15 شهر ثبت شده ی یونسکو در اسپانیا

تاریخ انتشار:
۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵

وقتی به مقصد‌های اروپایی برای سفر فکر می‌کنید، تعداد کمی از کشورها در دنیا به خوبی اسپانیا تنوعی از جذابیت های فرهنگی و تاریخی را ارائه میدهند. این کشور  که در جنوب اروپا قرار دارد دارای ۱۵ شهر است که ثبت شده ی میراث جهانی یونسکو میباشند. به این توجه داشته باشید که کل این شهر ها، و نه فقط مکان هایی از آنها، به علت اهمیت تاریخی و فرهنگی شان ثبت میراث جهانی یونسکو شده اند.

هر یک از این شهرها در اسپانیا به دلیل گذشتهٔ تاریخی، آثار فرهنگی و مذهبی و مناظر طبیعی اهمیت ویژه ای دارند، این شهرها مجموعه‌ای از مهم‌ترین مقاصد تاریخی اروپا هستند و از تمام آنها (به جز جزایر ایبیزا و سان کریستوبال د لا لاگونا) می‌توان با قطار بازدید کرد.

 

در ادامه با این ۱۵ شهر میراث جهانی در اسپانیا آشنا میشویم.

Alcalá de Henares

الکالا د هنارس در نزدیکی مادرید و در دشت رودخانه هنارس قرار دارد و نامش به معنای "قلعه در کنار رودخانه" است. این شهر به دلیل محل تولد نویسنده معروف اسپانیایی میگل د سروانتس و دانشگاه قدیمی خود مشهور است که به "شهر دانش" هم شناخته میشود.

Ávila

آویلا شهری است در منطقه ی آویلا در غرب اسپانیا که به خاطر میراث تاریخی و معماری خود شناخته شده است. نماد و افتخار ساکنان آویلا دیوار شهر است، که به عنوان یک ساختمان قرون وسطایی با شکوه که از منظره ای خیره کننده از درون و حومه شهر برخوردار است.

Baeza

بایسا که به "لانهٔ شاهین‌ها" هم معروف است، بخشی از میراث رنسانس این کشور و آثاری از سال‌های اولیه ی سلطنت اسپانیا را در خود جای داده است. این شهر جذاب با ظاهری قرون وسطی ای، شامل ساختمان هایی با معماری از سنگ طلایی، خیابان‌های باریک، قصرها و میدان‌هایی با شکوه برخوردار است.

Cáceres

کاسرس نیز به عنوان "شهر قدیمی" یا "شهر مانومنتال استرمادورا" شناخته می‌شود. همچنین مانند بایسا، یکی از پیچیده‌ ترین شهرهای قرون وسطی در جهان است. این شهر به خاطر خیابان‌های سنگ‌فرش و برج‌های فراوان خود شهرت دارد.

Córdoba

کوردوبا در پای صخره‌های سیِرا مورِنا واقع شده و به عنوان یکی از مکان های جذاب گردشگری در آندلوسیا، در کنار سوئیل، گرانادا و مالاگا، از پربازدیدترین مقصدهای مسافرتی میباشد. کوردوبا در حال حاضر چهار مکان میراث جهانی دارد؛ مسجد-کلیسای جامع، مرکز شهر تاریخی اش، حیاط‌های متفاوت و مکانی به نام مدینه آزهارا. این چهار مکان، کوردوبا را به شهری با بیشترین مکان‌های میراث جهانی در اسپانیا تبدیل کرده است. علاوه بر این، کوردوبا به این دلیل که دومین شهر قدیمی بزرگ در اروپا است و مجموعه‌ای بزرگ از آثار رومی را در خود جای داده در سرتاسر اروپا شناخته شده میباشد

Cuenca

کوئنکا شهری در کاستیا-لا مانچا است که در کنار رودخانه یوکار واقع شده‌است. کوئنکا به دو بخش شهر قدیمی و شهر جدید تقسیم می‌شود. شهر قدیمی محل اکثر جاذبه‌های تاریخی است و شهر جدید، جایی است که قسمت تجاری کوئنکا قرار دارد. کوئنکا با خانه‌های معلق خود و ساختمان‌های چوبی اش با بالکن‌های بزرگی که دارد، از دیگر مقاصد جذاب اسپانیا بشمار میرود.

Ibiza 

ایبیزا یک مقصد ایده‌آل برای تعطیلات تابستانی است. این جزیره در دریای مدیترانه و بخشی از جزایر بالیاریک اسپانیا است.

ایبیزا به عنوان مقصدی برجسته برای مهمانی و تفریح شناخته می‌شود. این جزیره میزبان جشنواره‌های موسیقی مهمی مانند جشنواره لاوین ایبیزا، کنفرانس موسیقی ایبیزا، جشنواره رقص زوک ایبیزا و جشنواره کریمفیلدز ایبیزا است.

ایبیزا به عنوان یک میراث جهانی یونسکو به خاطر تنوع طبیعی، فرهنگ هیجان‌انگیز و زیبایی سواحلش نامگذاری شده است.

Mérida

مریدا در منطقه مرکزی استرمادورا واقع شده و در محل تقاطع رودخانه‌های گوادیانا و البارگاس قرار دارد. مریدا یکی از مهمترین مکان های شامل مجموعه‌های معماری رومی در اسپانیا است. مریدا به خاطر ارزش تاریخی و معماری خوب نگهداری شده خود و همچنین اهمیتش برای گردشگری در استرمادورا و اسپانیا به طور کلی به عنوان یک میراث جهانی یونسکو نامگذاری شده است.

Salamanca

سالامانکا یکی از شهرهای استان کاستیا و لئون است. قلب این شهر میدان پلازا مایور است که یکی از زیباترین و بهترین میدان‌های حفاظت شده در جهان است. سالامانکا دارای تعداد زیادی موزه است که بارزترین آنها موزه آرت نوا و آرت دکو، موزه تاریخ، موزه بازرگانی و موزه کلیسا هستند.

San Cristóbal de la Laguna

سان کریستوبال د لا لاگونا در جزیره تنریف( جزایر قناری) واقع شده است. این شهر به دلیل تعداد زیاد کلیساها و صومعه ای که دارد به عنوان "فلورانس کاناری" شهرت دارد.

افرادی که لاگونا را بازدید کرده‌اند اغلب آن را با شهرهایی مانند هاوانا، لیما و حتی کارتاخنا د ایندیاس به دلیل خانه‌های استعماری و رنگ‌های شگفت‌انگیزش مقایسه می‌کنند.

Santiago de Compostela

سانتیاگو د کومپوستلا پایتخت استان گالیسیا است و همراه با شهرهای اورشلیم و رم از شهرهای اصلی  دین و فرهنگ مسیحی بشمار میرود. سانتیاگو د کومپوستلا بیشتر به خاطر داستان مرگ و دفن رسول سانتیاگو ال مایور مشهور است.

Segovia

سگوویا شهری است که در کنار کوهستان سیئرا د گواداراما و در نزدیکی رودخانه‌های ارسما و کلامورس در استان کاستیا و لئون واقع شده است. قنات سگوویا مهم‌ترین سازه ی فنی در دوران رومی در اسپانیا و مهم‌ترین سازه‌ی قدیمی رومی در این کشور است.علیرغم اینکه سگوویا یک شهر کوچک است، اما یکی از بهترین مسیرهای گردشگری در اسپانیا را ارائه می‌دهد.

Tarragona

شهر باستانی تاراکو، که در حال حاضر با نام تاراگونا شناخته می‌شود، یک مقصد گردشگری است که در قسمتی از ساحل معروف کوستا دورادا می‌باشد. شهر تاراکو یک مکان میراث جهانی است که شامل مهمترین آثار و باقیمانده‌های رومی در اسپانیا است. تاراگونا خانه‌ی سیرک، تئاتر آمفیتئاتر، برج اسکیپیوس، محوطه‌ی فرهنگ امپراتوری و قوس پیروزی بارا همگی از دوران رومی هستند.

Toledo

تولیدو پایتخت منطقه خودگردان کاستیا-لامانچا است. یکی از جاذبه‌های برجسته آن، دروازه‌های بزرگ تاریخی شامل پورتا دل سول، پورتا نوئوا ده بیساگرا، پورتا دل وادو و پورتا دل کامبرون است. این شهر از غنی ترین شهر ها در زمینه ی  معماری و تاریخ است.

Úbeda

اوبدا، پایتخت رنسانس آندلوسی، در استان خائن قرار دارد و به اتحادیه خودگردان آندلوسیا تعلق دارد. بخشی از جذابیت این شهر آندلوسی این است که بازدید از آن مانند یک پیاده‌روی در اسپانیای رنسانسی است. مجموعه‌ای از بناهای بجا مانده از سده شانزدهم در این شه در سال ۲۰۰۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

اشتراک