتی استاد کاران متخصص هم نمی توانند صحت کامل آن را تضمین کنند. امروز زینت آلات یشمی به خانه های مردم عادی وارد شده است. با این حال برای افراد عادی چگونگی تشخیص و ارزیابی سنگ های یشمی همچنان مشکل است.

دیوار بزرگ چین در پکن 

دیوار چین (به چینی: 中国的长城) طولانی‌ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است. این اثر در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

دیوار چین که یکی از هفت اعجاز جهان شمرده می شود، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگترین مهندسیتدافعی نظامی در قدیم است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین 7000 کیلومتر امتداد یافته است.این دیوار به عنوان پروژه تدافعی بر روی کوه‌ها ساخته می‌شد از بیابان‌ها مراتع و لجنزارها عبور می‌کرد. کارگران طبق عوارض زمینی، ساختار متفاوتی برای ایجاد دیوار در نظر گرفتند که درایت و عقل نیاکان چین را نشان می‌دهد. دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته‌است. در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می‌شود. در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده‌اند؛ لذا دشمن به هیچ وجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود. دیوار چین معمولاً با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط آن خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع آن ۱۰ متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴-۵ متر است تا در زمان انتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود. طرف درونی دیوار، نرده سنگی و در وجود دارد که به آسانی حرکت می‌کند. در فاصله معینی سکوی دیواری و یا برج آتش برای خبررسانی ساخته شده‌است. سکوی دیواری برای ذخیره سلاحها و غلات و استراحت سربازان است و در جنگ مخفیگاه بوده‌است. هنگامی که دشمن دست به حمله می‌زد برج‌های آتش روشن می‌کردند و سراسر کشور از حمله آگاه می‌شدند. اکنون مقاومت دیوار چین به عنوان یک مانع نظامی از بین رفته‌است. اما زیبایی معماری مخصوص آن دیدنی است. زیبایی دیوار چین پر ابهت و باعظمت است. از دور دیواری بلند و پر پیچ و خم بر روی کوه‌ها همانند اژدهایی در حال حرکت به چشم می‌خورد و صحنه‌ای شکوهمند ایجاد شده‌است. از نزدیک، دروازه‌های پر ابهت، دیوارها، سکوهای دیواری، برج‌های دیده بانی، برج‌های آتش هماهنگ با عوارض زمینی آکنده از دلربایی هنری است. دیوار چین دارای اهمیت تاریخی ، فرهنگی و ارزش دیدنی است. چینی‌ها می‌گویند «کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد، قهرمان نیست».

تاریخچه

تاریخ ساخت دیوار چین به قرن پنجم تا هشتم قبل از میلاد باز می‌گردد. حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت‌های شمالی، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد. در دوره حکمرانی سلسله‌های بهار و پاییز و کشورهای جنگجو، میان دوک‌ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد، امپراتور چین شی هوان پس از به وحدت رساندن چین، دیوارهای دوک‌ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد. او می‌خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند. تاریخ دانان چینی اعتقاد دارند که حدود 1 میلیون سرباز قادر بودند به طور هم زمان در امتداد دیوار چین مستقر شده و برای نبردهای احتمالی آماده باشند.

استادیوم المپیک پکن

ساخت این ورزشگاه از اواخر سال 2003 آغاز شده و در ابتدای سال 2008 برای المپیک پکن به اتمام خواهد رسید. استادیوم ملی پکن بر روی تپه ای در میان مجموعه ی شهر المپیک واقع شده است.

 ترکیب مواج و بلند و کوتاه در نما باعث ایجاد حجمی متعادل به شکل یک کاسه شده و شکلی پر پیچ و خم را ایجاد نموده است. نمای این استادیوم متشکل از سازه خالص است، به طوری که می توان گفت نما و سازه یکی هستند.اعضای سازه ای به طور متقابل یکدیگر را سرپا نگه داشته و در مجموع فرمی مشبک را ایجاد نموده اند. نتیجه حاصل چیزی شبیه به آشیانه یک کبوتر که عناصر سازه به طور کامل پیوسته اند و شبکه ای را به وجود می آورند که تقریبا شبیه به لانه پرندگان است که با شاخه های کوچک که از بافته شدن باریکه های چوب بدست آمده است.
ورزشگاه جدید ملی پکن به صورت یک حجم برجسته در مرکز مجتمع المپیک قرار گرفته است. شکل خارجی ورزشگاه توسط مجموعه ای از تیرهای توری مانند فولادی محصور شده است.

ترکیب موجی شکل بالا و پایین استادیوم فرمی چشمگیر را به وجود می آورد.نما و سازه آن کاملا شبیه هم هستند و در واقع سازه اصلی استادیوم به طور نمادین اجرا شده است.
فرم ورزشگاه به صورت فرمی واقعی و ملموس است که تاثیر فضایی آن بدیع ، ساده و نو ظهور است که نشانه ای بی نظیر برای المپیک 2008 شد. بدون در نظر گرفتن مقیاس و عظمت این ورزشگاه ، درک این فرم غریب سخت است.
طرح موجود تمام نیازهای عملکردی و فنی مورد نیاز یک استادیوم المپیک را داراست. در این طرح اصراری بر شاخص نمودن معماری از طریق ایجاد دهانه های بزرگ و صفحات نمایشگر بزرگ نیست، بلکه تاثیر فضایی این استادیوم بدیع و منحصر به فرد است و به دلیل سادگی در ذهن بیننده قابل درک است.

به این ترتیب یک عنصر شاخص معماری برای المپیک 2008 پکن شکل گرفت. هندسه سکوهای ورزشگاه و سازه آن مانند تنه درخت و شاخه های آن به صورت یکپارچه عمل می نمایند.
دیوارای توری مانند در اطراف ورزشگاه باعث به وجود آمدن یک شبکه بزرگ می شود که از طریق آن نور می تواند به درون ساختمان نفوذ کند.

این استادیوم که با هزینه‌ای معادل ۴۲۳ میلیون دلار ساخته شده‌است، بزرگ‌ترین سازۀ فلزی جهان به‌شمار می‌رود.
آشیانۀ پرنده، به‌همراه مکعب آب (مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن)، یکی از دو ورزشگاهی است که به‌ واسطۀ شیوۀ طراحی، به نمادهای شهر پکن تبدیل شده‌است.

میدان تیان‌آنمن در پکن 

 میدان تیان‌آنمن سومین میدان بزرگ دنیا با مساحتی ۱۰۹ هکتاری است و امروزه در مرکز شهر پکن قرار دارد.
اطراف این میدان ابنیه مهم تاریخی همچون مجموعه کاخ‌های شهر ممنوعه، پل‌های «جین شوی» (آب طلایی) و دیوار سرخو مجلس چین واقع شده‌است. بنای اولیه میدان به اوایل قرن پانزدهم میلادی بازگشته و کاربرد اولیه آن دروازه قدیمی شهر ممنوعه بوده‌است. نام این میدان به زبان چینی به مفهوم «میدان آرامش آسمانی» است. این میدان بزرگترین میدان جهان به شمار می رود. تا قبل از مرگ مائو عکس سرانکمونیسم یعنی مارکس و انگلس و لنین و استالین در این میدان نصب شده بود .

میدان بزرگ تیان‌آنمن در کنار شهر ممنوعه پکن قرار گرفته است و امروزه نه فقط به خاطر بزرگی آن، که به سبب سرکوب خونین تظاهرات دانشجویان در سال ۱۹۸۹ توسط ارتش چین و کشته شدن بیش از دوهزار دانشجو مشهور شده است. همچنین بارها در این میدان شاهد رژه نیروهای مسلح جمهوری خلق چین و چندین مراسم دولتی دیگر نیز بوده‌ایم. خط شماره یک متروی پکن در غرب و شرق تیان‌آنمن ایستگاه دارد.
از بناهای قابل ذکر اطراف این میدان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

برج تیان‌آنمن

برجی ساخته شده به سبک چینی که در شمال میدان قرار داشته و قبل از فروپاشی نظام پادشاهی به عنوان محل تشریفات سلطنتی به کار میرفت و هیچ کسی به جز اعضای خاندان سلطنتی و خدمه مربوطه، اجازه ورود به آن را نداشت. این بنای زیبا در سال ۱۴۱۷ در دوران حکومت سلسله مینگ ساخته شده است.

بنای یادبود قهرمانان مردم

بنایی مکعبی شکل و ساخته شده از گرانیت که در وسط میدان قرار گرفته است. این بنای یادبود در سال ۱۹۵۲ به عنوان بزرگترین بنای یادبود تاریخ چین ساخته شد.

تالار بزرگ مردم

تالاری بزرگ که در قسمت غربی میدان ساخته شده است.از این بنای متعلق به سال ۱۹۵۹ به عنوان محل جلسات کنگره خلق و همینطور دیگر جلسات و میتینگ‌های سیاسی استفاده می‌شود. ۱۰ ستون مرمری مرتفع در نمای روبرویی این تالار از مشخصه‌های اصلی آن است. (به طور کلی ۱۲ ستون)
تالار کنفرانس این مجموعه ظرفیت ۱۰ هزار نفر و تالار مهمانی ظرفیت ۵ هزار نفر را داراست.

تالار یادبود رئیس مائو

این تالار نیز در بخش جنوبی میدان قرار دارد که خود به سه تالار تقسیم می‌شود. جسد مائو در این تالار بصورت مومیایی شده قرار داده شده است.

موزه ملی چین

این موزه در شرق میدان و در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است. ترکیبی از آثار تاریخ چین و تاریخ انقلاب چین را می‌توانید در این موزه مشاهده کنید.

خیابان وانگ فوجینگ

خیابان وانگ فوجینگ Wangfujing تنها خیابان پیاده روی و توریستی معروف شهر پکن ، در یک منطقه قدیمی مرکز شهر واقع شده است. این خیابان با قدمتی ۷۰۰ ساله در مرکز شهر و نزدیک مجموعه دیدنی میدان تیان آنمن است. طول این خیابان زیبا ۸۱۰ متر با عرض ۴۰ متر است و تردد وسایل نقلیه ممنوع است و برای توریست ها قطاری تعبیه شده تا آنها را جابجا کند. خیابان وانگ فوجینگ با معماری جالب و ساختمانهای بلند قدیمی و جدید، با دکورسازی و نورپردازی خیره کننده ، همراه با جاذبه های توریستی مانند فروشگاه های متنوع و مجتمع های تجاری مدرن ، رستوران های قدیمی معروف و فست فودها ، چایخانه های سنتی ، حراجی ها و فضایی شاد و مفرح به حق یکی از جاذبه های دیدنی این شهر بزرگ است. در جای جای این خیابان نشانه هایی از تاریخ کهن چین را خواهید دید، ساختمانهایی از دوران کهن که به زیبایی و هنرمندی هرچه تمام تر نگهداری و بازسازی شده اند. مجسمه های برنزی با طراحی های کهنه و جالب ، یکی از نشانه های سنتی در این فضای بازسازی شده به چشم می خورد. در وانگ فوجینگ فروشگاههای متعددی از قبیل پوشاک با مارک های معروف جهان ، کیف و کفش ، انواع سوغات ، هدایا و بدلی جات و سنگ های قیمتی و تزیینی ، کتاب فروشی ، آثار هنری و تاریخی ، عتیقه فروشی ،صنایع دستی ، انواع اسباب بازی ، لوازم و لباس ورزشی ، چایی ، انواع خوراکی ، دسر ، ترشیجات ، گوشت ، نوشابه ، و ... وجود دارد.
خیابان وانگ فوجینگ شلوغ ترین و محبوب ترین خیابان پکن محلی است فرهنگی ، تفریحی که برای مردم شهرپکن به یک پاتوق برای خرید و گردش و پیاده روی و گذران ساعاتی مفرح ، از دوران قدیم جایگاهی ویژه داشته و دارد. کمتر گردشگری است که به این خیابان نیامده باشد. آمار ها نشان می دهد روزانه ۶۰۰ هزار نفر از این خیابان دیدن می کنند که این رقم در روزهای تعطیل یا مناسبتها به دوبرابر افزایش می یابد. با اینکه این خیابان از گذشته ای دور ( از شش سلسله امپراطوری قبل) تا بحال به یادگار مانده ولی هم اکنون با ظاهری زیبا بصورت یک خیابان مدرن جلوه گری می کند.
در سمت غرب خیابان وانگ فوجینگ ، بازار غذا و تنقلات Wangfujing Snack Street وجود دارد که دیدنش خالی از لطف نیست. در این بازار بزرگ غرفه های مواد غذایی با تنوع بسیار بالا به هر نوع ذائقه و سلیقه و ملیتی سرویس می دهند. هر چه که تا به حال دیده و یا ممکن است ندیده باشید در این غرفه های عرضه مواد خوراکی پیدا می کنید. نظر به مخاطبین بسیار مختلف این بازار از سراسر چین و دنیا ، تنوع محصولات غذایی در این خیابان بسیار بالا است. انواع گوشت ها از کباب های حلال بره و گوسفند و گاو ، جگر و دل و قلوه جوجه کباب و مرغ گرفته تا گوشت خوک ، کله پاچه خوک ، انواع کباب مار و حشرات مانند عقرب و سوسک ، رتیل و گوشت ها و غذاهای غیر حلال ، انواع ماهی ها و غذاهای دریایی و هر چه فکر کنید.
البته شما باید در میان غرفه های خیابان دنبال غرفه هایی باشید که آرم کلمه حلال را دارند (اگر به موضوع حلالیت غذا حساس هستید) و عباراتی از قبیل لااله الا الله و بسم الله الرحمن الرحیم دارند و مسلمانند و غذاهای حلال عرضه می کنند. اغلبشان هم کمی عربی یا ترکی و ایغوری بلدند. اینها نان و کباب دارند و شما با خیال راحت می توانید بدون اینکه پول زیادی پرداخت کنید شام میل کنید.
در لابلای این شلوغی ، غرفه هایی انواع سبزیجات ، انواع نوشیدنی و یا انواع میوه را عرضه می کنند. انواع تکه های میوه که با یک چوب به هم وصل شده و آب نبات شیرین روی آنها آغشته شده یکی از تنقلات خوب و خوشمزه و پر طرفدار است که شما می توانید به عنوان دسر از آن استفاده کنید.
بهترین ساعت برای رفتن به خیابان وانگ فوجینگ عصر است که خورشید کمرنگ شده و شما بعد از دیدن فروشگاهها و بازارها ، شب هم غذایی میل کرده و یک روز پرخاطره را گذرانده باشید. شبها چراغ های رنگارنگ و تابلوهای متنوع  و نورپردازی بسیار جذاب خیابان همراه با ازدحام مردم پکن ، منظره ای پر زرق و برق را برایتان به نقش می کشد.

در یک سر این خیابان ، ایستگاه مترو شهر پکن وجود دارد و شما می توانید برای تردد از مترو هم استفاده کنید.

مراکز خرید پکن

شیفتگان خرید شهر پکن پاییتخت جمهوری خلق چین را از دست ندهند. شاید خیلی ها پکن را به مراکز خرید آن نشناسند ولی در اولین سفر خود به شهر پکن متوجه جاذبه های بی نظیر این شهر برای خرید خواهید شد. همه مدل کالا از کالاهای اصل چینی تا برندهای بین المللی که در چین تولید می گردند در مراکز خرید متعدد و بیشمار این شهر با قیمتهای مناسب در دسترس شما هستند. تنوع مراکز خرید پکن چین در حدی هست که هر روز در یک هفته سفر به پکن را اگر اختصاص به خرید دهید باز بخش کوچک و بسیار محدودی از مراکز خرید پکن را دیده اید. جالب است بدانید که این روند ساخت مراکز خرید پکن به سرعت در حال رشد است و هر ساله تعداد قابل توجهی مراکز خرید به مراکز خرید قبلی این شهر افزوده می گردد. برای خرید در پکن چین باید یک تفکیک در مراکز خرید پکن چین قائل باشید : یک دسته بازارهای پکن هستند که فضای آشنایی بازار گونه و برای خرید کالاهای ارزان و کمی با کیفیت پایینتر هستند و دیگری مراکز خرید پکن در قالب پاساژهای بزرگ با فروشگاههای متعدد است که عموماً کالاهای لوکس تر و با قیمت های به نسبت بالاتر را ارایه می کند. و دیگری خیابان های معروفی است که خیابان های توریستی پکن هم به حساب می آیند و پر از فروشگاهها و رستوران ها و کافه های متعدد هستند که گردشگران می توانند در آنها خرید کرده و وقت بگذارنند.بازارهای شهر پکن چین : در بازارهای پکن تجربه های مشترکی را خواهید داشت که این خود یکی از زیباترین و جذاب ترین تفریحات شما در پکن خواهد شد. نکات مشترک جالب بازار پکن با بازار تهران نحوه عرضه محصولات در این بازار است راسته های متعدد که کالاها را به نحوی نمایش می دهند که کلیه محتویات مغازه را تا حد ممکن در معرض دید مشتریان می گذارند و مانعی برای دسترسی شما به کالاها و یا حتی برداشتن و امتحان کردن آنها وجود ندارد. کسبه این بازارها همانند همکارانشان در بازار تهران عموماً بسیار اهل چانه زنی هستند و تصور خرید بدون چانه زدن در این بازار یک جور حماقت است. به شما توصیه می کنیم قیمت پیشنهادی خود را به کسبه اعلام و از آنها خواهان خرید آن جنس به قیمت مورد نظر خود را بکنید. گزاف نگفته ایم که در این بازار حتی می توانید تا یک سوم قیمت هم آن کالا را خرید نمایید اگر بتوانید در این ماراتن چانه زنی شما پیروز داستان باشید. از اشتراکات دیگر فرهنگ کسبه آن در برانداز کردن مشتریان است. آنها در ارتباط مستمر با گردشگران به این مهارت رسیده اند که می توانند ملیت شما را تشخیص دهند و در حد خیلی ابتدایی از کلماتی به زبان مادری شما در جهت ترغیب شما به خرید استفاده نمایند. و حتی اینقدر با هوش هستند که بعد از مسجل شدن ملیت شما قیمت متناسب با ملیت شما به شما پیشنهاد کنند. این کسبه ها در روح بخشیدن و هیجان انگیز کردن فضای این بازار برای خرید بسیار تاثیر گذار هستند و اگر قصد خرید را هم ندارید گشت در این بازار خود یکی از سرگرمی های تور پکن شما می تواند باشد. بازارهای پکن برای خرید اقتصادی و به صرفه بسیار عالی هستند و آنها را از دست ندهید. بعد از یک روز شاد و سرگرم کننده در بازار می توانید برای پذیرایی از خودتان از زنجیره ای از رستوران های سلف سرویس که در طبقه ای خاص از این بازارها به ارایه خوراکیهای خود می پردازند استفاده نمایید. تنوع غذایی در این رستوران ها بسیار بالاست و تمامی غذاهای این رستورانها آماده سرو هستند و شما زمانی جهت آماده کردن غذای خود نیاید معطل باشید. که این در مواقعی که برای خرید وقت کم می آورید بسیار حایز اهمیت است. قیمت این غذاها بسیار پایین هستند و شما می توانید از هر کدام از این رستورانها غذای مورد علاقه خود را تهیه و گلچینی از این غذاها را در میز خود جمع آوری و میل نمایید. مشهور ترین و بنام ترین بازارهای پکن بازارهای زیر هستند :بازار یاشو پکن : (Yashow) : بازار یاشو پکن یک بازار ۵ طبقه در منطقه سن لی تون پکن است (Sanlitun) و جزو محبوب ترین بازارها برای گردشگران خارجی و خود پکنی ها و چینیها است. در این بازار بیشتر البسه , کیف و کفش و کلاه، ساعت و محدودتر صنایع دستی چین را می توانید پیدا کرده و خرید نمایید. طبقه پنجم اختصاص به غذا خوریها و طبقه چهار به کالاهای الکتریکی همچون MP3 , MP4 ، ساعت ، اسباب بازی، لوازم تزئیناتی و چای اختصاص دارد. و سه طبقه اوّل و دوّم و سوّم مختص به پوشاک هستند و طبقه زیر همکف مربوط به کیف و کفش است که قیمتهایی بسیار ارزان و عالی دارند. توصیه ما این است که در هنگام خرید به میزان بار مجاز خود بر روی بلیط خود هم توجه نمایید تا در برگشت خود دچار مشکل نشوید. ساعت کاری بازار یاشو پکن از ساعت ۹ تا ۲۱:۳۰ می باشد.بازار هونگ چیائو پکن چین : (Honggiao Bazzar) بازار هونگ چیائو پکن چین وجه تسمیه خود را از خیابان هونگ چیائو پکن گرفته است که در آن واقع شده است. این بازار به بازار مروارید پکن هم معروف است. (Pearl Market) اگر در شهر پکن به دیدار معبد آسمانی یا Temple of Heaven رفته اید جالب است بدانید که بازار مروارید پکن کنار این بنای ارزشمند تاریخی و گردشگری پکن است. و می توانید بازدید از این مرکز خرید را در کنار معبد آسمانی پکن داشته باشید. بازار هونگ چیائو پکن از ۵ طبقه تشکیل شده است. که ۳ طبقه آن به مرکز فروش مروارید های اصل و پرورشی تولید چین و شهر پکن اختصاص دارد. که دلیل نامیدن این بازار به بازار مروارید به همین علت است. طبقه اوّل بازار هونگ چیائو پکن اختصاص به محصولات الکترونیکی و صوتی و تصویری و لوازم منزل دارد. که می توانید بخش زیادی از نیازمندیهای منزل و شخصی خود در حوزه کالاهای برقی را در اینجا تامین نمایید. طبقه باقیمانده بازار مروارید هم که اختصاص به پوشاک و کفش، کیف، بادبزن های زیبای چینی و کادوئی های کوچک و زیبا و دیدنی دارد. ساعت کاری بازار هونگ چیائو پکن (بازار مروارید) از ساعت ۹:۳۰ صبح الی ۱۹:۳۰ می باشد.بازار سیلک Silk Market : (بازار ابریشم) سیلک مارکت یا بازار ابریشم در منطقه Xiushui East Road پکن واقع شده است. این بازار بزرگ در هفت طبقه طراحی شده است. که فروشگاههای آن در طبقات یکم تا پنجم این بازار واقع شده است. به ترتیب طبقه اوّل و دوّم بازار ابریشم پکن شامل اجناس پوشیدنی همچون کفش و کیف و پوشاک مردانه و زنانه است. طبقه سوّم بازار ابریشم اختصاص به پوشاک بچگانه ، روتختی و رومیزی و فرش دارد. در طبقه چهارم بازار ابریشم هم زینت آلات ، تزئینات و دکور منازل، اسباب بازی فروشی و فروشگاه لوازم آرایشی در اختیار خریداران است. در طبقه پنجم انواع کریستال و مروارید در دسترس مشتریان است. ولی دلیل نامگذاری این بازار به بازار ابریشم این است که اهمیت این بازار در ارایه محصولات ابریشمی در بازار پکن بسیار بالا بود و هست و به همین علت هم هست که این بازار به بازار ابریشم پکن معروف شده است. ساعت کاری بازار ابریشم از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۱ می باشد.بازار بزرگ جین یوآن یانشا پکن چین : بازار بزرگ جین بوان یانشا در پکن، به دلیل مساحت ۶ میلیون متر مکعبی که دارد، به بازار بزرگ کشور چین مشهور است. مرکز خرید جین یوآن یانشا پکن با ۶ طبقه، حدود ۱٫۵ برابر از بازار بزرگ آمریکا بزرگ تر است. بازار بزرگ جین یوان یانشا ۲۳۰ پله برقی، ۱۰۰۰ فروشگاه، رستوران هایی با اندازه زمین فوتبال، و زمین اسکیت و .. دارد. این مرکز خرید ارزان چین پکن، برای افراد کم در آمد ، طراحی شده است.بازار پن جیا یوآن پکن Pan Jin Yuan Market : بازار پن جیا یوآن پکن در غرب منطقه Panjiaoyuan Qiao شهر پکن واقع شده است. و بزرگترین و اصلی ترین بازار برای خرید صنایع دستی و عتیقه جات و لوازم آنتیک چینی می باشد. اگر اهل گشتن باشید شانس یافتن عتیقه جات اصل را خواهید داشت آثاری که متعلق به ادوار تاریخی مختلف امپراطوری چین است. در چین و در پکن مشابه این بازار به این وسعت برای خرید صنایع دستی چین پیدا نخواهید کرد. سه هزار فروشنده ماهر در این مرکز خرید مشغول به کار هستند. و بازاری پر هیاهو را برای علاقمندان به خرید مهیا دیده اند. در این بازار انواع چینی آلات، لوازم چوبی، زینت آلات زیبای سنتی چین، سنگهای قیمتی، ظروف عتیقه و … را خواهید یافت. این مرکز خرید به خاطر کالاهای منحصر به فردی که دارد جذابیت بسیار بالایی برای گردشگران دارد و توانسته است مشتریان بیشماری را به سمت خود جذب نماید. ساعت کاری بازار پن جیا یوآن پکن در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۸ بعد از ظهر و در روزهای تعطیل شنبه و یکشنیه هر هفته از ساعت ۴:۳۰ تا ۱۸ می باشد. که دلیل آنهم استقبال گردشگران در روزهای تعطیل از این بازار است.بازار محلی سولانا پکن Solana Lifestyle Shopping Park : پارک خرید لایف استایل سولانا بیشتر از آنکه به یک مرکز خرید شباهت داشته باشد به یک شهر کوچک تایلندی شباهت دارد و بازاری محلی دارد که بسیار زیبا و خاص ساخته شده است و مملو از نوآوری و سرگرمیهای جذاب است. در این بازار بیش از ۱۰۰۰ مارک بین المللی و رستوران های متنوع و ده ها مغازه خرده فروشی در دسترس مشتریان است. شهر پکن جزو شهرهای کم آب چین است که برای تامین آب پارک خرید لایف استایل سولانا پکن آب آن را از پارک چائویانگ و دریاچه لندمارک تامین می نماید.فروشگاهها و پاساژها و مراکز خرید پکن چین : این پاساژها و مراکز خرید پکن بسیار مدرن و لوکس و گسترده و بزرگ ساخته می شوند و در آنها کالاهای برندهای چینی و برندهای بین المللی که در چین تولید می گردند با قیمت های بسیار بالا فروخته می شوند. البته منظور از قیمت بالا گرانفروشی در این مراکز خرید نیست ولی به نسبت بازارها در این مراکز خرید دنبال خریدهای ارزان همانند بازار نباید باشید و برندهای معتبر بین المللی هم که در همه جای دنیا یک قیمت واحدی دارند. در این مراکز خرید هم با همان قیمت تولیداتشان را ارایه می کنند. فقط در فصول خاص که بیشتر در مناسبت هایی همچون جشنواره خرید قبل از سال نو میلادی است و یا در وقت تغییر فصول حراج های خوب و بزرگی در این فروشگاهها ارایه می گردد. به همه هموطنان توصیه می کنیم که در این فروشگاهها دنبال چانه زنی نباشد. چون همانقدر که به شما توصیه می گردیم که در بازارها چانه زنی را حتماً انجام دهید به شما پیشنهاد می کنیم در این مراکز خرید چانه نزنید چون تمامی قیمت ها در این مراکز خرید ثابت و بر روی کالاها زده شده است.مرکز خرید لوفتانزا پکن چین : (Lufthansa Shopping Mall) : مرکز خرید لوفتانزا پکن چین شامل ۴ طبقه می شود که در آن کالاهای متنوعی همچون لوازم الکترونیکی، زینتی آلات، کفش و لباس، لباس های ورزشی، تابلوهای نقاشی و غیره عرضه می شود. این مرکز خرید در خیابان لیانگ ما چیائو (Liangmagiao) شهر پکن واقع شده است. ساعت کاری این مرکز خرید ما بین ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۱ می باشد.دهکده خرید سنلیتون پکن یا مرکز خرید سنلیتون پکن : (Sanlitun Village) این مرکز خرید به لوکسی و زیبایی و پاتوق اهالی مد معروف است. کسانی که دنبال مارک هستند و دنبال کالاهای لاکچری برندهای مشهور هستند به این مرکز خرید می آیند. این مرکز خرید به واسطه اینکه بخش زیادی از آن اختصاص به رستوران های شیک و زیبا و دیدنی و کلوب های متعدد دارد بیشتری یک مرکز تفریحی و تجاری است تا یک مرکز خرید محض همانند آنچه که در سایر مراکز خرید خواهید یافت. به دلیل این امکانات این مرکز خرید گردشگران بسیاری را در طول سال به سمت خود جذب می نماید و گردشگران اوقات شبانه خود را در این دهکده بیشتر می گذرانند. انواع البسه و کیف و کفش های لوکس و مارک، لوازم الکترونیکی از کالاهایی است که در این مرکز خرید امکان خرید آنها را خواهید داشت. مرکز خرید سنلیتون پکن محل حضور برندهایی همچون استیو دیوانه ، مانگو، آدیداس، اسپریت است در کنار بیش از ۳۰ رستوران و یک سینمای چند بعدی فضای جوان و مدرن و بسیار خلاقانه را برای حاضرین خلق می کند که از گذراندن اوقات در این فضا نهایت لذت را ببرند. این مرکز خرید با نورپردازی های فوق العاده ای که برای شب ها در آن انجام می شود خیلی فوق العاده و شگفت انگیز به نظر می رسد. نمایش مد و لباس و رقص و اجراهای بی نظیر اسکیت بازان جزو سرگرمی های شبانه گردشگران در این دهکده خرید است. در بیشتر مواقع برندهای این دهکده در شرایط تخفیف هستند و برند اپل در این دهکده شعبه دارد.مرکز خرید اورینتال پلازا پکن : این مرکز خرید به بزرگیش معروف است مساحتی بالغ بر ۱۳ هکتار (۱۳۰۰۰۰ متر مربع) که آن را جزو بزرگترین مراکز خرید چین قرار داده است. مرکز خرید اورینتال پلازا پکن ما بین خیابان های معروفی به نام گلد استریت و سیلور استریت در قلب شهر بزرگ پکن واقع شده است. این مرکز خرید جزو آن دسته از مراکز خرید پکن است که بین مردم محلی و گردشگران بسیار محبوب است.مرکز خرید شین کنگ پالاس پکن : (Shin Kong Place) : جزو مراکز خرید بسیار لوکس پکن و چین است که تعلق به تایوانی ها دارد و بیش از ۹۰۰ مارک معروف بین المللی را در خود جای داده است. جالب است بدانید که بزرگترین فروشگاه برند معروف Guchi در این مرکز پکن واقع شده است. رستوران های متنوع و خوبی در این مرکز خرید در دسترس شماست که به شما کوفته های تایوانی و تنوع بالایی از غذاها را ارایه می نماید. کافی شاپ ها و محل های فروش دسر در این مرکز خرید برای استراحت بازدید کنندگان مرکز خرید در نظر گرفته شده است. یکی از بزرگترین و زیباترین گل فروشی های پکن هم در این مرکز خرید واقع شده است و جالب است بدانید در این مرکز خرید لوکس نانوایی هم خواهید یافت !مرکز خرید یینتای پکن Yintai Shopping Center : معمار این مرکز خرید جان پورتمن معمار مشهور و گروه همکارانش هستند که مجتمع بزرگ ۳۵ هکتاری (۳۵۰۰۰۰ متر مربعی) یینتای پکن را در سه ساختمان بلند اصلی ساخته اند : پارک حیات پکن ، پارک حیات پنت هاوس، اقامتگاه پارک حیات . در مرکز خرید یینتای پکن محل فروش برندهای شناخته شده چینی و بین المللی است.مرکز خرید دی پالاس پکن : (The Place) : مرکز خرید د پلاس پکن به سقف جالبش مشهور است سقف این مرکز خرید جالب یه صفحه نمایش بزرگ است و در دو طرف هم دو ساختمان داریم که در آنها فروشگاهها تعبیه شده اند. در این مرکز خرید که بسیار زیبا و لوکس ساخته شده است کالاهای لوکس ارایه می گردد و شما می توانید علاوه بر خرید در این مرکز خرید از کافی شاپ های فضای باز این مرکز خرید هم نهایت استفاده را ببرید.مرکز خرید جیامو پکن یا مرکز خرید کپیتال لند پکن : capital land mall beijing : در این مرکز خرید تمامی برندهای بزرگ بین المللی معروف را خواهید یافت. این مرکز خرید در زمینی به مساحت ۲۶ هکتار (۲۶۰۰۰۰ متر مربع) ساخته شده است که کل سازه این مجتمع شامل سه برج و یک مرکز خرید می شود. برای دسترسی به این مرکز خرید می توانید در صورتی که از ماشین استفاده می کنید در بزرگراه شماره ۲ استفاده کنید و این مرکز خرید در کنار این بزرگراه واقع شده است. و اگر اهل استفاده از مترو هستید از متروی خط ۴ و یا راه آهن شماره ۱۳ استفاده کنید .مرکز خرید دی گیت پکن : The Gate City Mall : مرکز خرید دی گیت پکن یکی دیگر از مراکز خرید معروف مد در چین است. که در آن دسترسی به خرید کالاهای برندهای مشهور و گرانقیمت را خواهید داشت. این مرکز خرید در خود سینمای بین المللی جیانی را دارد و رستوران های بسیار زیبا و کافی شاپ های خوب دارد. برای رفتن به این مرکز خرید بهترین راه استفاده از متروی پکن است و خط متروی شماره ۱۰ که راحت شما را به مقصدتان خواهد رساند.مرکز خرید زندان جوی پکن چین : Zendan Joy Mall in Beijing : مرکز خرید جوی سیتی پکن بزرگ ترین مرکز خرید در پکن است که در ۱۳ طبقه ساخته شده است که با آسانسورهای متعدد دسترسی به طبقات متعدد آن برای بازدید کنندگان بسیار راحت مقدور است. در مرکز خرید جوی سیتی پکن بزرگترین فروشگاه لوازم آرایشی در کل شهر پکن را خواهید یافت. این مرکز خرید مجهز به بزرگترین سینمای دیجیتال در کشور پهناور چین است. و همین امر باعث جذب مخاطبین بی شماری به این مرکز خرید می شود.خیابان های معروف پکن برای خرید : این خیابان ها همیشه مملو از گردشگران و علاقمندان به خرید است و پر است از فروشگاهها و رستوران های زیبا و با دکورهای قشنگ و کافه ها و اغذیه فروشی های کوچک و بزرگ است. به علت جذاب بودن این خیابان ها عموماً هتل های بسیاری در این خیابان ها و یا نزدیک به آنها ساخته شده اند که بسیاری از آنها هتل های مجلل ۵ ستاره و بین المللی هستند.خیابان وانگ فوجینگ چین : (WANGFUJING STREET) : در خیابان وانگ فوجینگ پکن تردد خودرو ممنوع بوده و به همین خاطر در پکن به خیابان پیاده ها معروف است این خیابان که مملو از شور و نور و رنگ و صدا است یک خیابان توریستی به تمام معنا است در این خیابان بوتیک های شیک و زیبا برای عرضه انواع کالاها از لباس و کیف و کفش و صنایع دستی و زینت آلات و … خواهید یافت. که در هر دو طرف خیابان این بوتیک ها قرار گرفته اند. در اواسط خیابان وانگ فوجینگ پکن شما وارد فضاهای سنتی چینی با معماری اصیل و زیبای چینی می شوید که غذاهای میان وعده سرپایی داده می شوند. در اواخر این خیابان هم ترن تفریحی جالب و زیبایی در نظر گرفته شده است که گردشگران را از انتهای خیابان به سر خیابان منتقل می کند. این خیابان یکی از زیباترین خیابان های توریستی چین است.خیابان شیدن (XIDAN) : خیابان شیدان پکن یکی از بهترین خیابان ها برای عاشقان خرید است در این خیابان پلاک به پلاک مراکز خرید غول پیکر را در کنار هم دارید. مراکز خرید لوکس و مجهز و مدرن و با تنوع بینهایت بالا. برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می کنم این اسامی را در گوگل سرچ و در قسمت IMAGE گوگل عکسهای آن را ببینید. xidan shopping center . xidan joy city , xidan mingzhu market همه اینها تنها بخش کوچکی از فروشگاههای بیشماره این خیابان پر هیاهو و زیبا است. که یک مرکز تجاری و خرید بین المللی شده است. در این مراکز خرید انواع کالاها را می توانید بیابید اما بیشتر از همه لباس های مردانه و زنانه و بچگانه ، کیف و کفش و لوازم و لباس ورزشی در دسترس برای خرید است. خدمات مجالس و عروسی نیز در این خیابان تمرکز یافته اند و تمامی زوجهای چینی برای اجرای مراسمات خود به این دفاتر مراجعه می کنند.خیابان خرید چیانمن پکن چین : Qianmen Street : این خیابان هم یکی از محبوب ترین خیابان ها برای خرید کردن و لذت بردن از تنوع بالای غذاهای چینی سنتی است. در این خیابان از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را پیدا خواهید کرد همه مدل کالا در این خیابان برای فروش در دسترس شماست در کنار آن تعداد بیشماره غذاخوری های سنتی چینی در این خیابان آنقدر هست که شما بتوانید یقیناً غذایی باب میل خود پیدا کرده و میل نمایید. سوغاتی های بامزه همچون کفش و لباس سنتی چینی یکی از جاذبه های خرید در خیابان خرید چیانمن پکن است.

مکعب آب

 مکعب آبی مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن چین است که محل برگزاری مسابقات شنا، شیرجه و واترپلو در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن است. این استادیوم آبی گنجایش بیش از ۱۷هزار تماشاگر تور چین را دارد. این ساختمان در شمال کشور چین توسط معماران برجسته‌ای از گروه اروپ و گروه دیگری از استرالیا ساخته شده که نظریه و ایده این گروه به دلیل به حداقل رساندن مصرف انرژی و همچنین ایده مناسبی که با توجه به کاربری دارد توانست در بین نظرهای دیگر جایگاه ویژه ای پیدا کند و به مرحله اول راه پیدا کند. بسیاری از مردم معتقد بودند که مکعب آب، سریعترین استخر المپیک در جهان است. چون که این استخر ۱٫۳۱۴ متر از اغلب استخرهای المپیک عمیق تر است. این ساختمان دارای ابعادی بطول ۱۷۷ و عرض ۱۷۷ و ارتفاعی به اندازه ۳۱ متر می باشد. پوشش به کاررفته در سطح خارجی مکعب و چگونگی عملکرد آن مساله آتش‌سوزی و چگونگی مقابله با آن استفاده از انرژی خورشیدی و نیز بازیافت آب مصرفی در استخر با توجه به کمبود بارش و آب در شهر پکن از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد و خلاقانه این پروژه می‌باشد. مرکز ملی ورزش‌های آبی توسط شرکت بومی China Construction Design International طراحی شده و ساخت آن اندکی بیش از سه سال به طول انجامیده است. این ساختمان در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۰۸ میلادی، برای بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ آماده گردید. مکعب آب، یکی از ۳۷ تاسیساتی است که مسابقات المپیک تابستانی پکن در آن برگزار می‌شود. این سالن در کنار استادیوم ملی پکن موسوم به «آشیانه پرنده» واقع شده است. این معکب آبی پارک آبی نیز دارد که گردشگران و مسافران تور چین می توانند لحظات شادی را در این مکان آبی داشته باشند.

معبد بهشت

معبد بهشت یکی از نقاط دیدنی پکن در سرزمین پهناور چین به شمار می رود . این بنا که بسیار بزرگ تر از شهر ممنوعه و کوچک تر از قصر تابستانی است ، 2،700،000 متر مربع مساحت دارد و در سال 1420 در دوران سلسله مینگ به منظور قربانی کردن برای خدا ساخته شد . از آن جایی که امپراتوران چین خود را فرزند خدا می دانستند جرات نمی کردند که محل اقامت خود یعنی شهر ممنوعه را بزرگ تر از اقامتگاه خدا بسازند . در بیرون یکی از دروازه ها با نام IMPERIAL VAULT سه سنگ انعکاس قرار گرفته است .
اگر رو به دروازه و روی سنگ اول بایستید و صحبت کنید یک انعکاس از صدای خود می شنوید . به همین ترتیب اگر بر روی سنگ دوم و سوم بایستید به ترتیب دو و سه انعکاس خواهید شنید . یکی دیگر از جاهای دیدنی و مشهور بنا ، دیوار انعکاس نام دارد که ویژگی های خاصی دارد . محیط این دیوار 193 متر است . اگر شما و دوستتان در دو طرف پای دیوار بایستید و کلمه ای را بر زبان بیاورید دیگری به وضوح آن را خواهد شنید . این پدیده از تئوری امواج صدا استفاده می کند . علاوه بر ساختمان های جالب توجه ، دیدینی های دیگری نیز در این قصر وجود دارد که از بین آن ها می توان سرو 9 اژدها اشاره کرد . علت این نام گذاری به خاطر شاخه های تو در توی آن است که گویی 9 اژدها به هم تابیده شده اند . گفته می شود این درخت سرو کهنسال بیش از 500 سال قبل کاشته شده است .

دیدنی شانگهای

معبد لانگا (Longhua)

معبد لانگا پاگودا شانگهای در پارک Longhua و در جاده ای به همین نام واقع شده است و به علت مراسم خاصی که در آن انجام می شود دارای شهرت است.این معبد قدیمی ترین و بزرگترین عبادتگاه در شانگهای با 1700 سال سابقه و 20000 متر مربع مساحت است و جزء دیدنی های شانگهای می باشد.
مراسم مخصوص این معبد به نام Bell-Striking که یکی از 8 جاذبه جهانگردی این شهر است در 31 دسامبر هر سال اجرا می گردد.
معبد لانگا که یکی از بزرگترین مجموعه معابد شانگهای است،  اولین بار در سال ۲۴۲ پس از میلاد ساخته شد. اکثر ساختمان‌هایی که در این مجموعه تماشا می کنید به طور معمول دوباره سازی شده‌اند، اما لایه‌ها و معماری‌ها از زمان ساخت در طول سلسله‌ی سانگ تا به امروز حفظ شده‌اند. این معبد در حومه‌ی شانگهای قرار دارد و به همین دلیل معمولا گردشگر زیادی به خود جذب نمی کند، از این رو برای زمان‌هایی که نیاز به آرامش و خلوت دارید می توانید به عنوان گزینه‌ی مناسبی روی آن حساب کنید تا چند ساعتی را دور از شلوغی شهر سپری کنید. البته معماری‌های این مجموعه در هر صورت ارزش بازدید زیادی دارند. .

نکته‌ها

 • -بیرون از معبد نمی توان زیاد دور شد، پس سعی کنید درون آن بمانید.
 • اگر دنبال مکانی هستید که استراحت کنید، به گشت و گذار بپردازید و همچنین عکس های فوق‌العاده ثبت کنید، این معبد مناسب شما خواهد بود.
 • اگر در طول بازدید از معبد گرسنه شدید می توانید در داخل آن اسنک خرید و میل کنید.
 • اگر خوش شانس باشید می توانید زمانی که راهبان مشغول عبادت و مناجات هستند آن‌ها را تماشا کنید.

 برج مروارید شرقی (برج تلویزیونی )

برج مروارید شرقی یک برج رادیو - تلویزیونی است که حدود 468 متر ارتفاع جهان به شمار می‌رود. و در پارک پودانگ و در قسمت شرقی رودخانه هانگ پو قرار گرفته است. از بالای این برج نمای زیبایی از شهر جدید و رودخانه همیشه شلوغ هانگ پو و همچنین تصویری فوق‌العاده از تفریح گاه باستانی بوند خواهید داشت. این برج رادیویی که در سال 1991 بنا شده نام خود را از 11 گویی می‌گیرد که در اندازه‌های مختلف ساخته شده و به یکدیگر متصل هستند و بلندترین آن‌ها یک ماژول فضایی است که در ارتفاع 350 متری زمین قرار گرفته و دارای یک عرشه دیدبانی با کف شیشه‌ای است. این برج همچنین دارای 15 نقطه برای تماشای شهر به اضافه یک رستوان گردان بزرگ ، یک مرکز خرید در قسمت پایین برج و هتل فضایی با اتاق‌هایی عالی و منظره‌ای فراموش نشدنی است.
ساخت این برج در سال 1991 آغاز شده و در سال 1995 پایان یافته است. این برج بلندترین برج در آسیا و سومین برج بلند در جهان است. برج مروارید شرق به فدراسیون جهانی برجهای بزرگ تعلق دارد.برج سه سطح دیده بانی داره بطوریکه بلندترین سطح دیده بانی در ارتفاع 350 متری بنام مدل فضایی و کمترین سطح دیده بانی در ارتفاع 263 متری بنام طبقه دیدن مناظر شهر یا طبقه تماشا میباشد . رستوران در طبقه 267 وجود داشت .اگر به هرکدام از کارت پستال‌های شانگ‌های نگاهی بیاندازید به احتمال فراوان برج مروارید شرقی را در آن خواهید دید. 
برج مروارید خاور در کنار رودخانه هوانگپو در شانگهای چین واقع شده‌است. سازه راس برج ۱۴ طبقه‌است که شامل رستوران گردان ، هتل فضایی در ارتفاع ۱۴۰ تا ۲۳۰ متر، ۹ کانال تلویزیونی و۱۰ کانال FM رادیویی می باشد. سه ستون بزرگ تو خالی به قطر ۹ متر که توسط سه تیوب به قطر ۷ متر تقویت شده ، نگهدارنده کره‌ای به قطر ۵۰ متر میباشند. فضای سبز اطراف این برج ۱۵٫۵ هکتار است که پارک مروارید درخشان نام دارد. این برج دارای ۶ آسانسور است که دو آسانسور آن با گنجایش ۵۰ نفر با سرعت ۷ متر برثانیه حرکت می‌کند.
اگر امکان بازدید از این برج را نداشتید حتما در شب که تمام چراغ‌های آن روشن می‌شود نمای بیرونی ساختمان را به تماشا بنشینید و شاهد جشنی از رنگ و نور باشید.
طراحی جالب این بنا، آن را بخشی جدایی ناپذیر از خط افق معروف شانگ‌های کرده است. اگر دوست دارید منظره‌ای بی نظیر را از ارتفاع بالا تماشا کنید این برج انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

نکته‌ها

 • اطمینان حاصل کنید که در موقعیتی خوب بر بالای این برج قرار گرفته‌اید، در غیر این صورت ارزش هزینه‌ای که پرداخت می کنید را ندارد.
 • قسمتی با سقف شیشه‌ای بر بالای برج وجود دارد که حتما از آن دیدن کنید. مسلما دیدن ارتفاع زیاد درست در زیر پاییتان هیجان انگیز است.
 • معمولا جمعیت زیادی در این ناحیه حضور دارد. بهترین کار این است که در ساعات اولیه باز شدن درهای برج از آن دیدن کنید. ساعت ۸ صبح زمان بازگشایی آن است.

باغ یو یوآن (YuYuan)

باغ یویوآن در بخش مرکزی شهر شانگهای واقع شده است ، این باغ یکی از دیدنی ترین مکان های شانگهای است. در اطراف این باغ بازارچه های مختلف صنایع دستی چین وجود دارند که شما را به گشت و گزاری چند ساعته در درون خود مجبور می کند. یادتان باشد که برای خرید هر چیزی در این بازار چانه زدن را فراموش نکنید وگر نه ممکن است به سختی از خریدتان پشیمان شوید.
ساختار این بازارچه ترکیب همان خانه های چینی قدیمی است و دیدنش چه در روز به سبب زیبایی ساختمان ها و چه در شب به سبب نورپردازی عالی خالی از لطف نیست.
خود باغ با کمی پیاده روی از درون بازارچه راه دارد و شما می توانید با پرداخت مبلغ مشخص ورودی برای 2 ساعت آینده خود رابرای وقت گذرانی در درون یکی از مکان های رویایی زمین آماده کنید. 
باغ یویوآن در شهر قدیمی شانگهای واقع شده است. این باغ در سال ۱۵۷۷ میلادی و در طول حکومت سلسله‌ی مینگ توسط یک کارمند رسمی دولتی ساخته شده است. همچنین این مجموعه در طول چند قرن گذشته چندین بار بازسازی شده است. آخرین بازسازی آن به سال ۱۹۶۱ بر می‌گردد. قدم زدن در باغ یو یوآن به شما فرصت می دهد تا نگاهی اجمالی به سبک زندگی در چین باستان بیاندازید. به علاوه اگر دنبال مکانی برای رفع خستگی پس از یک صبح شلوغ شهری هستید، این باغ می تواند یک گزینه ی بسیار عالی باشد. 
حکایت ساخته شدن این باغ هم شنیدنی است ، در گذشته دور ، تنها اعیان و اشراف چینی توانایی تحصیل داشته اند ، پدر و مادری فقیر با سخت کوشی فراوان پسرکوچکشان را به مدرسه می فرستند ، این پسر بچه کوشا، به خوبی از پس تحصیل علم و دانش بر می آید ، به گونه ای که به مقامی ارشد نزد امپراتور وقت دست می یابد . بعدتر برای قدردانی از پدر خود این خانه را به سبک و سیاق خانه های اشرافی آن زمان برای پدرش مهیا می کند ، اما پدر پیر در راه رسیدن به این خانه جان خود را از دست می دهد و هرگز زیبایی مسحور کننده این باغ نصیب چشمان پیرش نمی شود.

نکته‌ها

 • فراموش نکنید که هنگام تماشای باغ مقداری خوراکی و نوشیدنی به همراه داشته باشید.
 • برای ورود به این مجموعه مجبور هستید مقداری هزینه کنید، اما مطمئن باشید که ارزشش را خواهد داشت.
 • آخر هفته‌ها معمولا جمعیت زیادی به این مکان هجوم می‌آورند. پس اگر به دنبال آرامش هستید بهتر است در طول روزهای دیگر هفته از باغ دیدن کند چرا که با وجود جمعیت، قابل تحمل‌تر است.
 • یک بازار درست بیرون از یویوآن وجود دارد که در آن سوغاتی های گردشگری را به فروش می‌رسانند، پس اگر علاقمند هستید، بازدید از آن را از دست ندهید.
 • ناحیه‌ی بیرونی باغ قبلا بخشی از دیوار اصلی شهر شانگهای محسوب می‌شد، پس تعجبی ندارد که حس و حال چین باستان را بازتاب می‌ دهد.

مرکز مالی جهانی شانگهای

مرکز مالی جهانی شانگهای ، یا همان (Shanghai Word Financial Centre swfc) ، یک آسمان خراش فوق بلند است که در منطقه پودانگ شهر شانگهای واقع شده است. Kohn Pedersen Fox طراح این ساختمان بوده است و ساخت آن بر عهده شرکت Mori Building بوده است. این ابر سازه یک آسمان خراش چند منظوره است که از دفاتر اداری ، هتل ها ، اتاق های کنفرانس ، عرشه های تماشا و مال های خرید در طبقات پایین تر تشکیل شده است.
ساختمان مرکز مالی جهانی شانگهای دومین برج بلند جهان و یکی از جاذبه های گردشگری چین، در 28 آگوست سال 2008 در حالی بازگشایی شد که بخش تراس مخصوص تماشای آن، دو روز دیرتر افتتاح شد. این تراس تماشا که در حال حاضر مرتفع ترین تراس تماشای جهان به شمار می رود ، به بینندگان نمایی از ارتفاع 474 متری زیر پایشان ارائه می نماید و یکی از پروژه‌های بلندپروازانه چینی ها برای دستیابی به توسعه اقتصادی ، مرکز مالی جهانی شانگهای می باشد .این پروژه با سرعتی بسیار بالا (هر طبقه در ۵/۴ روز) و هزینه‌ای بالغ بر ۱/۱ بیلیون دلار ساخته شد. فرم اصلی طرح ساختمان مرکز مالی جهانی شانگهای، یک مکعب است که به وسیله قوسهایی که به برافراشتگی ساختمان تأکید می‌کنند، قطع ‌میشود.
البته شاخص‌ترین عنصر طرح که موجب تقویت هندسه اصلی ساختمان می‌گردد و تحسین بسیاری از معماران را برانگیخته است، فضای خالی یا روزنی است که درمیان سطوح فوقانی ساختمان ایجاد شده و به مثابه دروازه‌ای در آسمان عمل خواهد کرد. در ضمن از نظر سازه‌ای، روزن ایجاد شده موجب کاهش فشار بادبر سازه می‌شود. این فضای خالی که گردشگران قادر خواهند بود در آن قدم بزنند، با افزایش ارتفاع ساختمان عریض تر شده و در انتهای برج با یک پل که دو طرف ساختمان را به هم وصل می‌کند، بسته می‌شود.
در 4 سپتامبر سال 2007 زمانی که این آسمان خراش ساختش به پایان رسید، با ارتفاع 492 متری خود، در مقام دوم بلندترین ساختمان های جهان ایستاد. این ساختمان بعد از برج شانگهای که قبلا بلند ترین ساختمان چین بود، بلندترین ساختمان کشور چین است و از جاذبه های توریستی شانگهای است.
این ساختمان علاوه بر این دارای بیشترین زمین اشغال شده مرتفع و بیشترین ارتفاغ سقف در سازه های ساختمانی در جهان می باشد و به همین خاطر لقب مرتفع ترین ساختمان جهان را داراست.
ساختمان SWFC برای طراحی منحصر به فردش مورد ستایش واقع شده است و درسال 2008 نام معمار این ساختمان به عنوان برترین معمار سال برای آسمان خراش های پایان یافته جهان ثبت گردید. 
این ابر سازه یک آسمان خراش چند منظوره است که از دفاتر اداری، هتل ها، اتاق های کنفرانس، عرشه های تماشا و مال های خرید در طبقات پایین تر تشکیل شده است. پارک هیات یکی از هتل های این آسمان خراش است که 174 اتاق و سوئیت را به خود اختصاص داده است که از طبقه 79 تا 93 این برج را به خود اختصاص داده است، در حقیقت این هتل دومین هتل مرتفع جهان به شمار می رود و از هتل گرند هیات شانگهای که در طبقات 53 تا 87 برج جین مائو واقع شده نیز برتر است.
بنای بلند مرکز مالی جهانی شانگهای نه تنها میزبان ادارات مختلف است، بلکه تعداد وسیعی رستوران را در خود جای داده است. این مرکز همچنین در طبقه ۹۴ یک ایوان دارد که می توان مناظری بی نظیر از شهر شانگهای و نمایی منحصر به فرد از اورینتال تاور را از آنجا تماشا کرد.

نکته‌ها

احتمالا در تمام شانگهای سرویس بهداشتی پاک‌تر و مجلل‌تر از سرویس‌های مرکز مالی جهانی شانگهای پیدا نکنید.

دره‌ی شادی شانگهای

دره‌ی شادی، محبوب‌ترین پارک تفریحی در شانگهای محسوب می‌شود و مشخصا ارزش بازدید بالایی به همراه خانواده دارد. با وجود اینکه پارک در مرکز شهر قرار ندارد، اما به راحتی از طریق مترو قابل دسترسی است. دره‌ی شادی انواع وسایل سرگرمی معمول و غیر معمول شهربازی‌ها را درون خود جای داده است. پس اگر دنبال محیطی برای سپری کردن یک نصف روز به یاد ماندنی هستید، می‌توانید روی این پارک حساب باز کنید.
این پارک چندین بازی مهیج مخصوص بچه ها و بزرگترها را در خود جای داده است. علاوه بر انواع بازی ها، سرگرمی های دیگری نیز در این مجموعه برای بازدید کنندگان فراهم آورده شده است،  پارک دره شادی  شانگهای یکی از بهترین جاذبه های شانگهای و جاذبه های گردشگری چین به شمار میرود.
در این پارک وسایل بازی هیجان انگیز و نفس گیر و سرگرم کننده زیادی وجود دارد که تقریباً با هر ذائقه سرگرمی همخوانی دارد. کل پارک از 7 ناحیه با موضوعات مختلف تشکیل شده است. این دره شادی شهر شانگهای، یک پارک موضوعی مدرن و وسیع در کشور چین به حساب می آید و فضای شادی را برای گردشگران فراهم کرده است.

نکته‌ها

 • با خط شماره‌ی ۹ مترو به خیابان sheshan بروید و از آنجا به طور رایگان توسط اتوبوس‌های شاتل به سمت این پارک حرکت کنید.
 • معمولا پارک در طول صبح شلوغ است، پس کار عاقلانه این است که بعد از ظهر به این پارک بیایید. مگر اینکه از شلوغی بیش از حد خوشتان بیاید.

لذتی تماشایی به همراه آرامش در آکواریوم  اقیانوسی شانگهای

آکواریوم اقیانوس شانگهای در ناحیه تجاری «لوجی‌آزویی» واقع در «پودونگ» شانگهای قرار داشته و یکی از بزرگترین آکواریوم‌های دریایی جهان با مساحتی بیش از ۲۰۵۰۰۰ مترمربع محسوب می‌شود. این آکواریم دارای ده هزار گونه نادر از آبزیان سرار جهان از آب های شیرین و شور می باشد. همچنین این امکان را به شما می دهد که در اعماق اقیانوس به غواصی و تفحص بپردازید. آکواریوم به ۹ قسمت با مجموعه ای از بیش از ۴۵۰ گونه و از آبزیان از ۵ قاره و ۴ اقیانوس تقسیم شده و  با هزینه ۵۰ میلیون دلار ساخته شده است. از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۰۲ تا به امروز، بالغ بر یک میلیون بازدید کننده داشته است.
همچنین این آکواریوم طولانی‌ترین تونل آکواریومی زیر اقیانوس جهان با طول ۱۵۵ متر محسوب می شود. این آکواریوم دارای دو بنای هرمی شکل بوده و دارای رستورانی بزرگ و همینطور فروشگاه می‌باشد.
ساختمان اصلی مجموعه به چندین بخش از جمله بخش چین ، آمریکای جنوبی ، استرالیا ، ناحیه قطب ، دریای سرد و ... دارد که می‌توانید با گردش در بخش‌های مختلف، با جانوران دریایی متفاوتی آشنا شوید.
آکواریوم اقیانوسی شانگهای یکی از برترین جاذبه های توریستی شانگهای است و توسط فن آوری های پیشرفته آکواریوم طراحی شده. بازدید کنندگان از طریق این تونل طویل صخره های ساحلی ، اقیانوس باز، غار کلپ ، کوسه یارو ، و صخره های مرجانی را میتوانند نظاره گر باشند. آکواریوم اقیانوسی یکی از بهترین دیدنیهای شانگهای چین و جاذبه های گردشگری چین به شمار میرود.
اگر به موجودات اقیانوسی و دریایی علاقمند هستید، احتمالا این آکواریوم زیبا مناسب شما خواهد بود. آکواریوم اقیانوسی شانگهای این فرصت را در اختیارتان می گذارد تا از نزدیک به تماشای کوسه های دریایی ، کلپ‌ها ، انواع ماهی و موجودات دریایی دیگر مشغول شوید. لذتی وصف ناشدنی و قابل لمس و فرصتی استثنایی برای تماشای دنیای زیر آبی را فراهم می کند.

نکته‌ها

 • اجازه ندهید هزینه‌ی ورودی گران این آکواریوم شما را از تماشای آن منصرف کند، چرا که این هزینه ارزشش را خواهد داشت.
 • طوری برنامه ریزی کنید که چندین ساعت زمان را در این مکان صرف کنید تا دیدنی‌های زیاد آن را از دست ندهید.
 • اگر به شلوغی علاقه‌ای ندارید سعی کنید در طول روزهای هفته به تماشای آکواریوم بروید و از آخر هفته‌ها اجتناب کنید.

The Bund تفرجگاه  

منطقه‌ای معروف و توریستی  ساحلی The Bund یک تفرجگاه و  یک کنارگذر ناحیه‌ی تاریخی است که درست بر کناره ی غربی در طول ساحل رودخانه‌ی Huangpu واقع شده است. به عنوان رمانتیک ترین قسمت شهر به علت امکانات توریستی و مناظری زیبا از سطح خیابان‌ها و آسمان‌خراش‌ها، معماری گوتیگی و هنر Beaux را در مقابل رویتان به نمایش می‌گذارد که طی صدها سال به عنوان سمبلی برای این شهر بوده است که اسکله زیبای توریستی در شهر شانگهای چین است.در ضلع غربی اسکله دی باند بیش از 26 ساختمان با معماری هایی به سبکهای گوتیک، رنسانس، باروک، رمانسیسیسم، کلاسیک و ... قرار دارد که از زیباترین چشم ‌اندازهای این منطقه است.اسکله دی باند ( The Bund ) مکان مناسبی برای قدم زدن و آرامش در فضایی ساحلی، تماشای بناهای تاریخی و برج‌ های Oriental Pearl TV Tower و Jin Mao Tower است
طوری برنامه ریزی کنید که چند ساعتی را در این منطقه‌ی زیبا سپری کنید، خصوصا اگر به عکاسی علاقه‌ی زیادی دارید. و امکان مشاهده همزمان چندین سبک معماری و چندین دوره ی زمانی از ساخت ساز به علت موقعیت خاص باند .
این ناحیه ، ناحیه‌ای تاریخی و باشکوه در کنار ساحل رودخانه شهر که بناهای تاریخی و بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی بین‌المللی در آنجا قرار دارند
رودخانه هوآنگ‌پو اصلی‌ترین رود شانگهای است که بسیاری از آب‌راه‌ها و کانال‌های شهری از این رود تغذیه می‌شوند و خط ساحلی آن به علت ساخت آسمان‌خراش متعدد و نورپردازی‌های شبانه مشهور شده است.

نکته‌ها

 • برای داشتن تجربه‌ای منحصر به فرد سعی کنید در تونل توریستی کشیده شده زیر آب که مناطق Pudog و Puxi را به هم وصل می‌کند به گشت و گذار بپردازید.
 • اگرچه منطقه‌ی the Bund در طول شرقی اولین جاده‌ی Zhongshan قرار دارد، اما کافی است به راننده تاکسی‌ها بگویید “Wai Tan” تا آن‌ها متوجه شوند که باید شمارا به این نقطه بیاورند.