قدرت و اعتبار پاسپورت دومینیکا
Dominica Emblem دومینیکا

چگونه میزان قدرت و اعتبار پاسپورت دومینیکا در دنیا را بسنجیم؟ 

سایت معتبر پاسپورت ایندکس https://www.passportindex.org/https://www.passportindex.org/ یک ابزار آنلاین کاملاً جامع اســـت کــه بــه شما کمک می کند اطلاعات دقیقی در مورد قدرت اعتبار و رتبه گذرنامه های کشورهای مختلف دنیا به دست آورید. این پایگاه داده اطلاعات مربوط به گذرنامه های کشورهای مختلف دنیا را در قالب جدول به صورت مفید و مختصر برای شما فراهم آورده است. همچنین این سایت امکان مقایسه و ارزیابی قدرت نسبی گذرنامه های کشورهای مختلف را به صورت آنلاین و به روز برای شما فراهم می کند.

آنچه می توان در سایت پاسپورت ایندکس برای بررسی اعتبار پاسپورت ها یافت 

  •  PASSPORT RANKINGS (رتبه گذرنامه)
  •  VISA REQUIREMENT (نیاز به روادید)
  •  VISA-FREE (بدون نیاز به روادید) VISA-ON-ARRIVAL (صدور روادید هنگام ورود)

 PASSPORT RANKINGS (رتبه گذرنامه)

 رتبه یا شاخص گذرنامه براساس تعداد کشورهایی محاسبه می شود که به دارنده گذرنامه اجازه می دهند "بدون نیاز به اخذ ویزا" یا به واسطه ی "صدور ویزا در بدو ورود"، سفری آسان داشته باشد. رتبه بندی گذرنامه ها طبق این معیار دائماً به روز رسانی می شود تا بازدید کنندگان از سایت پاسپورت ایندکس بتوانند از توافق نامه های دیپلماتیک و تغییراتی که در سیاست اخذ روادید برای یک کشور خاص اعمال شده است، مطلع شوند. 

 VISA REQUIREMENT (نیاز به روادید)

با جستجوی نام کشور دومینیکا (یا هر کشور دیگری) می توانید شرایط روادید برای دارندگان گذرنامه آن کشور را مشاهده کنید. این اطلاعات به متقاضیان کمک می کند تا براساس نوع روادیدهایی که باید برای سفر به کشور های مختلف بگیرند، برنامه ریزی دقیقی انجام دهند. 

 VISA-FREE (بدون نیاز به روادید) VISA-ON-ARRIVAL (صدور روادید هنگام ورود)

کشورهایی که بدون نیاز به روادید و فقط با داشتن گذرنامه می توان به آنها سفر کرد، تحت عنوان VISA-FREE لیست مــی شوند. در مقابل کشورهایی که با استفاده از گذرنامه و در بدو ورود می توان از آنها روادید دریافت کرد، تحت عنوان VISA-ON-ARRIVAL در این سایت قرار گرفته اند.

قسمت های مختلف سایت پاسپورت ایندکس 

EXPLORE (جستجو)

در این بخش گذرنامه ها به همراه تصاویرشان کنار یکدیگر لیست شده اند. در این قسمت شما میتوانید گذرنامه کشور مد نظر خود را پیدا کنید. 

 RANK (رتبه)

در این منو کلیه گذرنامه های کشورها به ترتیب رتبه ردیف شده اند.

COMPARE (مقایسه)

امکان مقایسه و ارزیابی گذرنامه های کشورهای مختلف با هم را فراهم می کند. 

IMPROVE (بهبود)

در این بخش می توانید گذرنامه ای که در اختیار دارید را به یک ستون اضافه کنید، سپس آن را با گذرنامه های سایر کشورها به راحتی مقایسه کنید. برای مثال شما می توانید گذرنامه دومینیکا را به ستون اول اضافه کنید و آن را با گذرنامه ایالات متحده انگلستان، امارات و ... مقایسه کنید. 

 DISCOVER (کنکاش)

در این بخش مطالب آموزشی قرار گرفته اند که به شما کمک می کنند اطلاعات بیشتری در زمینه گذرنامه ها، روادیدها و ... به دست آورید.

نحوه یافتن و چک کردن اعتبار گذرنامه دومینیکا در پاسپورت ایندکس

برای شروع پس از ورود به سایت پاسپورت ایندکس باید روی دکمه FIND کلیک کنید. پیدا کردن گذرنامه دومینیکا از روی تصاویر گذرنامه ها در صفحه ورودی سایت کاری زمانبر و خسته کننده است. از بین حروفی که روی صفحه برای شما نمایش داده می شوند حرف D را انتخاب کنید. از بین لیست DOMINICA را انتخاب کنید تا به داشبورد مربوط به گذرنامه دومینیکا وارد شوید. 

در سمت راست صفحه لیست تمامی کشورهای دنیا را ملاحظه می کنید در کنار این لیست شرایط روادید برای ورود به هریک از این کشورها به واسطه گذرنامه دومینیکا با 4 رنگ قرمز، سبز، آبی و زرد تعیین شده است. مثلاً در ابتدای لیست نام کشور افغانستان را مشاهده می کنید که مقابل آن نوشته شده است: VISA REQUIRED، که بدان معناست که دارندگان گذرنامه دومینیکا برای ورود بـه افغانستان میبایست روادید تهيـه کنند. 

در نمودار میان صفحه MOBILITY SCORE گذرنامه دومینیکا طی سالهای اخیر ارائه شده است. در جدول سمت چپ صفحه اطلاعاتی درج شده اند که به شرح زیر می باشند.

MOBILITY SCORE (امتیاز حرکت)

این بخش در واقع امتیاز گذرنامه دومینیکا براساس تعداد کل کشورهایی است که می توان به راحتی به آنها سفر کرد. این عدد با تجمیع کشورهای بدون نیاز به روادید، روادید در بدو ورود، ETA و ... تعیین می شود. به عنوان مثال اگر گذرنامه ای که در اختیار دارید به شما اجازه می دهد به 32 کشور بدون روادید ۱۲ کشور با روادید در بدو ورود ۲ کشور به واسطه ی روادید الکترونیکی و 9 کشور با روادیدی که ظرف سه روز صادر می شود سفر کنید، امتیاز MOBILITY SCORE آن طبق این فرمول ۳۲+۱۲+۲+۹ محاسبه میشود و نتیجه عدد ۵۵ خواهد بود.

 ETA (روادید الکترونیکی): مربوط به روادید الکترونیکی می شود و یک شرط ورود برای اتباع خارجی معاف از روادید به شمار می آید. 

 PASSPORT POWER RANK (رتبه قدرت گذرنامه)

 این عدد در حال حاضر برای گذرنامه دومینیکا ۳۰ می باشد و براساس MOBILITY SCORE تعیین می شود هرچه MOBILITY SCORE یک گذرنامه بیشتر باشد، رتبه آن هم افزایش خواهد یافت.