نکات جالب در مورد جزیره سیسیل

تاریخ انتشار:
۰۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰

سیسیل، بزرگترین جزیره دریای مدیترانه

وسعت ۲۵۶۴۰ کیلومترمربعی این جزیره که بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت دارد ، سیسیل را به بزرگترین جزیره دریای مدیترانه و همچنین بزرگترین جزیره در ایتالیا تبدیل کرده است. همچنین شاید براتون جذاب باشد که وسعت سیسیل ۳۵ برابر تهران و ۱۲ برابر استانبول است.

تئاتر ماسیمو، بزرگترین خانه اُپرای ایتالیا

تئاتر ماسیمو در شهر پالرمو بزرگترین سالن اپرا در ایتالیا و سومین سالن بزرگ تئاتر اپرا در اروپا است. این سازه ی قرن نوزدهمی در کنار زیبایی های معماری خود، گنجایش ۱۴۰۰ نفر را دارد که در نوع خود بی نظیر است.

کوه اِتنا، بلندترین آتشفشان فعال اروپا

کوه آتشفشانی اتنا با ارتفاع ۳۳۵۷ متری، بلندترین قله آتشفشانی فعال در اروپا محسوب میشود. این کوه به خاطر فعالیت زیادی که دارد هر ساله چندین بار فوران میکند. همین خصوصیت منحصر به فرد باعث شده است اِتنا را به پربازدید ترین جاذبه ی گردشگری سیسیل تبدیل کرده است.

سیراکوزا، یکی از بزرگترین شهرهای یونان باستان

در زمان های بسیار دور، شهر سیراکوزا یکی از بزرگترین شهرها محسوب میشده است. یونانی ها ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، به عبارت دیگر حدود ۲۵۰ سال قبل از هخامنشیان، این شهر را کشف کردند و از آن زمان این شهر به پیشرفت خود ادامه داد.

یوزپلنگ، یکی از معروفترین رُمان های ایتالیایی

رمان یوزپلنگ اثر جوزپه توماسی لامپسودا دهه ۱۸۶۰ میلادی و زمان اتحاد ایتالیا را روایت میکند. این رمان که پرفروش ترین کتاب دوران پس از جنگ جهانی ایتالیاست به شرح وقایع زندگی یک شاهزاده سیسیلی به نام «فابریتزیو سالینا» میپردازد که زمان لشکرکشی گاریبالدی و سال های پس از آن را عنوان میکند. ویسکونتی، کارگردان مشهور ایتالیایی بخاطر به تصویر کشیدن این اثر برنده «نخل زرین» فستیوال کن در سال ۱۹۶۳ شد. همچنین منتقدان ادبی یوزپلنگ را به عنوان یکی از شاهکارهای ادبیات معاصر ایتالیا میدانند.

کانولی، همسو و هم معنی سیسیل

شیرینی های لوله ای شکل ترد و خوشمزه ای با طعم ریکوتا از مناطق پالرمو و مسینا که امروزه در تمام ایتالیا به فروش میرسد اما خوردن ریکوتا در سیسیل باعث رسیدن شما به بهترین طعم و عمق مزه ی کانولی میشود.

اسفینچیون، پیتزایی خاص تر و سنتی تر از پیتزای ایتالیایی

پیتزای سیسیل یا همان اسفینچیون بسیار خاص تر و منحصر به فرد تر از هر پیتزایی که در ایتالیا پیدا میکنید میباشد و ظاهری متسطیل شکل دارد. همچنین نان این پیتزا پوشیده از سس گوجه فرنگی و ماهی آنچوی است که طعم خاصی را برای شما به ارمغان میاورد. اسفینچیون از محبوب ترین غذاهای خیابانی ایتالیا است.

سیسیل، هفت میراث جهانی یونسکو

کوه اتنا :بلندترین قله آتشفشانی فعال در اروپا محسوب میشود. این کوه به خاطر فعالیت زیادی که دارد هر ساله چندین بار فوران میکند.

جزایر ایولین : مجمع الجزایر اتشفشانی ایولین، نام گذاری شده به اسم آیولوس خدای باد یونان باستان که از زیبایی های بسیار زیادی برخور دارند و سالانه بیش از ۲۰۰۰۰۰ گردشگر به این جزایر سفر میکنند.

دره معابد اگریجنتو: بدون شک مهم ترین منطقه ی تاریخی و فرهنگی سیسیل که ۸ معبد تاریخی خدایان رومی در این ناحیه قرار دارد.

ویلا رومانا دکسل : از لاکچری ترین و با ارزش ترین بنا ها که ارزش و بهای موزاییک ها و کاشی های به کار رفته در آن این سازه ی تاریخی را متمایز کرده است.

سیراکوزا : از مهم ترین شهر های یونان باستان که دارای آثار تاریخی بسیاری از زمان های دور است.

شهر های وال دی نوتو : ۸ شهر تاریخی با معماری سبک باروک در جنوب شرقی سیسیل مربوط به قرن ۱۷ ام

آثار تاریخی دوران عرب ها و نورمن ها : مجموعه ای شامل نه ساختمان مدنی و مذهبی از دوران سلطنت نورمن ها بین سال های ۱۱۳۰ و ۱۱۹۴ میلادی، دو کاخ، سه کلیسا شامل یک کلیسای جامع، یک پل و همچنین کلیسا های جامع شفالو و مونرئال

زبان یونانی، زبان رسمی مردم سیسیل برای 1500 سال

یونانی ها تقریبا ۳۰۰۰ سال پیش به سیسیل رسیدند و به مدت ۵۰۰ سال تا زمانی که این جزیره به تصرف رومی ها درآید، در این جزیره سکونت داشتند و همین موضوع دلیل صحبت مردم به زبان یونانی برای ۱۵۰۰ سال در سیسیل است.

سیسیل، پادشاهی وایکینگ ها

در زمان های خیلی دور، میان سال های ۱۰۳۸ و ۱۱۹۸ میلادی، سیسیل جزئی از پادشاهی نورمن ها (نوادگان وایکینگ ها) بود، در زمان حمله آنها به سیسیل، این جزیره تحت تسلط اعراب بود، اما وایکینگ ها قدرت خود را نشان داده و در کوتاه ترین زمان ممکن سیسیل را تصرف کردند.

کوهستان ها، اجزای اصلی سیسیل

جالب است بدانید که تقریبا ۸۵ درصد سیسیل را کوهستان ها و تپه ها تشکیل میدهند و شما به ندرت میتوانید زمین های صاف را در این جزیره پیدا کنید، به همین خاطر تنها ۱۵ درصد از جزیره را این زمین ها تشکیل می دهند.

لبنانی ها، بنیان گذاران اصلی پالرمو

پالرمو پایتخت کنونی و از قدیمی ترین شهر های سیسیل است و نکته ی جالب توجه در مورد این شهر، بنیانگذاری آن به دست افرادی ست که در لبنان امروزی زندگی میکنند.آن ها با نام فنیقی ها یا همان کنعانی ها شناخته میشدند و پالرمو سال ها توسط کارتانژی ها که از نوادگان کنعانی ها بوده اند، اداره میشده است.

سیسیل، احاطه شده از سه دریا

سواحل سیسیل در مجاورت سه دریای مدیترانه، تیرنی و دریای یونان قراردارند، شما میتوانید سواحل بی پایان و بکری را در مقاصد ساحلی سفر خود در اروپا داشته باشید.

جمهوری مالت، عضوی از قلمرو سیسیل

جمهوری مالت که اکنون یک کشور مستقل است تا قبل از سال ۱۸۱۴ جزئی از سیسیل بوده است، که توسط شوالیه های مالت اداره میشده است و تمام این شوالیه ها توسط حکمرانان سیسیل برای اداره مالت انتخاب می شدند.

کاتانیا، هدف نظامی متفقین در جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم برای هر کسی ناراحت کننده بود، حتی کاتانیا، شهری که متاسفانه بالغ بر ۹۰ بار مورد حمله موشک ها و حملات هوایی آمریکا و انگلستان در طول جنگ جهانی دوم قرار گرفت و به همین علت بخش های زیادی از کاتانیا در آن زمان آسیب های جدی دید.

آخرالزمان، ۷۰۰ سال پیش در مسینا

یکی از جالب ترین حقایق در مورد سیسیل به ۷۰۰ سال قبل برمیگردد؛نوعی اتفاق آخرالزمانی برای شهر مسینا اتفاق افتاد. تقریبا در سالهای ابتدایی قرن چهاردهم کشتی هایی که روانه مسینا میشدند همگی با خدمه و مسافران مرده و یا در حال مرگ به مقصد میرسیدند و این اتفاق به دلیل آغاز شروع همه گیری طاعون در اروپا بود.

سیسیلی، زبان محلی ها

زبان رسمی در سیسیل ایتالیایی است اما ممکنه شما مردمان بومی را ببینید که به زبان خود صحبت میکنند که زبان سیسیلی نام دارد و توسط یونسکو به ثبت جهانی رسیده. سیسیلی ۹ گویش دارد که هر گویش بسته به هر منطقه ای که میروید تغییر میکند. زبان سیسیلی حاوی کلمات و فرهنگ زبان های عربی، رومی، یونانی، اسپانیایی، لاتین وبعضی از زبان های دیگر دنیا است.

ارشمیدس، فیلسوفی متولد شده در سیسیل

شاید برای شما جالب باشه که بدانید، ارشمیدس فیلسوف و ریاضیدان مشهور یونانی ۲۸۷ سال پیش از میلاد در سیسیل متولد شده باشد و بیشتر عمر خود را در این شهر گذرانده باشد

سیسیل، زادگاه غزل های اروپایی

اگرچه شاید شکسپیر نماد غزل های اروپایی باشد اما شگفت زده می شوید اگر بدانید که این سبک از شعر و شاعری اولین بار در قرن سیزدهم در پالرمو توسط ژاکومو دا لِن تینی ابداع شده است.

سیسیل، همچنان ایالتی خودمختار

سیسیل جزئی از کشور ایتالیا است و با قوانین آن اداره میشود اما بهتر است که بدانید بسیاری از حقوق و قوانین سیسیل مختص به خود سیسیل است وجدا از قوانین کشوری است.

اشتراک