7 اثر سیسیل در لیست ثبت شده میراث جهانی یونسکو

تاریخ انتشار:
۰۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
دسته‌بندی‌ها:

سیسیل، جواهری است در تاج تاریخ و فرهنگ ایتالیا که با داشتن بیش از هفت اثر ثبت شده در فهرست جهانی میراث جهانی یونسکو، یکی از مقاصد فرهنگی برجسته جهان محسوب می‌شود. این جزیره شگفت‌انگیز با دارا بودن آثاری منحصر به فرد و متنوع، به یک مکان استثنایی برای اهل هنر، تاریخ‌شناسان و علاقمندان به فرهنگ تبدیل شده است. از کوه شگفت انگیز اِتنا گرفته تا تاریخ باشکوه رومیان باستان، از معماری اسلامی اعراب تا معماری اساطیری یونان باستان و وایکینگ ها همه و همه در این هفت اثر با ارزش جهانی قابل مشاهده هستند. در ادامه به اختصار به این آثار زیبا و تاریخی ثبت شده در یونسکو میپردازیم.

کوه اِتنا

معروفترین اثر ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو کوه اِتنا است. این کوه که بلندترین قله آتشفشانی فعال در اروپا محسوب میشود، هر ساله چندین بار فوران میکند. همین خصوصیت منحصر به فرد اِتنا را به پربازدید ترین جاذبه ی گردشگری سیسیل تبدیل کرده است.

جزایر ایولیَن

اثر بعدی در لیست میراث جهانی یونسکو جزایر آتشفشانی هفتگانه ای است که درست در شمال سواحل سیسیل واقع شده اند. دو عدد از این جزایر بنام های استرومبلی و ولکانو هنوز آتش فشان های فعالی هستند. آنها مرتباً فوران دارند و از قرن نوزدهم میلادی برای مطالعه آتشفشان شناسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

شهر باستانی سیراکوزا

یکی دیگر از سایت های یونسکو با تاریخ جذاب شهر سیراکوزا است. امروزه این شهر یکی از بزرگترین شهرهای سیسیل محسوب میشود، توسط کشورگشایان یونانی در سال ۵۰۰ پیش از میلاد مسیح بنا نهاده شد و در آن زمان همچون آتن از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. تمام پادشاهان جزیره در این شهر نشانه هایی از خود بجا گذاشته اند، بنابراین آثار معماری و تاریخی را میتوانید در گوشه گوشه این شهر مشاهده نمایید. به همین خاطر سیراکوزا را “جهان کوچک تاریخ سیسیل” مینامند. 

منطقه باستانی اگریجنتو

اینجا و در دل وسیعترین پارک باستان شناسی جهان، هفت معبد بزرگ یونانی  قراردارند که به خوبی از غبار تاریخ حفظ شده اند. سالم ترین این معابد، معبد شگفت انگیز کونکوردیا است. نمای این معبد آن کامل و نمادین است که یونسکو لوگوی خود را از آن الهام گرفته است.

ویلا رومانا دِ کَسل

بعد از یونانیان، رومی ها در سال 241 قبل از میلاد سیسیل را فتح کردند. این ویلا از زمان امپراطوری رومی ها یعنی قرن چهارم پس از میلاد پابرجاست و مجموعه ای با شکوه از موزاییک های کف را در خود جای داده. تقریباً تمام کف 300 متری ویلا توسط موزاییک های زیبا که منقش به شخصیت های اسطوره ای، شکار و زنان ورزشکار است، فرش شده است. نکته جالب این است که هیچ اطلاعی از مالک ویلا در دست نیست!

آثار تاریخی دوران عرب ها و نورمن ها

پس از افول امپراطوری روم سیسیل تحت تأثیر جنوب و بخصوص اعراب شمال آفریق قرار گرفت. اعراب، قبل از اینکه نورمن ها از سمت شمال فرانسه سیسیل را در بین سال های 1061 تا 1091 فتح کنند، حدود 250 سال جزیره را تحت سلطه خود در آورده و پالرمو را پایتخت پادشاهی سیسیل قرار دادند که در آن زمان بخشی از جنوب ایتالیا را هم شامل میشد. اعراب شروع به ساختن ساختمان هایی کردند که طراحی آن تحت تأثیر معماری اسلامی و نرمن ها داشت که نتیجه آن بسیار راضی کننده بود.

شهر باروکی وال دی نوتو

جوان ترین اثر ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو شهر به سبک باروکی وال دی نوتو است. اینجا دره ای وسیع در جنوب شرقی سیسیل است که توسط زمین لرزه مهیبی در سال 1693 ویران شد. اما ساکنین مجدداً شهر ویران را به سبک باروک آباد نمودند. در اینجا هم مثل شهرهای رگوسا، نوتو، کاتانیا، مودیکا و کالتاجیرون کلیساها و عمارت های به سبک باروکی مشاهده میشود. گفته میشود سازه های باروکی این شهر، با شکوه ترین مجموعه به سبک باروک در جهان شناخته میشود. 

بازدید از این مکان‌های ثبت شده یونسکو در سیسیل، شما را به دنیایی از تاریخ، هنر و معماری بی‌نظیر می‌برد. این آثار زیبا نه تنها شاهدی بر فرهنگ و تمدن‌های گذشته هستند، بلکه نشان‌دهنده‌ی جاودانگی و ارزش‌هایی است که در جامعه‌ی انسانی باقی می‌مانند.

اشتراک