تحصیل در آلمان
آلمان

تحصیل در آلمان

شما می‌توانید تحصیل به زبان انگلیسی را کاملا رایگان در آلمان تجربه کنید. این کشور در بین ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا ۱۶ نماینده دارد؛ علاوه بر این، در آخرین رده‌بندی سایت QS World university ranking، سیستم آموزشی آلمان به‌عنوان سومین سیستم آموزشی برتر دنیا معرفی شده است. با توجه به اینکه آلمان پایین‌ترین نرخ بیکاری اروپا و قوی‌ترین اقتصاد این قاره را در اختیار دارد، پیدا کردن کار بعد از تحصیل و گرفتن اقامت دائم برای دانشجویان این کشور کار چندان سختی نیست. اگر به تحصیل در آلمان علاقه دارید، کافی است اطلاعات خود را در فرم مشاوره رایگان وارد کنید تا با شما تماس بگیریم و مسیر مهاجرت تحصیلی را به‌صورت رایگان برای شما توضیح دهیم.

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان کشوری است در اروپای مرکزی و غربی که حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد. حدود ۶ میلیون نفر از جمعیت این کشور را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. آلمان به صورت جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی اداره می‌شود و ۱۶ ایالت دارد. قوانین کلی در این کشور ثابتند اما بعضی از قوانین جزئی در هر ایالت متفاوت است. آلمان همیشه موفقیت‌های ویژه‌ای را در زمینه رشد اقتصادی کسب کرده است و در حال حاضر به‌عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. مبادلات و معاملات در آلمان با واحد پولی یورو انجام می‌شوند و منطقه زمانی این کشور CET (منطقه زمانی اروپای مرکزی) است.

جمهوری فدرال آلمان کشوری است در اروپای مرکزی و غربی که حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد. حدود ۶ میلیون نفر از جمعیت این کشور را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. آلمان به صورت جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی اداره می‌شود و ۱۶ ایالت دارد. قوانین کلی در این کشور ثابتند اما بعضی از قوانین جزئی در هر ایالت متفاوت است. آلمان همیشه موفقیت‌های ویژه‌ای را در زمینه رشد اقتصادی کسب کرده است و در حال حاضر به‌عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. مبادلات و معاملات در آلمان با واحد پولی یورو انجام می‌شوند و منطقه زمانی این کشور CET (منطقه زمانی اروپای مرکزی) است.

بر اساس آخرین بررسی انجام شده، آلمان از نظر تولید ناخالص داخلی رتبه پنجم را در جهان به خود اختصاص داده است. از طرف دیگر ضریب جینی (که برای نمایش نابرابری توزیع ثروت است) در این کشور پایین بوده و شاخص توسعه انسانی بسیار بالا است. همه این‌ها باعث شده آلمان محلی مناسب برای شروع یک زندگی جدید باشد.

مزایای تحصیل در آلمان

۱.تحصیل با کمترین هزینه

همانطور که گفتیم آلمان ثروتمندترین کشور اروپا و قوی‌ترین اقتصاد در این قاره است. این موارد باعث شده آلمان به‌عنوان یکی از به‌صرفه‌ترین کشورهای توسعه‌یافته برای زندگی شناخته شود. از طرف دیگر شهریه دانشگاه‌های آلمان بسیار پایین بوده و تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های این کشور، امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند.

۲.سطح علمی بالای اساتید و دانشگاه‌های آلمان

بی‌دلیل نیست که بیش از ۳۵۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در آلمان مشغول به تحصیل‌اند. جالب است بدانید که آلمان در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان ۵۳  نماینده دارد. این رده‌بندی توسط QS و بر اساس معیارهایی مثل میزان ارجاع در مقالات بین‌المللی و تعداد دانشجویان بین‌المللی انجام شده است. به عبارت دیگر سطح آموزش آکادمیک و فعالیت‌های پژوهشی در آلمان بسیار بالا است.

۳.اعتبار بین‌المللی مدارک دانشگاهی آلمان

دانشگاه‌های آلمان طبق توافق بولونیا عمل می‌کنند. این توافق برای هماهنگی بین دانشگاه‌های اروپا انجام شده است و باعث بالا رفتن اعتبار مدرک دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی می‌شود. علاوه بر این دانشجویان و اساتید فعال در آلمان همیشه حضور پررنگی در مجلات بین‌المللی داشته‌اند.

۴.فرصت‌های متنوع برای کار دانشجویی

در آلمان می‌توانید همزمان با تحصیل کار کرده و از درآمد آن برای زندگی راحت‌تر یا پس‌انداز استفاده کنید. با توجه به نرخ بیکاری پایین آلمان و وجود فرصت‌های شغلی متنوع در این کشور، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما خواهد بود. حداقل حقوق پرداختی به دانشجویان در آلمان ساعتی ۹ یورو است.

۵.فرصت مناسب برای دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان

دولت آلمان پس از اینکه تحصیل شما در این کشور به پایان رسید، تا سقف ۱۸ ماه به شما فرصت می‌دهد کار پیدا کنید. اگر موفق شوید و در این مهلت با یک کارفرما به توافق برسید، اقامت شما از تحصیلی به کاری تبدیل شده و تمدید می‌شود. کسانی که پنج سال در آلمان مشغول به کار باشند و مالیات پرداخت کنند، امکان اقدام برای اخذ اقامت دائم را خواهند داشت.

۶. امکان صدور ویزای همراه

بسیاری از افراد غیر آلمانی پس از مهاجرت به آلمان، تمایل دارند خانواده خود به‌ویژه همسر و فرزندانشان را نیز به آلمان ببرند. مقامات مهاجرت در آلمان از الحاق خانواده‌ها به‌عنوان یک‌راه ضروری برای امکان‌پذیر ساختن زندگی در آلمان حمایت می‌کنند. حتی اگر فرد مقیم دارای مجوز اقامت دائم آلمان نباشد، با مجوز اقامت موقت می‌تواند برای ویزای همراه آلمان اقدام کند و خانواده خود را به آلمان ببرد.

آموزش عالی در آلمان

سیستم آموزش عالی دانشگاه شامل دانشگاه، کالج، مراکز علمی کاربردی و دانشکده‌های خصوصی (مثل مدارس عالی موسیقی) است. در حال حاضر بیشتر از دو میلیون دانشجو در این موسسات مشغول به تحصیل هستند و ایران هم دانشجویان زیادی در میان این دو میلیون نفر دارد. تحصیل در کالج‌های آلمان محبوب‌ترین راه مهاجرت به این کشور بعد از تحصیل در دانشگاه های آلمان به حساب می‌آید.

انواع مراکز آکادمیک در آلمان

در آلمان پس از پایان دبیرستان و کالج، نوبت به تحصیل در دانشگاه می‌رسد. انواع مراکز آکادمیک آلمان عبارتند از:

 • مراکز دانشگاهی

این مراکز که عموما در آلمان رایگان هستند، تحت عنوان Universität یا Hochschule شناخته می‌شوند و بر آموزش تئوری در کنار تحقیق و پژوهش سطح بالا تاکید دارند. آلمان تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است و یکی از بهترین مقصدهای دنیا برای علاقه‌مندان به یادگیری و تحقیق است.

 • دانشگاه‌های علمی کاربردی (FACHHOCHSCHULE)

دانشگاه‌های علمی کاربردی آلمان همانطور که از اسم آن‌ها پیدا است، بیشتر روی آموزش عملی مهارت‌های مختلف تمرکز دارند و کمتر به آموزش تئوری یا پژوهش می‌پردازند. هدف این دانشگاه‌ها پرورش نیروی کار ماهر است. دوره کارآموزی فنی حرفه ای آلمان یا همان آوسبیلدونگ در این مراکز برگزار می‌شود. نکته مثبت تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی آلمان این است که مسیر ورود به بازار کار پس از فارغ‌التحصیلی ساده‌تر خواهد بود. البته لازم است توجه داشته باشید که اخذ پذیرش این مراکز برای ایرانیان کار چندان راحتی نیست.

 • دانشگاه‌های هنر و موسیقی

آموزش رشته‌های هنری در آلمان در قالب مراکز هنر و موسیقی (به آلمانی Kunst und Musik und Film Hochschule‌) انجام می‌شود. این مراکز مثل دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان نیستند و اتفاقا تحصیل در آن‌ها هزینه بسیار زیادی را به‌همراه خواهد داشت. متقاضیان تحصیل در آلمان برای اخذ پذیرش رشته‌های هنر لازم است تمکن مالی خوب و رزومه هنری قوی داشته باشند.

تبدیل نمره و معدل با سیستم آلمانی

سیستم نمره بندی آلمانی یک فرمول به‌خصوص است که دانشگاه‌های آلمان با توجه به آن پذیرش صادر می‌کنند. ریزنمرات و معدل کل شما وارد این فرمول شده و تبدیل به امتیازی بین یک و پنج می‌شود. حداقل امتیاز مورد قبول برای اخذ پذیرش تحصیلی از اکثر دانشگاه های آلمان در این سیستم ۲/۵ است.

A = 3 × [(X – Y) / (X – Z)] + 1

A: نمره معادل در سیستم آلمانی

X: بیشترین نمره قابل کسب (۲۰)

Y: نمره یا معدل متقاضی

Z: حداقل نمره مورد نیاز برای پاس کردن درس در مقطع دیپلم (۱۰) و برای مقطع کارشناسی عدد (۱۲) و برای مقطع ارشد (۱۴) است.

بهترین دانشگاه‌های آلمان

در فهرست زیر بهترین دانشگاه‌های آلمان را بر اساس رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها (QS) مشاهده می‌کنید.

 • Technische Universität München (۳۷ | گروه الف)
 • Ludwig-Maximilians  Universität München (۵۴ | گروه الف)
 • Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (۸۷ | گروه الف)
 • Freie Universität Berlin (۹۸ | گروه الف)
 • RWTH Aachen University  (۱۰۶ | گروه الف)
 • KIT, Karlsruher Institut für Technologie (۱۱۹ | گروه الف)
 • Humboldt-Universität zu Berlin  (۱۲۰ | گروه الف)
 • Technische Universität Berlin (TU Berlin)  (۱۵۴ | گروه الف)
 • Albert Ludwigs Universität Freiburg (۱۹۲ | گروه الف)
 • Universität Hamburg (۲۰۵ | گروه الف)
 • Eberhard Karls Universität Tübingen (۲۱۳ | گروه الف)

شرایط تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان برای کسانی ممکن است که شرایط لازم را داشته باشند. شرایطی مثل تناسب سن و مدرک تحصیلی، تمکن مالی و سطح زبان قابل قبول. در این بخش شرایط تحصیل در آلمان را به تفکیک مقطع بررسی می‌کنیم.

شرایط تحصیل در کالج های آلمان

کالج یا Studienkolleg در آلمان پلی بین تحصیلات دبیرستان ایران و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است. در واقع کالج‌ها به منظور تطبیق نظام تحصیلی کشورهای مختلف از جمله ایران با نظام تحصیلی آلمان تاسیس شده‌اند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور که دیپلم خود را از کشور دیگری گرفتند، باید ابتدا به کالج بروند تا برای ورود به دانشگاه آماده شوند.

مهمترین معیار ورود مستقیم به دانشگاه در آلمان، تحصیلات متوسطه ۱۳ ساله است. اما در ایران دیپلم ۱۲ ساله است. در نتیجه با پایان تحصیلات متوسطه، متقاضی همچنان یک سال برای ورود به دانشگاه در آلمان کم دارد. معمول ‌ترین روش برای اضافه کردن سال سیزدهم به تحصیلات متوسطه، شرکت در کالج است.

طی دوره یک ساله‌ در کالج، دانشجو با دروس پایه مورد نیاز برای تحصیل در رشته مورد نظرش در دانشگاه و همین طور با زبان آلمانی تخصصی آن رشته آشنا می‌شود. خبر خوش این که، تحصیل در کالج‌های دولتی رایگان است و  همچنین برخی هزینه‌ها از جمله هزینه‌های حمل و نقل در محدوده کالج را پوشش می‌دهد.

دانشجویان در مدت تحصیل در کالج اجازه کار ندارند و تنها در تعطیلی بین دو ترم می‌توانند کار کنند. بنابراین هزینه زندگی در این مدت بر عهده دانشجو است.

ارسال مدارک به این کالج‌ها معمولا به صورت مستقیم نیست. بدین معنی که دانشجو باید اصل و ترجمه مدارک خود را برای دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است و یا ارگان‌های مربوط به این کار بفرستد. برای دانستن جزییات این امر باید با کالج مربوطه مکاتبه کنید.

پیش‌شرط‌های ورود به کالج‌های آلمان

داشتن پذیرش تحصیلی

قبولی در آزمون ورودی آن (Aufnahmeprüfung) .

شرکت در آزمون ورودی کالج های دولتی در آلمان (Aufnahmeprüfung) اجباری است ولی برای کالج های خصوصی اجباری نیست.

سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و بسته به نوع کالج یک یا دو درس تخصصی مثل ریاضیات و فیزیک است. آزمون نهایی برای خروج از کالج هم تحت Feststellungsprüfung نام دارد.

شهریه ی کالج های خصوصی آلمان برای یک سال بین ۴تا۷ هزار یورو است.

نکته: شرکت در کالج‌های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمی‌شود.

پیش‌شرط‌های ورود به کالج‌های آلمان

داشتن پذیرش تحصیلی

قبولی در آزمون ورودی آن (Aufnahmeprüfung) . سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و بسته به نوع کالج یک یا دو درس تخصصی مثل ریاضیات و فیزیک است. آزمون نهایی برای خروج از کالج هم تحت Feststellungsprüfung نام دارد.

همچنین اکثر کالج های خصوصی آلمان که شهریه یک سال بین ۴تا۷ هزار یورو دارند امتحان ورودی( Aufnahmeprüfung) ندارند.

نکته: شرکت در کالج‌های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمی‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش مقطع کالج های آلمان

 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان
 • ترجمه مدرک دیپلم
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (Anschreiben)
 • رزومه تحصیلی (Lebenslauf)
 • مدرک زبان B1 (آلمانی)

تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان

برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی به آلمان به مدرک حداقل B2 زبان آلمانی نیاز دارید؛ چرا که اکثر برنامه‌های مخصوص دانشجویان خارجی در این مقطع به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی، به دیپلم با معدل حداقل ۱۵ (بسته به دانشگاه) برای رشته‌های غیرپزشکی نیاز دارید. برای رشته‌های پزشکی، زیست و حقوق هم به دیپلم با معدل ۱۷ به بالا نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که شانس گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی بسیار کم است.

نکته: امکان پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی بدون شرکت در دوره ۱ ساله کالج امکان پذیر است اما باید مدرکی دال بر گذرادن ۳۲ واحد تخصصی در دانشگاه های ایران و گواهی قبولی در کنکور را ارائه دهید ولی باتوجه به ارائه ندادن ریزنمرات قابل ترجمه دروس پاس شده توسط دانشگاه این امر بسیار سخت و دشوار شده است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش مقطع لیسانس از آلمان

 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان
 • ترجمه مدرک دیپلم
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (Anschreiben)
 • رزومه تحصیلی (Lebenslauf)
 • مدرک زبان حداقل B2 (آلمانی)
 • ‌تحصیل در کالج‌های آلمان

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان رایگان است. علاوه بر این امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در این مقطع وجود دارد. برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به آلمان لازم است یکی از این سه مورد را ارائه کنید:

مدرک زبان آلمانی C1 یا معادل آن

آیلتس با نمره حداقل ۶

تافل با نمره حداقل ۹۰

رایگان بودن تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باعث شده است که رقابت سنگینی بین متقاضیان به وجود بیاید. برای همین یک رزومه تحصیلی و انگیزه‌نامه خوب، شانس شما را برای گرفتن پذیرش از آلمان در مقطع کارشناسی ارشد تا حد زیادی بالا می‌برد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل فوق لیسانس در آلمان عبارتند از:

 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان و کارشناسی
 • ترجمه مدرک دیپلم و کارشناسی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • توصیه‌نامه تحصیلی (Recommendation Letter)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • مدرک زبان

شرایط تحصیل مقطع دکتری در آلمان

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان مثل مقطع کارشناسی ارشد، به زبان انگلیسی هم امکان‌پذیر است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع دکترا به تایید یک استاد راهنما هم نیاز دارید. لازم به ذکر است در صورت تایید سطح زبان شما توسط استاد راهنما، نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت. بیشترین تعداد فاند و کمک‌هزینه‌های تحصیلی مربوط به کانادا است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل مقطع دکتری در آلمان عبارتند از:

 • ترجمه ریزنمرات مقاطع پیشین
 • ترجمه مدرک مقاطع پیشین
 • سابقه پژوهشی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • توصیه‌نامه تحصیلی (Recommendation Letter)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • طرح تحقیقاتی (پروپوزال)
 • مدرک زبان

مدت زمان تحصیل مقاطع مختلف در آلمان

طول دوره تحصیل مقاطع مختلف در آلمان تقریبا مشابه ایران است. این زمان برای هر مقطع عبارت است از:

 • دوره کارشناسی یا لیسانس (Bachelor of Art - BA): بین سه تا چهار سال تحصیلی (۶ تا ۸ ترم)
 • دوره کارشناسی‌ارشد یا فوق‌لیسانس (Master of Art - MA): بین یک سال و نیم تا دو سال تحصیلی (سه تا چهار ترم)
 • دوره دکتری (Doctor of Philosophy - PhD): بین سه تا ۶ سال تحصیلی (زمان دقیقی ندارد چون این مقطع در آلمان بیشتر بر پایه پژوهش است)
 • دوره اوسبیلدونگ (Ausbildung) یا تحصیل در رشته های فنی حرفه‌ای آلمان: بین دو  تا چهار سال تحصیلی

شهریه دانشگاه های آلمان

در کل شما می‌توانید با دریافت پذیرش و قبولی در دانشگاه‌های دولتی آلمان از هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود تا میزان زیادی بکاهید. تحصیل در کشور آلمان به خاطر خصوصیات مثبتی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان تقریبا به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این هزینه مربوط به شهریه است و برای هزینه‌های اضافی مثل بیمه دانشجویی، بیمه ی دانشجویی و بلیت قطار دانشجویی که در هر ترم باید تقریبا هزینه ای بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو پرداخت نمایید.

هزینه زندگی در آلمان

فرد دانشجو می‌تواند در کنار تحصیلش ساعاتی را در طول هفته مشغول به کار شود. یکی دیگر از مزایای تحصیل آلمان این است هزینه زندگی در آلمان باید با حقوق به دست آمده همخوانی داشته باشد و فرد می‌تواند به‌راحتی هزینه زندگی خود را تامین نماید. حقوق ماهیانه‌‌ی این افراد حدوداً ۹۵۰ یورو است. البته درآمدی که فرد به دست می آورد بیشتر به رشته تحصیلی و شغلی که مطابق با رشته‌ی خود انتخاب کرده است بستگی دارد.

البته بهتر است بدانید که سابقه کاری افراد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال شرایط ادامه تحصیل در آلمان در رشته حقوق طوری است که فرد در اوایل کار حقوقی تقریبا ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در ماه ممکن است که داشته باشد، البته با زیاد شدن مدت زمان کاری‌تان حقوق شما نیز افزایش پیدا می‌کند. شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان به شکلی است که فرد پس از به پایان رسیدن تحصیل خود و یا در زمان تحصیل قادر است حقوق بسیار بالایی را در ماه کسب کند؛ زیرا تحصیل در در رشته پزشکی در آلمان علاوه بر این که متقاضیان بسیاری دارد، در آمد زیادی نیز از این طریق به دست می آید. تقریبا برخی از کسانی که به کشور آلمان سفر می‌کنند همیشه نگران هزینه‌های زندگی خود در این کشور هستند.

سال تحصیلی در آلمان

سال تحصیلی اکثر دانشگاه‌های حوزه اتحادیه اروپا مشابه هم است و معمولا ترم زمستان از سپتامبر تا مارچ (اواسط شهریور تا اوایل فروردین) در جریان خواهد بود و ترم تابستان از آوریل تا آگوست (اواسط فروردین تا اوایل شهریور) جریان دارد. با توجه به زمان‌بر بودن پروسه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان، سیم آخر به شما توصیه می‌کند حداکثر سه ماه قبل از شروع سال تحصیلی مدارکتان کامل و آماده ارائه باشد.

بورسیه تحصیلی در آلمان

دولت آلمان و دانشگاه‌های این کشور تمرکز ویژه‌ای روی جذب دانشجویان خارجی دارند. به همین دلیل است که تحصیل در این کشور رایگان است و متقاضیان تحصیل در آلمان گزینه‌های متنوعی را برای دریافت کمک‌هزینه تحصیلی پیش رو دارند. در ادامه انواع بورسیه تحصیلی در آلمان را بررسی می‌کنیم.

 • بورسیه های دولتی در آلمان
 • بورسیه های دولتی در آلمانبعضی از بورسیه های تحصیلی آلمان توسط سازمان‌های دولتی این کشور ارائه می‌شوند تا مسیر جذب دانشجویان مستعد خارجی را هموار کنند. برای مثال بورسیه سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام کرده‌اند و علاوه بر سابقه تحصیلی خوب، سابقه کار در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود را دارند. این بورسیه به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود و هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش خواهد داد.یکی دیگر از بورسیه‌ های دولتی آلمان Erasmus نام دارد. این بورسیه با همکاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کمک به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. با ثبت‌نام در یکی از موسسات آموزش عالی آلمان، شرایط اخذ بورسیه اراسموس برای شما فراهم می‌شود. جالب است بدانید اراسموس یکی از کامل‌ترین برنامه‌های بورسیه در دنیا است و حتی هزینه‌های تفریح دانشجو را هم پوشش می‌دهد.
 • بورسیه‌های غیردولتی در آلمانبعضی بورسیه های تحصیلی آلمان توسط نهادهای مردمی یا خود دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و حساب آن‌ها از بورسیه دولتی جدا است. برای مثال بنیاد هنریک بول (Heinrich Boll Foundation) یکی از این نهاد ها است که به دانشجویان فوق لیسانس و دکتری بورسیه تحصیلی می‌دهد. شما پس از شروع تحصیل در آلمان می‌توانید برای اخذ بورسیه هنریک بول درخواست بدهید. این بنیاد برای انتخاب دانشجویان علاوه بر معیارهای علمی و پژوهشی، معیارهای اخلاقی و انسانی هم دارد؛ برای مثال فعالیت‌های بشردوستانه یا فعالیت‌های حامی محیط زیست شانس شما را برای اخذ بورسیه هنریک بول افزایش می‌دهد.یکی دیگر از نهادهای غیردولتی آلمان فردریک ایبرت (Fredrich Eibert) است که سخت‌گیری بسیاری در دادن بورسیه دارد. برای اخذ بورسیه بنیاد فردریک ایبرت لازم است حتما به زبان آلمانی مسلط باشید و سابقه پژوهشی شما پربار باشد. این بورسیه مخصوص متقاضیان تحصیل مقطع دکتری در آلمان است و هر سال تعداد محدودی موفق به کسب آن می‌شوند.جدا از این هر کدام از دانشگاه‌های آلمان برنامه‌های مخصوص به خود را ارائه می‌کنند. برای مثال دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ و موسسه عالی مدیریت لایپزیگ به دانشجویان خود در صورت برخورداری از شرایط تعیین شده، بورسیه تحصیلی پرداخت می‌کنند و بخشی از هزینه‌ها او را پوشش می‌دهند.

ویزای تحصیلی آلمان

بعد از اینکه مدارک تحصیلی خود را به تایید یکی از دانشگاه‌های آلمان رساندید و اصطلاحا پذیرش آن دانشگاه‌ را اخذ کردید، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌رسد. در این مرحله شما دیگر با دانشگاه مقصد کاری ندارید و سفارت آلمان است که باید به شما اجازه ورود به این کشور با هدف تحصیل را بدهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده‌ی درخواست ویزا
 • عکس گذرنامه‌ای یا پاسپورتی (حتما در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد)
 • گذرنامه معتبر (امضا شده به همراه دو کپی)
 • شناسنامه
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج مورد نظر
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات مقاطع  پیشین با مهر لگالایز سفارت
 • مدرک زبان
 • رزومه امضا شده به آلمانی
 • انگیزه‌نامه امضا شده به آلمانی
 • مدرک بیمه درمان مسافرتی با اعتبار کافی
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان
 • ویزای تحصیلی آلمان در ابتدا به مدت ۳ ماه، معتبر بوده که افراد بعد از ورود به این کشور باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه، نسبت به تمدید کارت اقامت به مدت زمان تحصیل خود اقدام کنند.
 • نکته مهم ۱: برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید تمامی کپی‌های مدارک، بر روی کاغذ A4 ارائه شود (بدون توجه به ابعاد مدرک).

اثبات منابع مالی کافی به مقامات آلمان

 • حساب مسدود شدهحساب مسدود شده شکلی از حساب بانکی است که به طور خاص برای مطابقت با شرایط ویزا در آلمان اختراع شده است. این نوع حساب بانکی برای «تجمع» یا «مسدود کردن» مبلغ مورد نیاز برای تامین هزینه زندگی در آلمان در مدت معینی (معمولاً یک سال) استفاده می شود. پس از ورود پول به حساب، سازمان مربوطه تاییدیه مسدود سازی را صادر می کند. پس از صدور ویزا یا اجازه اقامت، می توانید پرداخت های ماهانه خود را از این حساب به یک حساب بانکی معمولی (که در آلمانی به آن حساب جاری یا Girokonto می گویند) انتقال دهید. مهم است که بدانید پس از ورود به آلمان نمی توانید به یکباره به همه پول دسترسی داشته باشید. مفهوم حساب مسدود شده به این معنی است که پول به صورت جزئی به صورت ماهانه به شما منتقل می‌شود.
 • حمایت والدین یا ضمانت نامه از یک فرد مقیم آلماناگر دانش آموزی است که از والدین خود حمایت مالی قابل توجهی را برای تحصیل خود دریافت می کنید، می توانید اسنادی را ارائه دهید که ثابت کند آنها بودجه کافی برای این منظور را دارند. در این موقعیت‌، سفارتخانه‌ها و دفاتر خارجی معمولاً به یک قرارداد فعلی یکی از والدین یا هر دو و/یا به صورت حساب جاری آنها نیاز دارند. جایگزین دیگری برای حساب مسدود شده، ضمانت نامه از یکی از اقوام یا دوستانی است که مقیم دائم آلمان هستند. این سند “Verpflichtungserklärung” نامیده می شود و شخص فوق الذکر را ملزم می کند که مسئولیت کامل مالی را برای حمایت از شما در طول اقامت در آلمان و همچنین تحمل عواقب شما را بر شما انجام دهد. برای صدور چنین تاییدیه ای، «ضامن» شما باید بیانیه درآمدی را نشان دهد تا مطمئن شوید که منابع مالی برای حمایت از شما در طول اقامت شما دارد.
 • بورسیه یا تضمین بانکیاگر بورسیه تحصیلی از یک موسسه معتبر به شما اعطا شود، می توانید یک تاییدیه جایزه معتبر را به عنوان مدرکی برای منابع مالی برای حمایت از اقامت خود در آلمان در درخواست خود برای ویزا یا اجازه اقامت قرار دهید. ما توصیه می کنیم که از قبل با سفارت مشورت کنید تا مطمئن شوید که سندی که ارائه می دهید مطابق با الزامات مرجع است و مورد پذیرش قرار می گیرد.گاهی اوقات مبلغ بورسیه فقط تا حدی مقدار مورد نیاز برای بودجه کافی را پوشش می دهد. در این موارد، بهتر است چنین تأییدیه‌ای را با یک حساب مسدود شده ترکیب کنید که بقیه مبلغ را پوشش می‌دهد (یا جایگزین دیگری که ثابت کند از نظر مالی حمایت می‌شوید). آخرین روش برای اثبات منابع مالی برای تحصیل در آلمان، تضمین بانکی است.  اشکال خاصی از وام های بانکی وجود دارد که توسط مقامات به عنوان مدرک کافی برای منابع مالی پذیرفته می شود. برای شناسایی آن، بانک باید تاییدیه ای صادر کند که حین تحصیل و زندگی در آلمان از حمایت مالی کامل برخوردار خواهید شد.

تورهاب و مهاجرت به آلمان

مهاجرت همیشه مسیری سخت و پراسترس دارد. مسائلی مثل دور شدن از عزیزان و وارد شدن به کشوری با فرهنگ و زبان جدید تنها بخش کوچکی از چالش‌های مهاجرت را تشکیل می‌دهند. ما در تورهاب از این مسیر سخت آگاهیم و تلاش می‌کنیم تا حد ممکن این مشکلات را برطرف کنیم. در همین راستا خدمات زیر را برای متقاضیان مهاجرت به آلمان انجام می‌دهیم

شرح خدمات امور پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی و ارشد و دکترا

 • ارائه مشاوره تخصصی و دقیق متناسب با شرایط متقاضی
 • ارسال چک لیست تمام مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی
 • ارسال لیست رشته متناسب با شرایط هر متقاضی
 • نگارش انگیزه نامه و رزومه تحصیلی 
 • نگارش توصیه نامه تحصیلی
 • ارائه پورتفولیو، پروپوزال، رایتینگ سمپل 
 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • معرفی دفتر ترجمه امین و مطمئن برای ارائه خدمات ترجمه 
 • اخذ پذیرش تحصیلی
 • ثبت نام در دانشگاه

شرح خدمات امور ویزا تحصیلی در مقطع کارشناسی و ارشد و دکترا

 • ارسال چک لیست مدارک برای صدور ویزا
 • رزرو خوابگاه یا اقامتگاه
 • پر کردن فرم ویزای اقامت تحصیلی
 • اقدام برای ویزای همراه همزمان
 • نگارش انگیزه نامه و رزومه مخصوصی سفارت
 •  رزرو قرار ملاقات
 • بیمه دانشجویی 
 • رزرو بلیط هواپیما به مقصد کشور آلمان
 • فروش اسکناس نقد یورویی برای سفر
 • آماده سازی مدارک برای ورود به سفارت