۷ میراث جهانی یونسکو در مصر

تاریخ انتشار:
۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵

شهر قاهره

بخش اسلامی شهر شامل مساجد، مدارس و ساختمان‌های تاریخی معروف است که نمایانگر تاثیر تمدن اسلامی در بر فرهنگ غنی مصر میباشد.این منطقه مملو از منظره‌های معماری اسلامی، مساجد باستانی و آثار تاریخی است. مسجد الازهر، مسجد سلطان حسن، خیابان المعز و بازار خان الخلیلی از شناخته شده ترین مکان ها در این منطقه هستند.

شهر تبس

 تبس شهری مهم در مصر باستان بود. این شهر در نزدیک به ۸۰۰ کیلومتری دریای مدیترانه و در کرانهٔ خاوری رود نیل جای داشته و سکونت در آن به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. تبس شامل مناطقی در کرانه شرقی نیل است، جایی که معابد کارناک و لوکسور در آنجا قرار دارد و همچنین شامل بخش هایی از کرانه غربی رود نیل، جایی که گورستان بزرگ سلطنتی موجود است. در سال 1979، ویرانه های این شهر توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی طبقه بندی شد.

آبومنا

آبومنا یک مکان باستانی در مصر است که در نزدیکی شهر اسکندریه قرار دارد. این مکان به عنوان یک مقبره مسیحی در قرون وسطی و در زمان سلسله طولونی تاسیس شد. مقبره ابومنا شامل کلیساها، بزرگراه‌ها و ساختمان‌های دیگر است که به یاد مار مرقس، یکی از شاگردان عیسی مسیح، ساخته شده است. این مکان از نظر تاریخی، معماری و فرهنگی اهمیت بسیاری دارد و توسط یونسکو در سال ۱۹۷۹ به عنوان میراث جهانی ثبت شده است. ابومنا یکی از جاذبه‌های دیدنی مصر است که با زیبایی‌های خاص خود هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را جذب می‌کند.

بناهای یادبود نوبی از آبو سمبل تا فیله

این سایت میراث جهانی یونسکو شامل 11 بنای تاریخی است که بین دو معبد ابو سیمبل و فیله یافت می شود.نوبی‌ها یکی از مهم‌ترین تمدن‌های باستانی در مصر بودند و در طول تاریخ با ساخت بناهای یادبودی بزرگ شهرت داشتند. آثار نوبی‌ها در مصر شامل مجموعه‌ای از آثار باستانی است که در جنوب مصر قرار گرفته اند. برخی از مهمترین اثار نوبی‌ها عبارتند از معبد آبو سمبل، معبد کارناک و آبگیرهای فیله

منطقه سینت کاترین

سینت کاترین یک مکان مذهبی و تاریخی مهم در شبه‌جزیره سینای مصر است. این منطقه محل قرارگیری صومعه سینت کاترین است، یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌های مسیحی در جهان. صومعه سینت کاترین یکی از میراث جهانی یونسکو است و به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد زیارتی مسیحی در نظر گرفته می‌شود. درون صومعه مجموعه‌ای بزرگ از آثار دینی و باستانی نگهداری می‌شود. سینت کاترین در پایه کوه سینای یا جبل موسی قرار دارد که حضرت موسی بر آن ده فرمان را از خدا دریافت کرد. طبیعت اطراف سینت کاترین ترکیبی از کوهستان‌های خوش آب و هوا و بیابان هایی آرامش بخش است. ترکیب عناصر معنوی و طبیعی باعث شده است که این مقصد یک تجربه منحصربه‌فرد را برای مسافران فراهم آورد.

وادی الحیتان

وادی الحیتان که به دره ی نهنگ هم شهرت دارد در صحرای غربی واقع شده است. این مکان به خاطر داشتن باقیمانده‌های فسیل نهنگ‌های اولیه شناخته می‌شود که بینش‌های مهمی را درباره تکامل زندگی دریایی ارائه می‌دهد. وادی الحیتان تحت حفاظت دولت مصر است و اقداماتی انجام شده است تا منطقه و جانوران دریایی در آن محافظت شوند. این اقدامات شامل تنظیم محدودیت‌های دسترسی و ترویج آگاهی عمومی درباره اهمیت محیط زیست وادی الحیتان می‌شود. وادی الحیتان یکی از مناطق طبیعی زیبا و بی‌نظیر در مصر است که علاوه بر جذابیت برای محققان علمی، به مسافران و گردشگران نیز یک تجربه بی‌نظیر را ارائه می‌دهد.

ممفیس و قبرستانش

 این مکان شامل آثار بازمانده شهر ممفیس پایتخت باستانی مصر و همچنین هرم‌های سقاره و سایر مکان‌های باستانی است شهر میباشد.ممفیس یکی از شهرهای باستانی در مصر است و قدمت آن به حدود ۴۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این شهر در نزدیکی نیل واقع شده و در طول تاریخ باستانی مصر، به عنوان پایتخت اصلی و مرکز قدرت و فرهنگ مصر باستان شناخته می‌شد. در ممفیس می‌توانید به برخی از آثار باستانی مهم از جمله ستون باستانی ممفیس، آثار قبرستان ممفیس و جسمه رمزآلود رمزگشایی شده آن.

تمام این مکان های شناخته شده که جز میراث جهانی یونسکو میباشند زیبایی‌ها و گنجینه‌های باستانی مصر را برجسته می‌کنند و باعث جذب بازدیدکنندگانی که علاقه‌مند به کاوش آثار باستانی هستند میشوند.

اشتراک