فرمانیه، برج پارامیس، واحد ۹۰۳ info@tourhub.travel

۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰

ثبت شرکت در یونان
یونان

ثبت شرکت در یونان 

از آنجایی که کشور یونان در منطقه شنگن واقع شده ، ثبت شرکت در یونان یکی از محبوبترین گزینه ها برای سرمایه گذاری امن وموفق به شمار میرود . باتوجه به قوانین مهاجرتی کشور یونان کلیه اشخاص غیر اروپایی می توانند از طریق ثبت شرکت برای چند خانواده یعنی مدیر عامل و سهامداران اقامت این کشور را دریافت کنند . یونان فضای جذابی برای سرمایه گذاری خارجی دارد، یونان از نظر موقعیت جغرافیایی در بین سه قاره اروپا وآسیا و آفریقا قرار گرفته است و امکان دسترسی به بازار اتحادیه اروپا را امکان پذیر کرده است و به راحتی می توان از طریق ثبت شرکت در یونان به بازارهای جهانی راه یافت.

سرمایه گذاران با هدف دست یابی به اقامت یونان و راه اندازی یک کسب و کار پرسود اقدام به ثبت شرکت می نمایند، ثبت شرکت در یونان فرصت‌های تجاری بسیاری را برای شما به وجود می‌آورد و شرایط تجاری یونان روز به روز در حال پیشرفت است و به دلیل کمک‌های مالیاتی دولتی و روند نسبتا ساده خود، طرفداران زیادی دارد ، هزینه نیروی کار در یونان پایین است و همین امر کسب و کارهای بسیاری را برای ایجاد یک شرکت در یونان به خود جذب می کند

برای راه اندازی کسب و کار در یونان چندین نوع شرکت وجود دارد :

ETERIA PERIORISMENIS EFTHINIS ( EPE) شرکت با مسئولیت محدود 

شرکت با مسئولیت محدود البته در یونان به آن EPE هم می‌گویند. این نوع از شرکت‌ها، رایج‌ترین و محبوب‌ترین نهادهای تجاری در یونان برای ایجاد یک کسب‌وکار کوچک و متوسط هستند . برای این نوع شرکت نیازبه حداقل یک نفر سهامدار و یک نفر مدیر بوده که می تواندیک شخص حقیقی و یا حقوقی از هر ملیتی باشد . میزان سرمایه موردنیاز آن ۴٬۵۰۰ یورو است. مسئولیت کلیه شرکا به میزان سرمایه گزاری آنها در شرکت محدود می باشد. عملا هر نوع تجارتی را در این شرکت می توان انجام داد .

ANONIMI ETERIA (AE) شرکت ناشناس

این مدل از شرکت ها از محبوب ترین نوع شرکت در یونان هستند.

برای این شرکت حداقل به یک سهامدارو ۳ مدیر که می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند نیاز است . مدیران و سهامدار می توانند از هر ملیتی باشند و نیازی به اقامت در یونان ندارند.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی مبلغ ۶۰.۰۰۰ یوروخواهد بود که باید طی ۲ ماه پس از راه اندازی تجارت یونان به طور کامل پرداخت شود .

شرکت سهامی عام نیز طبق قانون موظف به تعیین حسابرس قانونی پس از تشکیل می باشد .

بدون هیچ محدودیتی هر نوع کسب و کاری را بصورت عملی می توانید با آن انجام دهید.

مسئولیت سهامداران براساس میزان سرمایه گذاری آنها سنجیده میشود و تصمیم گیری براساس رای حد اکثریت است .

شرکت سرمایه خصوصی                          

IKE) IDIOTIKI  KEFALAIOUCHIKI ETERIA)

مشابه یک شرکت با مسئولیت محدود ، یک IKE را می توان با ۱ مدیر و ۱ سهامدارکه می تواند از هر ملیتی باشد تشکیل داد ،  تنها تفاوت بین این دو ساختار تجاری است که حداقل سرمایه سهام مورد نیاز فقط ۱ یورو است . این شرکت فقط برای مدت معینی قابل ثبت است و اگر بازه زمانی خاصی ذکر نشده باشد ، مدت زمان ۱۲ سال در نظر گرفته می شود و پس از آن سهامداران باید برای تمدید فعالیت شرکت اقدام کنند. 

شرکت تضامنی

یک شرکت تجاری که میتواند توسط حداقل دو نفر ایجاد شود که مسئولیت نامحدودی در شرکت دارند. مزیت مهم این نوع مشارکت این است که سرمایه‌گذاران پس از ثبت شرکت در یونان دیگر نیازی به ارائه سرمایه ندارند. در صورتی که در قرارداد شرط شده باشد، شرکا می‌توانند تصمیم بگیرند که مسئولیت مدیریت شرکت بر عهده چه کسی باشد همچنین می‌توانند در مورد نحوه تقسیم سود و زیان به توافق برسند. اگر این اطلاعات در قرارداد گفته نشده باشند، تمامی شرکا به طور مساوی مسئول هستند و باید سود و زیان را با یکدیگر تقسیم کنند.

دفتر شعبه شرکت 

قانون شرکت یونان به اشخاص حقوقی خارجی که به دنبال تاسیس موسسات دائمی در یونان هستند اجازه می دهد تا شعبه هایی در یونان افتتاح کنند .  این نهاد حداقل به ۱ مدیر و ۱ نماینده قانونی نیازدارد که باید مقیم یونان باشند. شعبه یک شخص حقوقی مجزا محسوب نمیشود و بنابراین شرکت اصلی آن مسئول تعهدات و فعالیت های آن است .

دفتر نمایندگی یونان 

اشخاص حقوقی خارجی می توانند دفاتر نمایندگی در یونان ایجاد کنند ، نمایندگان یونان یک شخص حقوقی محسوب نمی شوند و مجاز به انجام هیچ گونه فعالیت انتفاعی در یونان نیستند و توسط نمایندگان شرکت اصلی اداره می شود . چنین نهاد تجاری یونانی فقط مجاز به انجام تحقیقات بازار و ترویج محصولات و خدمات شرکت مادر است .

مراحل ثبت شرکت در یونان

برای راه اندازی یک شرکت در یونان ، باید این مراحل اولیه را طی کنید :

طرح کسب و کار خود را با اهداف تجاری روشن ایجاد کنید ( BUSINESS PLAN ).

جمع آوری اطلاعات در مورد بنیانگذاران و مالکان ذینفع .

تایید نام تجاری در اتاق بازرگانی و صنایع و اخذ گواهی منحصر به فرد بودن آن.

تنظیم آدرس کسب و کار .

افتتاح حساب بانکی و واریز حداقل سرمایه سهام برای شرکت احتمالی .

رسمیت بخشیدن به مدارک قانونی ( تفاهم نامه و اساسنامه) و تکمیل فرم های ثبت نام .

تسلیم مجموعه اسناد برای ثبت نام به دادگاه بدوی محلی .

انتشار اطلاعات ثبت شرکت در روزنامه ملی (داده های مربوط به شرکت تازه تاسیس بعداً در دفتر ثبت تجارت الکترونیک عمومی منعکس خواهد شد).

ایجاد مهر شرکت که باید حاوی شماره ثبت مالیاتی شرکت و اداره مالیاتی ذیصلاح باشد .

ثبت نام برای امور مالیاتی و تامین اجتماعی .

دریافت مجوزها و مجوزهای اضافی (به صورت اختیاری ، این بستگی به نوع خاصی از تجارتی دارد که می خواهید در یونان اداره کنید )

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در یونان 

۱. گواهی حسن نیت

۲. اساسنامه شرکت

۳ گواهی با شماره مالیات وآدرس شرکت 

۴. گواهی سهامداران و مدیر عامل شرکت

۵.صورتجلسه مجمع عمومی  که در آن قید می شود که سهامداران تصمیم به صدور شماره مالیات برای شرکت در یونان گرفتند و نماینده مالیاتی خود را در یونان منصوب می کنند و به اواجازه صدور شماره مالیات را می دهند .

۶.صورتجلسه مجمع عمومی که در آن می گوید شرکت راه اندازی میشود و همچنین می گوید که چه کسی مدیر عامل خواهد بود .

۷. کلیه مدارک فوق با ترجمه رسمی به انگلیسی و مهر وزارت  امور خارجه در ایران وکنسولگری یونان می باشد ( ترجمه یونانی در یونان انجام می شود )

مزایای ثبت شرکت در یونان 

۱. هزینه کم نیروی کار ، هزینه مناسب نیروی کار یکی از دلایل ثبت شرکت در یونان است ، در یونان نیروی کار آموزش دیده وتوانمند برای استخدام براحتی پیدا می شود .

۲. امکانات زیر ساختی عالی یونان  ، امکانات لجستیکی و ارتباطی پیشرفته ای را فراهم میکند. پیشر فت های زیر ساختی یونان برای بنادر، جاده ها و قطار ها بطور قابل توجهی ارتقا یافته است .این امر روند انجام عملیات تجاری در کشور را بسیار ساده کرده است .

۳. دسترسی آسان به بازارها موقعیت جغرافیایی این کشور سفر به اروپای جنوب شرقی و خاورمیانه را ساده میکند .این نشان میدهد که کسب و کارها میتوانند به راحتی با کالاها و خدمات ساخت یونان خود به این بازارهای بزرگ دست یابند .سازمانها در یونان می توانند از مزایای تجاری متعددی بهره مند شوند .

۴. یونان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و مانند سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا از امتیازات تجاری برخوردار است ، یونان بزرگترین اقتصاد در بالکان، دسترسی عالی به بازار بالکان را با توافقات تجاری سودمند با همه کشورهای بالکان فراهم میکند .

۵. صنایع رو به رشد در یونان ، یونان بخش گردشگری قابل توجهی دارد که یکی از دلایل ثبت شرکت شما در یونان است . صنعت گردشگری یونان یکی از عوامل اصلی توسعه اقتصادی این کشور است و باعث ساخت پژوه های زیر ساختی پیشرفته در یونان و هم هجوم تعداد فزاینده ای از گردشگران در این کشور است .صنعت گردشگری ممکن است یکی از حیاتی ترین صنعت ها برای سرمایه گذاری در هنگام بررسی کسب و کار در یونان باشد ، اقتصاد یونان همچنین توسط یک بخش کشتیرانی تجاری قوی تقویت شده است که همچنان بزرگترین بخش در سراسر جهان است ،یونان صنعت کشتیرانی پر رونقی دارد .

۶. مزایای مالیاتی و پایین بودن هزینه مالیاتی

۷. امکان سفر به تمامی کشور های شنگن

۸.  دریافت شهروندی و تابعیت یونان 

۹. فرصت تحصیل درمدارس و دانشگاههای اروپا 

۱۰. دسترسی به سیستم بهداشتی و درمانی در کل اروپا

سوال های  متداول 

آیا از طریق ثبت شرکت امکان دریافت اقامت دائم کشور یونان است ؟

 بعد از ۵ سال اقامت در یونان و پس از فعالیت قابل قبول شرکت امکان دریافت اقامت برای خود و خانواده تان  امکان پذیر خواهد بود.

مراحل ثبت شرکت در کشور یونان چیست ؟

اخذ وکیل در کشور یونان جھت تشکیل پرونده ،ثبت شرکت، ھماھنگی ھای لازم با وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی، ارائه بیزینس پلن برای مشخص شدن اھداف شرکت و در نھایت اخذ اجازه فعالیت تجاری شرکت، اخذ ویزای نوع D جھت ثبت شرکت، بعد از ورود به یونان صدور کارت اقامت .

ھزینه ثبت شرکت در یونان چقدر است ؟

در کنار سرمایه اولیه برای شرکت ، باید مبالغی دیگر برای ھزینه ثبت شرکت در یونان پرداخت کنید که شامل ھزینه دفاتر اسناد، ھزینه صدور اساسنامه شرکت، ھزینه ثبت شرکت در اتاق بازرگانی، مالیات و ھزینه ثبت در تامین اجتماعی است.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در یونان چیست ؟

مدارک لازم برای ثبت شرکت در یونان شامل مدارک شناسایی و ھویتی سرمایه گذاران ، گواھی تمکن مالی و کپی آخرین مدرک تحصیلی شرکا است.

آیا روش ھای دیگری برای اخذ اقامت یونان وجود دارد ؟

بله شما می توانید از طریق تمکن مالی و یا خرید ملک ھم اقامت یونان را دریافت کنید .

پروسه ثبت شرکت در یونان چقدر طول میکشد ؟

در صورتی که تمام شرایط و مدارک برای اقامت ثبت شرکت در یونان مھیا باشد، پروسه ثبت شرکت در یونان حدود ١٠ روز طول می کشد